SEO

Tumblr SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

blank
Tarafından Yazılmıştır Ufuk Karaca

Ufak bir değişiklik ile Tumblr blogumuzun title bölümünü değiştirerek arama motoru dostu bir title (Başlık) bölümü oluşturmuş olacağız. Diğer bir deyimle SEO ayarı yapmış yada SEO uyumlu hale getirmiş olacağız.

Tumblr SEO ayarları tema içerisindeki kodlarda birkaç değişiklik yapılarakta oluyor fakat her temanın kodları farklı olduğu için bunun anlatımını yapmayacağım.

Şimdi blogunuzuda daha önce giriş yaptıysanız şuraya tıklıyorsunuz Blog Ayarları bu url bizi doğrudan bloglarımızın olduğu sayfaya atacaktır, eğer ilk açılan sayfada çıkan bloga ayar yapmayacaksanız, yani birden fazla blogunuz varsa sağdan tek tek bloglarınıza tıklayıp aynı ayarları yapabilirsiniz.

Açılan sayfada Web sayfası Teması bölümünde Tema Düzenle butonuna tıklıyoruz.

tumblr-seo-ayarlari

Solda bir menü, sağ tarafta da blogumuzu göreceğiz.
Soldaki menüde HTML’i düzenle bağlantısı mevcut bu bağlantıya tıkladığınızda kod bölümü açılacak burada çok dikkatli olmak gerekiyor çünkü yanlış birşeyler yapıldığında tema bozulur.

Ctrl + f yaparak kodların içerisindekodunu aratacağız bu kodile bitecektir yani altta bulunan fotoğraftaki gibi başladığı ve bittiği alanı seçeceksiniz.

tumblr-seo-ayarlari3

Ekran görüntüsündeki gibi işaretli alanı şununla değiştiriyoruz.

<title>{block:TagPage}{Tag}  » {/block:TagPage}{block:PostSummary}{PostSummary} » {/block:PostSummary}{Title}</title>

Peki bunu yapmadan önce nasıldı?

Bir yazı eklediğimizde Google’da sadece yazının başlığı görünüyordu aşağıdaki gibi.
Tumblr Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

Şimdi nasıl oldu? (Örnek olarak bu yazıyı göstereceğim.)
Tumblr Seo Ayarları Nasıl Yapılır? | Ufuk Karaca ® Seo & Sosyal Medya Günlüğü

Bu yazıma da burada son veriyorum, herhangi bir soru ve sorun olursa yorum bölümüne iletirseniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Yukarıda vermiş olduğum title bölümü benim kendi bloglarımda kullandığım bölümdür, başkalarının nasıl anlattığı, yaptığı beni ilgilendirmiyor. 🙂

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap

2 Yorum var.

  • Tumblr ımda seo ayarlarını yapamıyorum eski Tumblr blogum silmiştim şimdi yeni açtığım Tumblrımda Web temasını açamıyorum diğer blogların web site halini görebiliyorum nasıl bu durumu düzeltebilirim