Hukuk İnstagram Sosyal Medya

İnstagram Hakaret Davası Sonucu Alınan Ceza

instagram hakaret davası, hakaret davası sonucu, instagram hakaret savası sonuçları
Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

2018 Ekim ayının sonlarında doğru sosyal ağlardan biri olan instagram aracılığı ile şahsıma küfür, hakaret edilmişti tabi bende bunun peşini bırakmadım yaptığı yanına kalsın istememiştim.

Önüne gelene küfür et, hakaret et yaptığın yanına kalsın yok öyle bir dünya.

2018 Mayıs ayının başlarında suç duyurusunda bulundum toplam 8 duruşma falan oldu sanırım. İlk başta uzlaştık ve bende devamlı sokak kedilerine mama aldığım içn 1500₺ talep ettim ve bunu kabul etti. İlk 2 taksiti ödedi sonra durumum yok, ödeyemiyorum dedi benden insanlık halidir dedim bekledim. Sonrasında baktım ki farklı bir yol izlemeye çalışıyor.

Nedir bu farklı yol?

Şahsın hesabı benim olayımdan 5 ay sonra çalınmış, bunu bahane etti ve telefonuna bilirkişi incelemesi yapıldı şahıs ile mesajlaştığı görüldü. Bilirkişinin raporunu incelediğimde ise benim olayım ile hesap çalınması arasında 5 ay gibi bir zaman dilimi olduğunu fark ettim ve haliyle mahkemede çok detaylı anlatamayacağım için bilirkişi raporuna karşı bir savunma dilekçesi hazırladım ve üyap üzerinden elektromik imza ile dilekçemi ilettim.

Sonrasında ne mi oldu?

Ben dilekçemi ekledikten sonra şahıs üyap üzerinden görüyor savunma dilekçemi içinden çıkılmayacak bir hale geldiğini görüyor ve hemen bir avukat buluyor. Avukatta 5 sayfalık bir savunma dilekçesi hazırlatıyor ki hazırlattığı dilekçeyi görseniz ölürsünüz ben bile hukuk okumadığım halde kısa ve net bir şekilde konuyu saptırmadan kendimi ifade edebiliyorum.

Avukatla birlikte blogumu incelemişler ve blogumda bulunan şu yazıları referans göstererek işi ticarete döktüğümü dile getirmişler.

1- Hakaret Davasında Uzlaşma
2- Sosyal Medyadan Hakaret, Küfür Etmenin Cezası

1’deki makalemde şöyle bir soru cümlesi kurmuşum.

Çok merak ediyorum acaba hakime hanımın başına benzer birşey gelseydi aynı şeyi düşünecekmiydi?

Avukatı da duruşmada blogunda yazdığı yazıda sizi eleştirmiş falan dedi, iyi de benim blogum herkese açık zaten. Sağa sola sövecek olsam, hakaret edecek olsam ne diye kendi adımı kullanayım? Üstüne birde işi ticarete dökmüş tarzında konuştu ki böyle birşeyi ıspatlamaları gerekir.

Uzlaşmada ne istediğim sadece beni ilgilendirir.

Uzlaşmada para istemişimde, uzlaşmanın amacı çıkar sağlamak değilmişte vs… VE komik olan bunları bana bir avukatın söylüyor olması.

O kadar küfür etmiş ne diyecektim? özür dilesin affedeyim. Ne kadar komik değil mi?

Her neyse elinde ne varsa kullandı, söz hakkı bana geldi diyecek birşeyim yok dedim çünkü bilirkişi raporuna karşı savunmam okunmuştu.

Sonrasında savcı kararını verdi kararı yazmıyorum çünkü 5 Yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verdi yani hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Herhangi bir suç işlediğinde bu dosya tekrar açılacak ve hüküm verdiği cezayıda alacak.

Aşağıdaki giderlerde kendisinden tahsil edilecek.

Adli Giderler: 841₺
Avukat Ücreti: 3400₺

İtiraz edeceğiz dediler bende itiraz etmelerini dört gözle bekliyorum çünkü elimde yeni deliller mevcut. Artı 2 tane dosyası olduğu için hükmün açıklanmasının geri bırakılmasınada itiraz edeceğim. Almadığı cezayıda alacak ve elimden geldiği kadar uğraşacağım. Zaten tehdit dosyamızda adliyedeki güvenlik görevlisi şahitti, şahit olarak benim söylemlerini doğrular nitelikte ifade verdi.

Sonuç itibariyle kimsenin yaptığı yanına kalmıyor. Avukatı birde bana maddi ve manevi tazminat açacaklarını söyledi. Açarsınız tabi ki ama ne alabilirsiniz? Zaten davayıda kaybettiler. İtirazlarına karşıda güzel bir savunma hazırlayacağım her zaman için elimde birşeyler bulunur.

İtiraz ederlerse ne olacak?

İtiraz ettiklerinde dosyayı inceleyip yeni delillerimi ekleyerek detaylı bir savunma yapacağım. Söylediği tüm yalanlar tek tek çıkacak zaten sonrasında yapacak birşeyleri olacağını sanmıyorum. O kadar uğraştık ettik bununda ayrı bir bedeli olmalı, maddi ve maneti tazminat talebinde bulunacağım.

Herkes yaptığı şeylerin sonucuna katlanacak, birşey yaptıysanız arkasında durun arkasında durmayacağınız şeyleride yapmayın.

Eminim ki dört gözle yeni bir makale yazmamı beklediler, mahkemeye yapacakları itiraz için. Buyrun size 3 sayfalık bir A4 kağıdını dolduracak malzeme. Boş gitmeyin en azından.

Ben birşeyler yazmasam zaten savunmalarınıza ekleyecek birşeyiniz olmayacak.

Birde her seferinde ben 3 tane kitap yazarıyım diye belirtiyor. Sanki kitap yazdığı için kültürlü bir insan bu böyle birşey yapmaz deyip bırakacaklar.

Şu replik geldi aklıma: 4 Kere hacca gittim geldim aha dayıya sor.

29.11.2020 Güncelleme

Karara itiraz etmediler, edeceklerine dair dava dosyasına süre tutum talebi dilekçesi eklemişlerdi ama muhtemelen yukarıda yazdıklarımı okuyunca vazgeçtiler.

Sonuç

instagram hakaret davası sonuç

Ceza almadı ama adli giderler ve avukat ücreti olarak 5000₺ civarı bir ücret çıktı. Ceza almamış olması sizi yanıltmasın siciline işledi ve 5 yıl içerisinde herhangi bir şekilde bir dosya daha açıldığında diğer dosyalarda da geçen cezaları alacak.

Aldığı Akıllar Yetersiz Kaldı

Hesabı çaldırdım dersen kurtulursun diyenler oldu muhtemelen bu yüzden bu yolu seçti ama ne yazık ki aldığı akıllar yetersiz kaldı. Avukat tutarsan kurtulursun diyenlerde olmuştur belki avukatta demiştir ceza almadan ben seni bundan kurtarırım diye ama ne yazık ki avukatta çare olmadı derdine. Benim elimde ettiğine dair deliller vardı ama onda etmediğine dair hiçbir delil yoktu. 2 Yıl gibi bir zaman dilimi uğraştım ve sonuç olarak uğraştığıma değdi diyebilirim.

Her önünüze gelene sövüp, sonra iş uzlaşmaya gelince karşınızdaki insan sizden para isterse “İşi gücü para” demeyin çünkü çok komik olursunuz. Heleki avukat iseniz daha komik oluyor. Biri bana hakaret ettiğinde bir avukata gitsem, dava açacak. Uzlaşmayı karşı taraf kabul ettiğinde avukat ne diyecek? Bir özür dilesin yeter mi? sizi bilmiyorum ama bana hiç samimi gelmiyor bu cümle.

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap