Sosyal Medya

Google Görsel Aramadan Fotoğraf Kaldırma

Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

Sosyal paylaşım sitelerinde fotoğraf paylaşıyorsunuz bazen çok eski ve saçma fotoğraflarınız olabiliyor az önce görsel aramalarda kendimi aradığımda saçma sapan eski fotoğraflara denk geldim ve bunları kaldırmak istedim haliyle böyle bir makale yazarak, bu şekilde fotoğraf kaldırmak isteyenlere yol göstereyim istedim.

Öncelikli olarak fotoğrafları paylaştığınız herhangi bir platformdan fotoğrafın kaldırılmış olması gerekiyor. Twittter profili olabilir, instagram profili olabilir, facebook profili olabilir yada herhangi bir mecrada sizin paylaştığınız fotoğraflar olabilir.

İnstagram ve Facebook fotoğraflarım Google’da çıkıyor.
İnstagram ve Facebook fotoğraflarınızın google görsel aramalardan kaldırılmasını istiyorsanız instagram profilinizi gizlemeniz, facebook’ta da fotoğraflarınızın gizlilik ayarlarını düzenlemeniz gerekiyor. İnstagram profilinizi gizledikten, Facebook fotoğraflarınızın gizlilik ayarlarını yaptıktan sonra aşağıdaki işlemi yaparak kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Yazının sonunda buna tekrar değineceğim.

Örnek olarak:
Twitter profillerimden bir tanesinde çok eski bir fotoğrafıma denk geldim ve bu fotoğrafın kaldırılmasını talep ettim tabi bu talebin öncesinde de o hesaptaki kullanıcı adını değiştirdim. Yani o fotoğrafa artık ulaşılamıyordu haliyle böyle bir istekte bulundum.

Facebook profilimde de fotoğrafı güncellemiş olmama ragmen eski bir fotoğrafa denk geldim ve fotoğrafı gizledim yani artık herkes tarafından görüntülenemiyordu ama arama sonuçlarında görünüyordu, arama motoru da gizlediğim fotoğrafı göremediği için o fotoğrafa da ulaşılamıyordu ve o fotoğraf içinde kaldırma isteğinde bulundum.

Pinterest profil fotoğrafımda 2012 yılına aitti onu da değiştirdim, arama motoru bu fotoğrafa ulaşabiliyor ama fotoğrafı güncellediğim için eski fotoğrafın kaldırılması talebinde bulundum.

Şimdi bu konu ile ilgili ne yapmamız gerekiyor?
İlk olarak şu url’ye giriyoruz
https://www.google.com/webmasters/tools/removals?pli=1
Google hesabınız olmalı, gmail hesabınızla oturum açmanız gerekiyor. Bağlantıya tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir yazı çıkacak.

Eski içeriği kaldırma Talimatlar:
– Bu talep yalnızca halihazırda değiştirilmiş veya İnternet’ten kaldırılmış sayfalar/resimler için kullanılabilir.
– Kişisel bilgileri veya yasal sorunları bulunan içeriği kaldırmanız gerekiyorsa bunun yerine bu talebi göndermeniz gerekir.
– Google Arama Sonuçları’ndan kopyaladığınız URL’yi girin.
– İşlem başarılı olursa önbelleğe alınmış sonuç ve snippet Google Arama sonuçlarından kaldırılır.
– İşlem başarılı olmazsa nedenini öğrenin.

 
Örnek url yazan yere nasıl bir url ekleyeceğiz?
https://www.google.com.tr‘ye girdim Ufuk Karaca araması yaptım, görsellere tıkladım. Fotoğraflar listelendi ve kaldırılmasını istediğim bir fotoğrafa sağ tıklayıp yeni sekmede aç dedim ve fotoğraf yeni bir sayfada açıldı. Yeni sayfada açılan fotoğrafın linkini adres çubuğundan kopyalıyoruz ve örnek url yazan yere yapıştırıyoruz kaldırma isteğinde bulun’a tıklıyoruz.

Bu şekilde birden fazla fotoğraf ekleyebiliyoruz, örneğin twitter profil fotoğrafınızı güncellediniz diyelim ama eski fotoğraf görünüyor. Bu fotoğrafın sitede olduğuna dair bir uyarı verebilir, güncellediğini işaretliyorsunuz ve talep oluşturuyorsunuz.

11.11.2019 Güncelleme

İstekte bulunduğum fotoğraflar kaldırılmış bugün birkaç fotoğraf için yeniden istekte bulundum ekran görüntüsünü de paylaşıyorum.

Google aramadan fotoğraf kaldırma

Google arama sonuçlarında çıkan Facebook, İnstagram yada benzer platformlardaki fotoğraflarınız için profilinizi gizlemeniz gerekiyor. Profilinizi gizledikten sonra bu istekte bulunmalısınız, profilinizi gizleyemiyorsanız fotoğrafı silmeniz yada değiştirmeniz gerekiyor.

Sonrasında bu işlemi yaptığınızda üstteki ekran görüntüsündeki “Kaldırılan” ibaresini göreceksiniz, bu çıktıktan bir süre sonra fotoğraf bir sonraki güncellemede kaldırılacaktır.

Tüm bunların haricinde acil olarak kaldırılmasını istediğiniz içerikler, sonuçlar olabilir bunlar içinde ayrıca bir makale yazmayı düşünüyorum.

Yazar Hakkında

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap

2 Yorum var.

  • Facebook fotoğraflarım görsel aramalarında çıkıyordu nasıl silebileceğimi bilmiyordum fotoğrafları gizledim ve söylediklerinizi yaptım fotoğraflar görsel aramada yok şuanda ne kadar teşekkür etsem azdır. Çok hızlı bir şekilde oldu herşey 🙂