Sosyal Medya

Google Görsel Aramadan Fotoğraf Kaldırma

blank
Tarafından Yazılmıştır Ufuk Karaca

Sosyal paylaşım sitelerinde fotoğraf paylaşıyorsunuz bazen çok eski ve saçma fotoğraflarınız olabiliyor az önce görsel aramalarda kendimi aradığımda saçma sapan eski fotoğraflara denk geldim ve bunları kaldırmak istedim haliyle böyle bir makale yazarak, bu şekilde fotoğraf kaldırmak isteyenlere yol göstereyim istedim.

Öncelikli olarak fotoğrafları paylaştığınız herhangi bir platformdan fotoğrafın kaldırılmış olması gerekiyor. Twittter profili olabilir, instagram profili olabilir, facebook profili olabilir yada herhangi bir mecrada sizin paylaştığınız fotoğraflar olabilir.

Facebook fotoğraflarım google da çıkıyor.

Facebook fotoğraflarım google da çıkıyor.
Facebook fotoğraflarınızı google arama ve Google görsel aramadan kaldırmak için albüm yada fotoğraf gizliliğini düzenledikten sonra bu işlemi yapmalısınız.
İnstagram fotoğraflarım google da çıkıyor.

İnstagram fotoğraflarım google da çıkıyor.

İnstagram fotoğraflarınızı Google arama ve Google görsel aramadan kaldırmak için profilinizi gizlemeniz gerekiyor, İnstagram profilinizi gizledikten sonra bu işlemi yapmanız gerekiyor.
Twitter, Tumblr, Blogspot, Pinterest, Youtube, whatpadd ve benzer ağlar.

Twitter, Tumblr, Blogspot, Pinterest, Youtube, whatpadd ve benzer ağlar.

Farklı ağlarda ise fotoğrafı değiştirip yada silip bu işlemi yapmanız gerekiyor. Profilinizi gizledikten sonra bu istekte bulunmalısınız, profilinizi gizleyemiyorsanız fotoğrafı silmeniz yada değiştirmeniz gerekiyor.

Örnek olarak:
Twitter profillerimden bir tanesinde çok eski bir fotoğrafıma denk geldim ve bu fotoğrafın kaldırılmasını talep ettim tabi bu talebin öncesinde de o hesaptaki kullanıcı adını değiştirdim. Yani o fotoğrafa artık ulaşılamıyordu haliyle böyle bir istekte bulundum.

Facebook profilimde de fotoğrafı güncellemiş olmama ragmen eski bir fotoğrafa denk geldim ve fotoğrafı gizledim yani artık herkes tarafından görüntülenemiyordu ama arama sonuçlarında görünüyordu, arama motoru da gizlediğim fotoğrafı göremediği için o fotoğrafa da ulaşılamıyordu ve o fotoğraf içinde kaldırma isteğinde bulundum.

Pinterest profil fotoğrafımda 2012 yılına aitti onu da değiştirdim, arama motoru bu fotoğrafa ulaşabiliyor ama fotoğrafı güncellediğim için eski fotoğrafın kaldırılması talebinde bulundum.

blank

Şimdi bu konu ile ilgili ne yapmamız gerekiyor?
İlk olarak şu url’ye giriyoruz
Eski içerikleri Google Arama’dan kaldırın
Google hesabınız olmalı, gmail hesabınızla oturum açmanız gerekiyor. Bağlantıya tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir yazı çıkacak.

<strong>Eski içerikleri Google Arama'dan kaldırın</strong>
– Bu araç yalnızca zaten değiştirilmiş ya da web’den kaldırılmış sayfalar veya resimlerde çalışır
– Kişisel bilgileri veya yasal sorunları bulunan içeriği kaldırmak için bunun yerine yasal talep gönderin
– Daha fazla bilgi için bu dokümanı okuyun

Urlye tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak.

Google aramadan fotoğraf kaldırma, fotoğraflarım googlede çıkıyor, internetten fotoğraf sildirme

Yeni Talep

Yeni talep’e tıklıyoruz ve açılan pencerede görsel’i seçiyoruz sonrasında çıkan seçeneklerden şunu seçiyoruz.

– Görsel Arama sonuçlarından “Bağlantı Adresini Kopyala” URL’sini girin

Örnek url yazan yere nasıl bir url ekleyeceğiz?
https://www.google.com.tr‘ye girdim Ufuk Karaca araması yaptım, görsellere tıkladım. Fotoğraflar listelendi ve kaldırılmasını istediğim bir fotoğrafa sağ tıklayıp yeni sekmede aç dedim ve fotoğraf yeni bir sayfada açıldı. Yeni sayfada açılan fotoğrafın linkini adres çubuğundan kopyalıyoruz ve örnek url yazan yere yapıştırıyoruz kaldırma isteğinde bulun’a tıklıyoruz.

Bu şekilde birden fazla fotoğraf ekleyebiliyoruz, örneğin twitter profil fotoğrafınızı güncellediniz diyelim ama eski fotoğraf görünüyor. Bu fotoğrafın sitede olduğuna dair bir uyarı verebilir, güncellediğini işaretliyorsunuz ve talep oluşturuyorsunuz.

28.11.2020 tarihinde güncellenmiştir.

Sayfa değiştiği için anlatımı düzeltmek zorunda kaldım, eski görselleride kaldırdım ve yeni ekran görüntüleri ile yeni sayfa üzerinden anlatımı yaptım.

Google aramadan fotoğraf kaldırma sonucu

İşlemi yaptıktan sonra da aynı sayfa üzerinden kontrol edebilirsiniz. Aşağıdaki gibi bir görünümü var. Onaylandı yazanlar kaldırılan fotoğraflara ait.

Google aramadan fotoğraf kaldırtma, google fotoğraf kaldırtma, googleden fotoğraf kaldırma

Sonrasında bu işlemi yaptığınızda üstteki ekran görüntüsündeki “onaylandı” yazan yerde Durum: Beklemede ibaresini göreceksiniz, bu çıktıktan bir süre sonra “onaylandı” ibaresini gördüğünüzde fotoğraf kalkmış olacaktır.

Tüm bunların haricinde acil olarak kaldırılmasını istediğiniz içerikler, sonuçlar olabilir bunlar içinde ayrıca bir makale yazmayı düşünüyorum.

13.11.2020 Güncelleme
İstek üzerine birine ait Google arama ve Google görsel aramada çıkan yaklaşık 50-60 adet fotoğraf için içeriğin kadırılması isteğinde bulundum. Bu yüzden denedim çalışmıyor demeyin çünkü bizzat denediğim şeyleri yazıyorum ki bu yöntemi uzun süredir kullanıyorum. İnstagram üzerinden DM olarak yapamıyorum edemiyorum diye yazanlar oluyor. Anlatımın herkesin anlayacağı bir şekilde ve detaylı olduğunu düşünüyorum.

Burada ücretsiz bir şekilde en ince ayrıntısına kadar anlattım buna ragmen yardıma ihtiyacı olan olursa ÜCRETLİ yardım edebilirim.

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap

36 Yorum var.

 • Ufuk bey onaylandı yanında iptal yazısı var ona tıklandığında googleye tekrar yüklüyormu resmi acil iptal yazısını soruyorum

  • Fotoğrafı kaldırmak istiyorsunuz, neden iptali merak ediyorsunuz onu anlamıyorum amacınız fotoğrafın kaldırılması değil mi? Fotoğraf kaldırıldıysa ve amacınıza ulaştıysanız çok fazla kurcalamaya gerek yok. Eğer fotoğraf olduğu yerde farklı bir isim ve boyut ile duruyorsa iptal ettiğinizde geri gelebilir.

 • Ufuk bey onaylandı diyorda gogleden resim kalkmış ama onaylandı yaninda iptal var o kafamı karıştırıyor ona tıkladım zaman geri mi yükler resmi googleye doğrumu anladım

 • Merhaba Ufuk Bey, restaurantımın eski sahiplerine ait resimler google aramasında çıkıyor nasıl kaldırabilirim yardımcı olabilir misiz?

  • Merhaba,
   Fotoğraflar nerede yüklü? Öncelikle yüklü olduğu yerden silinmesi ya da gizlenmesi gerekiyor sonrasında ise Googledan fotoğraf kaldırma işleminin yapılması gerekiyor.

   • Restauranta aynı isimle devam ediyorum benden önce google yüklenmiş resimler. Nasıl kaldırabilirim

    • Fotoğraflar nerede yüklüyse oradan silinmesi gerekmektedir. Sonrasında ise Google’da yüklü fotoğrafları kaldırmak için bu makalede belirttiğim işlemleri yapmanız gerekiyor.

 • Ufuk bey merhaba ben görselimi kaldırmak istiyorum ücretli yardım edebiliyorsanız size nasıl ulasacam

 • Selam , ben kaldırma talebinde bulundum ama reddedildi yazıyor neden olabilir ? Fotonun olduğu siteden de kaldırılmasına rağmen.

 • Ben Google arama sonuçları ve Google görsel sonuçları sonucunda çıkan bana ait 2 resimlerimi kaldırmak istiyorum rahatsız ediyorum yardımcı olur musunuz lütfen ben yapmaya çalıştım ama olmadı

 • Eski ask fm sayfam vardı gmaili ve şifremi hatırlamadığım için askfm yardıma ulaşarak profili doğrulayarak hesabı sildim 4 gün önce bugünde Google görsel aramada askfm profili gözüküyordu onu kaldırmak için sizin dediğiniz adımları uyguladım ama reddedildi yazıyor başka yolu yok mu nasıl kaldırıcam Google görsel aramadab fotoğrafımı lütfen yardımcı olur musunuz

 • Resmimi kaldırma talebinde bulundum halen beklemede yazıyor ve 2 gün oldu nezaman olumlu veya olumsuz sonuç alırım bilginiz var mı? Yardımcı olursanız sevinirim

  • Talepte bulunduğunuz sayfada durum ile ilgili bilgi veriliyor. Örnek ekran görüntüsünü yazının sonunda ekledim. Net birşey söyleyemem ne zaman sonuçlanacağı konusunda ama 2,3 günde kaldırılıyor eğer işlem doğru yapıldıysa.

 • iyi günler Ufuk Bey 13 mayısta adıma sahte bir instagram hesabı açılmış benim sonradan haberim olunca hesabı kapattırdım google görsellere fotoğrafım düşmüş onuda sildirdim fotoğrafım görsellerde çıkmıyordu.Fakat şuanda yine benzer bir isimle aynı fotoğrafımın altında jollygram sitesiyle kendi şahsıma ait resmim görünüyor. kaldırma talebinde bulunuyorum reddediliyor sebebi nedir lütfen nolursunuz yardımcı olurmusunuz?

 • merhabalar bende eski içerikten fotograflarımı ekledim kaldırılan yazdı ancak hala google aramalarda gözükyor çok rahatsızım bu durumdan lütfen yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

 • Ufuk bey merhaba ben fotoğrafı kaldırdım kaldırılan yazmasına rağmen aramalarda gözüküyordu yanlışlıkla yeniden ekle seçeneğine bastım daha doğrusu ben istek yenilenecek sandım şimdi durum iptal edildi yazıyor ve URL girip tekrar istek atınca da hata veriyor birkaç gün sonra aramadan kalkınca tekrar mı eklenecek fotoğraf halbuki sildim heryerden zaten yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Aramada bir süre gel, git yaşayabilir fotoğraf ki zaten fotoğrafa tıkladığınızda altındaki bağlantıya gittiğinizde yeni fotoğrafa yönlendirme yapar değişmiş içerik değil de kaldırılmış içerik ise içerik görüntülenemez. Biraz bekleyin, arada kontrol edin kaldırılmazsa tekrar istek göndermeyi deneyin eğer izin vermiyorsa urlyi eklemeye o zaman farklı bir gmail ile oturum açın ve öyle urlyi kaldırmayı deneyin 🙂

   • Bir de şöyle bir sıkıntım var ki kaldırıyorum kaldırılan yazıyor ama fotoğraf hala görünüyor ve sürekli yeni bir URL oluşuyor fotoğrafta asla aramadan gitmiyor hep yazıp istek atıyorum hep oluyor talep alınıyor anında yeni url oluyor

    • Tam olarak ne yapmaya çalıştığınızı anlayamadım ama birçok fotoğraf kaldırttım ve herhangi bir sorun yaşamadım, geri de gelmedi hiçbiri. Bir yerlerde yanlış yapıyor olabilirsiniz.

 • Ben bir türlü beceremedim fotoğraf aramasına giriyorum arama yapıyorum dediğiniz gibi linki alıp linkte verdiğiniz sayfaya giriyorum hata veriyor sebebi nedir acaba?

  • Fotoğrafa ait urlyi doğru bir şekilde almadığınızda hata veriyor, yazıda anlattıklarımı düzgün bir şekilde yaparsanız hata vermeyecektir.

 • 1 haffta önce sildiğim twitter profilimdeki fotoğrafın halen google fotoğraf aramasında göründüğünü fark ettim. Yazıda anlattıklarınızı uyguladım şuanda fotoğraf görünmüyor teşekkürler.

 • Benim ask fm hesabım vardı ve benle ilgili açılmış sitelerde resimler vardı askfm bize ulaşın sayfası ile kendi ask fmimi kapattım ve diğerleri içinse link atarak resimleri sildirdim sayfa bana ait olmadığı için sayfa hala açık ama istemediğim resimler yok eski içeriği kaldır yaptım kaldırılan yazıyor 2 haftadan fazla oldu fakat hala Google da gözüküyor benim için çok önemli bir durum ne yapmam gerekiyor bu konu hakkında yardımcı olur musunuz bir bilginiz var mı kaldırılan demesine rağmen neden hala kalkmadı cevabınızı bekliyorum lütfen

  • Sitedeki fotoğraf değişmediği sürece kaldırma işlemini gerçekleştiremezsiniz, benim örnek olarak kaldırdığım fotoğrafları bulunduğu sitelerden sildim yada değiştirdim sonrasında bu işlemi yaptım. Öncelikli olan adınıza açılmış hesapları kapattırmak ve o görsellere ulaşılamamasını sağlamak. Sonrasında bu işlemi yaptığınızda herhangi bir sorun olmuyor.

   • Merhaba bende site sahibine ulaşıp o resimleri kaldırttım daha sonrasında dediğiniz içeriği kaldırma işlemini uyguladım ve hepsinde kaldırılan yazıyor fakat 3 haftadır googleda gözüküyor resimler kaldırılan yazmasına rağmen site sahibi istemediğim resimlerin url lerini istedi attım ve artık urlye basınca göstermiyor resmi fakat Google tarafında hala arama motorlarına yazınca gözükmekte ben bu kaldırılan demesine rağmen neden haftalardır kalmadığını sormak istedim hiç mi silinmiycek teşekkür ederim cevap verdiğiniz için 🙁

    • Benim kaldırdığım fotoğraflar kısa süre içerisinde kaldırıldı görüntülenmiyor artık. Zaten bir makale yazarken deniyorum ve öyle yazıyorum, gelişi güzel bir şekilde yazmıyorum. İşlemleri doğru yaptınız mı acaba onu bilemiyorum.

 • Facebook fotoğraflarım görsel aramalarında çıkıyordu nasıl silebileceğimi bilmiyordum fotoğrafları gizledim ve söylediklerinizi yaptım fotoğraflar görsel aramada yok şuanda ne kadar teşekkür etsem azdır. Çok hızlı bir şekilde oldu herşey 🙂