Sosyal Medya

Google Görsel Aramadan Fotoğraf Kaldırma

Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

Sosyal paylaşım sitelerinde fotoğraf paylaşıyorsunuz bazen çok eski ve saçma fotoğraflarınız olabiliyor az önce görsel aramalarda kendimi aradığımda saçma sapan eski fotoğraflara denk geldim ve bunları kaldırmak istedim haliyle böyle bir makale yazarak, bu şekilde fotoğraf kaldırmak isteyenlere yol göstereyim istedim.

Öncelikli olarak fotoğrafları paylaştığınız herhangi bir platformdan fotoğrafın kaldırılmış olması gerekiyor. Twittter profili olabilir, instagram profili olabilir, facebook profili olabilir yada herhangi bir mecrada sizin paylaştığınız fotoğraflar olabilir.

Facebook fotoğraflarım google da çıkıyor.

Facebook fotoğraflarım google da çıkıyor.
Facebook fotoğraflarınızı google arama ve Google görsel aramadan kaldırmak için albüm yada fotoğraf gizliliğini düzenledikten sonra bu işlemi yapmalısınız.
İnstagram fotoğraflarım google da çıkıyor.

İnstagram fotoğraflarım google da çıkıyor.

İnstagram fotoğraflarınızı Google arama ve Google görsel aramadan kaldırmak için profilinizi gizlemeniz gerekiyor, İnstagram profilinizi gizledikten sonra bu işlemi yapmanız gerekiyor.
Twitter, Tumblr, Blogspot, Pinterest, Youtube ve benzer ağlar.

Twitter, Tumblr, Blogspot, Pinterest, Youtube ve benzer ağlar.

Farklı ağlarda ise fotoğrafı değiştirip yada silip bu işlemi yapmanız gerekiyor. Profilinizi gizledikten sonra bu istekte bulunmalısınız, profilinizi gizleyemiyorsanız fotoğrafı silmeniz yada değiştirmeniz gerekiyor.

Örnek olarak:
Twitter profillerimden bir tanesinde çok eski bir fotoğrafıma denk geldim ve bu fotoğrafın kaldırılmasını talep ettim tabi bu talebin öncesinde de o hesaptaki kullanıcı adını değiştirdim. Yani o fotoğrafa artık ulaşılamıyordu haliyle böyle bir istekte bulundum.

Facebook profilimde de fotoğrafı güncellemiş olmama ragmen eski bir fotoğrafa denk geldim ve fotoğrafı gizledim yani artık herkes tarafından görüntülenemiyordu ama arama sonuçlarında görünüyordu, arama motoru da gizlediğim fotoğrafı göremediği için o fotoğrafa da ulaşılamıyordu ve o fotoğraf içinde kaldırma isteğinde bulundum.

Pinterest profil fotoğrafımda 2012 yılına aitti onu da değiştirdim, arama motoru bu fotoğrafa ulaşabiliyor ama fotoğrafı güncellediğim için eski fotoğrafın kaldırılması talebinde bulundum.

Şimdi bu konu ile ilgili ne yapmamız gerekiyor?
İlk olarak şu url’ye giriyoruz
https://www.google.com/webmasters/tools/removals?pli=1
Google hesabınız olmalı, gmail hesabınızla oturum açmanız gerekiyor. Bağlantıya tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir yazı çıkacak.

Eski içeriği kaldırma Talimatlar:
– Bu talep yalnızca halihazırda değiştirilmiş veya İnternet’ten kaldırılmış sayfalar/resimler için kullanılabilir.
– Kişisel bilgileri veya yasal sorunları bulunan içeriği kaldırmanız gerekiyorsa bunun yerine bu talebi göndermeniz gerekir.
– Google Arama Sonuçları’ndan kopyaladığınız URL’yi girin.
– İşlem başarılı olursa önbelleğe alınmış sonuç ve snippet Google Arama sonuçlarından kaldırılır.
– İşlem başarılı olmazsa nedenini öğrenin.

blank

 
Örnek url yazan yere nasıl bir url ekleyeceğiz?
https://www.google.com.tr‘ye girdim Ufuk Karaca araması yaptım, görsellere tıkladım. Fotoğraflar listelendi ve kaldırılmasını istediğim bir fotoğrafa sağ tıklayıp yeni sekmede aç dedim ve fotoğraf yeni bir sayfada açıldı. Yeni sayfada açılan fotoğrafın linkini adres çubuğundan kopyalıyoruz ve örnek url yazan yere yapıştırıyoruz kaldırma isteğinde bulun’a tıklıyoruz.

Bu şekilde birden fazla fotoğraf ekleyebiliyoruz, örneğin twitter profil fotoğrafınızı güncellediniz diyelim ama eski fotoğraf görünüyor. Bu fotoğrafın sitede olduğuna dair bir uyarı verebilir, güncellediğini işaretliyorsunuz ve talep oluşturuyorsunuz.

11.11.2019 Güncelleme

İstekte bulunduğum fotoğraflar kaldırılmış bugün birkaç fotoğraf için yeniden istekte bulundum ekran görüntüsünü de paylaşıyorum.

Google aramadan fotoğraf kaldırma

Sonrasında bu işlemi yaptığınızda üstteki ekran görüntüsündeki “Kaldırılan” ibaresini göreceksiniz, bu çıktıktan bir süre sonra fotoğraf bir sonraki güncellemede kaldırılacaktır.

Tüm bunların haricinde acil olarak kaldırılmasını istediğiniz içerikler, sonuçlar olabilir bunlar içinde ayrıca bir makale yazmayı düşünüyorum.

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap

16 Yorum var.

 • Resmimi kaldırma talebinde bulundum halen beklemede yazıyor ve 2 gün oldu nezaman olumlu veya olumsuz sonuç alırım bilginiz var mı? Yardımcı olursanız sevinirim

  • Talepte bulunduğunuz sayfada durum ile ilgili bilgi veriliyor. Örnek ekran görüntüsünü yazının sonunda ekledim. Net birşey söyleyemem ne zaman sonuçlanacağı konusunda ama 2,3 günde kaldırılıyor eğer işlem doğru yapıldıysa.

 • iyi günler Ufuk Bey 13 mayısta adıma sahte bir instagram hesabı açılmış benim sonradan haberim olunca hesabı kapattırdım google görsellere fotoğrafım düşmüş onuda sildirdim fotoğrafım görsellerde çıkmıyordu.Fakat şuanda yine benzer bir isimle aynı fotoğrafımın altında jollygram sitesiyle kendi şahsıma ait resmim görünüyor. kaldırma talebinde bulunuyorum reddediliyor sebebi nedir lütfen nolursunuz yardımcı olurmusunuz?

 • Ufuk bey merhaba ben fotoğrafı kaldırdım kaldırılan yazmasına rağmen aramalarda gözüküyordu yanlışlıkla yeniden ekle seçeneğine bastım daha doğrusu ben istek yenilenecek sandım şimdi durum iptal edildi yazıyor ve URL girip tekrar istek atınca da hata veriyor birkaç gün sonra aramadan kalkınca tekrar mı eklenecek fotoğraf halbuki sildim heryerden zaten yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Aramada bir süre gel, git yaşayabilir fotoğraf ki zaten fotoğrafa tıkladığınızda altındaki bağlantıya gittiğinizde yeni fotoğrafa yönlendirme yapar değişmiş içerik değil de kaldırılmış içerik ise içerik görüntülenemez. Biraz bekleyin, arada kontrol edin kaldırılmazsa tekrar istek göndermeyi deneyin eğer izin vermiyorsa urlyi eklemeye o zaman farklı bir gmail ile oturum açın ve öyle urlyi kaldırmayı deneyin 🙂

   • Bir de şöyle bir sıkıntım var ki kaldırıyorum kaldırılan yazıyor ama fotoğraf hala görünüyor ve sürekli yeni bir URL oluşuyor fotoğrafta asla aramadan gitmiyor hep yazıp istek atıyorum hep oluyor talep alınıyor anında yeni url oluyor

    • Tam olarak ne yapmaya çalıştığınızı anlayamadım ama birçok fotoğraf kaldırttım ve herhangi bir sorun yaşamadım, geri de gelmedi hiçbiri. Bir yerlerde yanlış yapıyor olabilirsiniz.

 • Ben bir türlü beceremedim fotoğraf aramasına giriyorum arama yapıyorum dediğiniz gibi linki alıp linkte verdiğiniz sayfaya giriyorum hata veriyor sebebi nedir acaba?

 • 1 haffta önce sildiğim twitter profilimdeki fotoğrafın halen google fotoğraf aramasında göründüğünü fark ettim. Yazıda anlattıklarınızı uyguladım şuanda fotoğraf görünmüyor teşekkürler.

 • Benim ask fm hesabım vardı ve benle ilgili açılmış sitelerde resimler vardı askfm bize ulaşın sayfası ile kendi ask fmimi kapattım ve diğerleri içinse link atarak resimleri sildirdim sayfa bana ait olmadığı için sayfa hala açık ama istemediğim resimler yok eski içeriği kaldır yaptım kaldırılan yazıyor 2 haftadan fazla oldu fakat hala Google da gözüküyor benim için çok önemli bir durum ne yapmam gerekiyor bu konu hakkında yardımcı olur musunuz bir bilginiz var mı kaldırılan demesine rağmen neden hala kalkmadı cevabınızı bekliyorum lütfen

  • Sitedeki fotoğraf değişmediği sürece kaldırma işlemini gerçekleştiremezsiniz, benim örnek olarak kaldırdığım fotoğrafları bulunduğu sitelerden sildim yada değiştirdim sonrasında bu işlemi yaptım. Öncelikli olan adınıza açılmış hesapları kapattırmak ve o görsellere ulaşılamamasını sağlamak. Sonrasında bu işlemi yaptığınızda herhangi bir sorun olmuyor.

   • Merhaba bende site sahibine ulaşıp o resimleri kaldırttım daha sonrasında dediğiniz içeriği kaldırma işlemini uyguladım ve hepsinde kaldırılan yazıyor fakat 3 haftadır googleda gözüküyor resimler kaldırılan yazmasına rağmen site sahibi istemediğim resimlerin url lerini istedi attım ve artık urlye basınca göstermiyor resmi fakat Google tarafında hala arama motorlarına yazınca gözükmekte ben bu kaldırılan demesine rağmen neden haftalardır kalmadığını sormak istedim hiç mi silinmiycek teşekkür ederim cevap verdiğiniz için 🙁

    • Benim kaldırdığım fotoğraflar kısa süre içerisinde kaldırıldı görüntülenmiyor artık. Zaten bir makale yazarken deniyorum ve öyle yazıyorum, gelişi güzel bir şekilde yazmıyorum. İşlemleri doğru yaptınız mı acaba onu bilemiyorum.

 • Facebook fotoğraflarım görsel aramalarında çıkıyordu nasıl silebileceğimi bilmiyordum fotoğrafları gizledim ve söylediklerinizi yaptım fotoğraflar görsel aramada yok şuanda ne kadar teşekkür etsem azdır. Çok hızlı bir şekilde oldu herşey 🙂