Hukuk

Hakaret Davasında Uzlaşma

Hakaret Davasında Uzlaşma, Uzlaştırmacı
Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

Mayıs ayında şahsıma instagram üzerinden söven bir şahıs ile ilgili makale yazmıştım makaleyi okumak için Hakaret, Küfür Etmenin Cezası başlıklı yazıma bakabilirsiniz.Hakaret uzlaşma kapsamına giren bir suç olduğu için mahkemeye intikal etmeden dosyaya bir uzlaştırmacı atanıyor.

Birkaç gün önce uzlaştırma memuru bu konu için aradı ve uzlaşmak isteyip istemediğimi sordu bende uzlaşabileceğimi söyledim, talebimin ne olduğunu sordu 2000₺ verirse uzlaşırım dedim.

Aşağıdaki diyalog karşı tarafla aramızda geçmedi uzlaştırma memuru karşı tarafın talebini bana, benimkini de karşı tarafa iletiyor.

Talebim: 2000₺
Karşı taraf: 500₺ Vereyim.
Ben: 2000₺’den aşağı inmem.
Karşı Taraf: 1000₺ verebilirim.
Ben: 1500₺ son aksi halde uzlaşmayı kabul etmiyorum. 3,4 taksitle de ödeme yapabilir dedim.

Karşı tarafta bu talebimi kabul etti, etmek zorunda kaldı çünkü başka bir çıkar yolu yoktu.

Talebimi kabul etmeseydi ne olurdu?
3500-5000₺ para cezası alırdı, sicili bozulurdu. Sicilin bozulması devlet memurluğu gibi birçok kamu görevinin önüne engel oluyor bunuda özellikle belirtelim.

Sadece o para cezası ilede bırakmazdım, davayı bir avukata verirdim üstüne avukatın masraflarıda karşı tarafa yüklenirdi.

Yani sonuç olarak kimsenin yaptığı yanına kalmıyor.
Burada ben istediğim rakamın 2,3 katını da isteyebilirdim bu tamamen benim insiyatifime kalmış olan birşey.

Söz ağızda iken sahibinin esiridir ağızdan çıktıktan sonra sahibi onun esiridir.

Yaptığınız şeylerin yanınıza kalmayacağını düşünerek hareket ederseniz hata yapma olasılığınız oldukça düşük olur. Bir, iki kelime olarak sarf ettiğiniz şeyler size 2,3,4 aylık maaşınızdan edebilir. Sonradan pişman olursunuz, özür dilersiniz ama kabul eden olur mu bilinmez, ben etmedim çünkü özür dilemekten başka çaresiz yoktu, köşeye sıkışmadığı içinde rahat bir şekilde sövüyordu, sıkıştıktan sonrada başka çaresi kalmadığı için özür diledi.

Belki insafsız birine denk gelirsiniz ve uzlaşmayı kabul etmez ceza yersiniz, bu yüzden siz siz olun önünüze gelene sövmeyin. Mesajları silerim ederim bunlar boş şeyler. Bende de sövdükten sonra mesajları silmişti ama malesef bir işe yaramadı. Akıl, Akıldan üstün.

1 kişiyi uzlaştırmada affettim,
İkinciye de bu şekilde hafif bir yaptırım uyguladım.
Üçüncü kendine dikkat et, ayağını denk al, uzak dur. 🙂

25.09.2019 Güncelleme

Ücretin son 2 taksitini ödemedi, uzlaşma şartlarıda yerine getirilmemiş oldu haliyle uzlaşma bozuldu, şikayetim devam ediyor diye dilekçe verdim ve 26.06.2019 tarihinde bir mahkememiz oldu, bu esnada memlekette olduğum için avukat olan arkadaşıma vekalet verdim ve benim yerime duruşmaya girdi.

Şikayetçi olduğum şahıs Hakime web sitemde yazmış olduğum bu yazıyı söylemiş ve işi ticarete döktüğümü bu yol ile başkalarından da para aldığımı söylemiş, hesabının çalındığını, bana küfür edeninde hesabını çalan şahıs olduğunu söylemiş ve bu yüzden parayı ödemediğini dile getirmiş, bana da yalvarıp maddi durumunun olmadığını bu yüzden ödeme yapmadığını söyledi.

Hakime hanım beni de istemiş haliyle duruşmayı 17 Ekim tarihine ertelemiş. Bir yandan duygu sömürüsü yapıp maddi durumum yok demek, bir yandan hakime hanıma işi ticarete dökmüş demek bunlar hoş şeyler değil ama ben hakkımı sonuna kadar arayacağım.

İşi ticarete dökmüş, benden başka kişilerden de para almış dediği makale ise şu
İnstagram Hesabım Çalındı (Çalanı Buldum)

İstediğine istediğin gibi söv, hakim karşısına çıkınca işi ticarete dökmüş de ne güzel memleket. Siz babanızın çiftliği gibi rahat bir şekilde istediğinizi yapın kimse hakkını aramasın ne güzel memleket değil mi?

17.10.2019 Güncelleme
Hakime hanım ısrarla özür dilesin, affet beni böyle ufak, tefek şeylerle beni uğraştırma dedi. Şikayetim devam ediyor, özrünü kabul etmiyorum dedim ben öyle deyincede işi ticarete dökmüşsünüz falan diye bir cümle kurdu ne güzel memleket değil mi? Biri gelsin sebepsiz yere sövsün size sizde şikayetçi olup hakkınızı arayınca işi ticarete dökmüş olun. Sövmeseymiş?

Çok merak ediyorum acaba hakime hanımın başına benzer birşey gelseydi aynı şeyi düşünecekmiydi? İnsanlar genel olarak adaleti kendi başlarına geldiğinde arıyorlar. Hakime dosyanın bilirkişiye gönderilmesini ve incelenmesini istedi mahkememiz 28.11.2019 tarihine ertelendi.

28.11.2019 Güncelleme
1.5 Saat falan bekledim, sıra bize geldi ama dosyayı bilirkişiye göndermeyi unutmuşlar haliyle mahkeme 28.01.2020 tarihine ertelendi.

16.12.2019 Güncelleme
Bilirkişinin hazırlamış olduğu rapora ulaştım 28.01.2020 tarihinde olacak mahkemeyi bekleyeceğim.

28.01.2020 Güncelleme
Şahsın telefonu ve mail adresi incelenecek, mahkeme çıkışı adliyenin içerisinde şikayetimi geri çekmediğim için beni ve avukat arkadaşımı tehdit etti bunun içinde ayrıca hakaret ve tehditten suç duyurusunda bulunduk.

İşimizin gücümüzün, tek derdimizin para olduğu dile getirdi fakat “Uzlaşmak İsteyen Kendisiydi”suçsuzum deyip şikayetimi geri çekmediğim için tehdit etmeside ayrı bir olay oldu. Ayrıca avukat kamu görevlisi sayılıyor haliyle kamu görevlisine görevinden dolayı hakarette bulunup tehdit etti. Bloguma devamlı girip yazdıklarımı okuyor, hakime hanıma şöyle yazmış, böyle yazmış diye beni şikayet ediyor ben 10 yıldır blog yazıyorum ve yazdığım her kelimenin sonuna kadar arkasındayım.

Güncellemeleri yine paylaşacağım.

 

Uzlaşma Nedir?

Uzlaşma Nedir?

Herkesin anlayacağı bir dil ile açıklamak gerekirse devlet diyor ki yargılanma aşamasına geçilmeden aranızda anlaşın, olayı aranızda tatlıya bağlayın. Yani kendi aranızda anlaşabiliyorsanız anlaşacaksınız bu uzlaşma oluyuyor. Suçluysanız karşı taraf sizde birşeyler talep edebilir. Zararımı karşıla uzlaşalım yada şunu yaparsan, şu kadar para verirsen uzlaşırım gibi. Yani olay mahkemeye intikal etmeden aranızda yapacağınız anlaşma uzlaşma oluyor diyebiliriz.
Uzlaştırmayı Kabul Etmezsem Ne Olur?

Uzlaştırmayı Kabul Etmezsem Ne Olur?

Şikayetçi tarafsanız, şikayetçi olduğunuz kişi için dava açılır ve yargılanma süreci başlar işlediği suçtan dolayı ceza alabilir. Eğer suçu işleyen tarafsanız uzlaşmayı kabul etmediğiniz taktirde dava açılır, yargılanma süreci başlar ve işlediğiniz suçtan ceza alabilirsiniz.
Uzlaşmada Ne Kadar Para İstenir?

Uzlaşmada Ne Kadar Para İstenir?

Bununla ilgili herhangi bir limit yok tamamen sizin insiyatifinize kalmış birşey zararınız varsa onu talep edebilirsiniz, zararınızın iki katını da talep edebilirsiniz. Olay hakaret ve benzer şeyler ise aşırıya kaçmamak üzere birşeyler talep edebilirsiniz.
Uzlaşmanın tazminat davasına etkisi

Uzlaşmanın tazminat davasına etkisi

Sanık sıfatındasınız ve uzlaştınız diyelim, talepleri yerine getirdiğinizde aynı dosya için sizden tazminat talep edemez çünkü uzlaşmış, anlamış oluyorsunuz. Yine aynı şekilde sanık sıfatındasınız, uzlaşmadınız diyelim ve yargılanma aşamasına geçildi, mahkeme sizi suçlu buldu ve ceza verdi, şikayetçi harici olarak size maddi ve manevi tazminat davası da açabiliyor.
Türk Ceza Kanunu’nda uzlaşma kapsamına giren suçlar şunlardır
1. Kasten Yaralama Suçu (TCK m. 86, 3. fıkra hariç)
2. Kasten Yaralamanın İhmali Davranışla İşlenmesi (TCK m. 88)
3. Taksirle Yaralama Suçu (TCK m. 89)
4. Malvarlığı itibarıyla büyük bir zarara uğratacağından veya sair bir kötülük edeceğinden bahisle tehdit (TCK m. 106)
5. Tehdit Suçu (TCK m. 106/1)
6. Konut ve İşyeri Dokunulmazlığını İhlal Suçu (TCK m. 116)
7. İş ve Çalışma Hürriyetinin İhlali Suçu (TCK m. 117/1)
8. Kişilerin Huzur ve Sükununu Bozma (TCK m. 123)
9. Hakaret Suçu (TCK m. 125 3. Fıkra a bendi hariç)
10. Haksız fiil nedeniyle veya karşılıklı hakaret (TCK m. 129)
11. Kişinin Hatırasına Hakaret Suçu (TCK m. 130)
12. Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Suçu (TCK m. 132)
13. Konuşmaları Dinleme ve Kayda Alma Suçu (TCK m. 133)
14. Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu (TCK m. 134)
15. Hırsızlık (TCK m. 141)
16. Kullanma hırsızlığı (TCK m. 146 2 cümle hariç)
17. Alacağın Tahsili Maksadıyla Cebir ve Tehdit Kullanılması (TCK m. 150)
18. Mala Zarar Verme TCK m. 151
19. İbadethaneler ve Mezarlıklara Zarar Verme Suçu (TCK m. 153)
20. Hakkı Olmayan Yere Tecavüz Suçu (TCK m.154/1)
21. Güveni Kötüye Kullanma TCK m.155
22. Bedelsiz Senedi Kullanma Suçu (TCK m. 156)
23. Dolandırıcılık (TCK m. 157)
24. Dolandırıcılığın, bir hukuki ilişkiye dayanan alacağı tahsil amacıyla işlenmesi hali (TCK m. 159)
25. Kayıp veya Ele Geçen Eşyayı Tasarruf Suçu (TCK. m. 160)
26. Şirket veya Kooperatifler Hakkında Yanlış Bilgi Verme Suçu (TCK m. 164)
27. Suç Eşyasını Satın Alma veya Kabul Etme Suçu (TCK m. 165)
28. Bilgi Vermeme Suçu (TCK m. 166)
29. Yağma ve nitelikli yağma hariç “Malvarlığına Karşı Suçlar” başlığı altında yer alan suçların haklarında ayrılık kararı verilmiş olan eşlerden birinin, aynı konutta beraber yaşamayan kardeşlerden birinin, aynı konutta beraber yaşamakta olan amca, dayı, hala, teyze, yeğen veya ikinci derecede kayın hısımlarının zararına olarak işlenmesi hali (TCK m. 167)
30. Açığa İmzanın Kötüye Kullanılması Suçu (TCK m. 209/1)
31. Aile Hukuku Yükümlülüğünün İhlali Suçu (TCK m. 233/1)
32. Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması (TCK m. 234)
33. Ticari sır, bankacılık sırrı veya müşteri sırrı niteliğindeki bilgi veya belgelerin açıklanması (dördüncü fıkra hariç, TCK m. 239)
34. Yabancı devlet bayrağına karşı hakaret (TCK m. 341)
35. Yabancı Devlet Temsilcilerine Karşı İşlenen Suçlar (TCK m. 342)
36. Mağdurun veya suçtan zarar görenin gerçek veya özel hukuk tüzel kişisi olması koşuluyla, suça sürüklenen çocuklar bakımından ayrıca, üst sınırı üç yılı geçmeyen hapis veya adli para cezasını gerektiren suçlar (CMK m. 253/1-c)

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap

17 Yorum var.

 • Merhaba ufuk bey hakaret davasında uzlaşma olmazsa olay mahkemeye taşindiğinda tazminat istenirse ödeyecek durumu olmayana ne gibi yaptırımlar uygulanır.Teşekkürler

  • Merhaba, tazminattan ziyade para cezası alma ithimali söz konusu, zaten verecek durumun yok ise güzel bir şekilde dile getirip itiraz edersen sorun olacağını düşünmüyorum ama benim düşünmem ile olmuyor. Hakimlerin görüşleri ve kararı farklı olabiliyor. TV’lerde izliyoruz adam vurup tutuksuz yargılanan, adam öldürüp iyi hal indirimi alanlar…

 • ufuk bey merhabalar. bahsettiğiniz şu hakaret davalarından biri bende de var. burada hakaret eden kişi benim. ulaş başak ekinci adlı twitch yayıncısı bir yayınında engelli bir arkadaşla dalga geçmesi sonucu toplu bir lince uğramış, ben de kendisine twitter adresinden bu tahrik sonucunda küfür etmiştim. kendisi beni şimdi hakaretten dava etmiş. ortada bir tahrik unsuru var. sizce dava nereye gider? uzlaşma çıkarsa ne yapmalıyım?

  • Merhaba, ortada tahrik unsuru var demişsiniz. İddianızı kanıtlamanız gerekiyor, ortaya iddia atan herkes kanıtlamak ile yükümlüdür. Karşı taraf uzlaşma isterse eğer bir talebi olacaktır ne talep edeceği önemli, talebi size iletilir kabul ederseniz ceza davası açılmaz. Karşı taraf yada siz kabul etmezseniz direkt olarak ceza davası açılır. Mahkemede de ortaya attığınız iddiayı kanıtlamanız gerekiyor malum mahkeme elde olan deliller ile yürüyor. Sonucu ne olur inanın bilemiyorum, benim 4’üncü mahkemem oldu önümüzdeki ay 5 olacak sanırım.

 • Mrb ufuk bey size bisey sormak istiyorum soruma cvp bulamıyorum diyelim dha doğrusu.bn istegram hesabımı kalıcı olarak sildim ama sildigim hesabin e postasiyla tekrar kayit olmk istedigimde bu eposta adina kayitli baska bi hesap var deniliyor bu ne oluyor? BNİM hesabim mi çalındı bn tamamen sildigime eminim. Silinen istegram dan bnim kardeşimle olan yazismalarim da kardesimin dm sine düştü? Girdigim de istegram kullanıcısı diyor lakin takip et butonu da var bu nasil oluyor? Lütfen bni aydınlatırmısınız:)

  • Hesabınızı sildiğinizde o hesaptaki e-posta adresiniz ve kullanıcı adınız kullanılamaz. Çünkü sildiğiniz hesap hemen tamamen silinmiyor. Ayrıca sildiğinizde de birden hesap kaybolmuyor bu yüzden takip et butonu vardır ama tıklanamaz.

 • Bence Hakime Hanım dediğinde çok haklı. Böyle küçük şeylerle meşgul etmemelisiniz oraları. Düpedüz ticarete dökmüşsünüz ayrıca. Bunun dışında küfür eden arkadaşı asla haklı bulmuyorum. Ettiği hakaretlerin boyutuna göre değişir tabi ki. Fakat sıradan bir hakaret ve küfür için bunlara kalkışmak, mahkemeleri meşgul etmek gerçekten hoş değil. Bakın bu dediklerime tehdit, suça teşvik, iftira, aşıraya varan küfürler, insanları ülkeyi birbirine düşürecek, milli değerleri Atatürkü hedef alan içerikler dahil değil. Son olarak ABD’de küfür etmenin bir cezası yok. Bence belli ölçüde kullanılması sadece küfrün küfür olarak kalması serbest olmalı aynı ABD’deki gibi. Ama dediğim gibi sizin durumda ne seviyede bilemem o yüzden çok da yorum yapamıyorum.

  • Bu sizin görüşünüz, ortada bir ceza kanunu var ve bunda suç teşkil eden maddeler var. Haliyle bununda beni kısıtladığı yada bana vermiş olduğu haklar söz konusu ve bu hakları kullanıyor olmam benim haksız, hakimenin haklı olduğunu göstermez. Kanunları ben belirlemedim sonuçta, aynı şekilde hakimeye işlenmiş olsa bu fiil aynı şeyi düşüneceğini sanıyormusun? “Görkem Sertaç Göçmen” araması yaparsan adalet sistemini kendi başlarına gelince nasıl işletmeye çalıştıklarını görebilirsin.

   • Dediğiniz davayı inceledim. Hak vermemek elde değil. Bu ülkenin yargı sistemi, kanunları, kanunların uygulanması özellikle çok sıkıntılı. Demokratik hukuk devleti olduğumuzu düşünmüyorum. Adaletli kararlar verilmiyor sanki bir süredir. Üzülüyor insan bunları gördükçe. Türkiye’nin kat etmesi gereken çok yolu var bana göre gelişmiş ülkelerin hukuk standartlarından çok uzağız.

    • Hal böyle olunca hakime’nin bana söylemiş olduğu şey bana göre çok yanlıştır nihayetinde bir olayda tarafsız olunması gerekirken özür dilesin affet denilmesi doğru bir yaklaşım değildir. Ben ekran görüntülerini aldım dedikten sonra zaten benden özür diledi, zorda kalınca herkes herkesten özür diler bu yüzden özrünü kabul etmemek benim en doğal hakkım. Önüne gelene söv sonra özür dilerim, yok öyle bir dünya.

     Hadi benim olayım küçük birşey diyelim, peki sağda, solda haberlerde gördüğümüz yüzbinlerce olaya ve bunlardan çıkan kararlara ne demeli? Hepsinde tavır aynı büyük, küçük fark etmiyor. Adam vur tutuksuz yargılan, kamu görevlisine görevi başında hakaret et ceza alma, milletin üstüne araba sür kasten insanları yarala içeri gir, hemen çık. Farkında değiller ama bu tarz kararlar insanları suça teşvik ediyor. Son zamanlarda sosyal meydada da görüyoruz bir hakim serbest bırakıyor, sosyal medyada trend topic olunca hooop içeri al.

  • Çok komiksin 😉 hakimin küfür etti diye işi ticarete dönmüşsünüz kelimesini sen de ettiği küfüre göre değişir diye tamamlamışsın aferin.hem küfür edecek hem de tehdit edecek cezasız kalacak yargı halk içindir bu işin yorumunu ne hakim ne de başka bir yetkili yapma hakkı yoktur.Bana da zatın biri facebooktan küfür etti elimde olsa (bacak kadar veled) bulup ağzından girerbl münasip bir yerinden çıkardım.Savcı şikayeyimi uzlaşmaya mahkemesine sevk etti.100000 TL para isteyeceğim vermezse kendi düşünsün ben de sandıkta kamu görevlisi beni işimden attırmakla da tehdit etti.Yok öyle yağma ya istediğim parayı ödeyecek ya da işinden olacak ve maddi,manevi tazminat davası da açacağım.Büyük bir bedel ödesin ki bir daha kimseyi tehdit ve hakaret suçuna yeltenmesin.

 • Merhaba,
  Dilekçe örneğini paylaşabilirmisin?
  Ayrıca uzlaşma esnasında
  Şikayete tabi olan kişiye bizim bilgilerimiz veriliyormu? ( Şahıs bize kafayı takarmı diye soruyorum)
  Talep edilen parayı sahıs direk hesabınızamı gönderdi yoksa uzlaştırmacıya mı uzlaştırmacı’da sizemi gönderdi?

  • Malesef tüm bilgilerini görebiliyor, adres, telefon, anne adı, baba adı, memleket tüm kişisel bilgilerin gidiyor tc numarana kadar. Dilekçe örneği paylaşamam çünkü her olay için farklı şeyler ekleniyor direkt olarak paylaşırsam yanlış yapan çok olur bu yüzden paylaşımını yapmıyorum.

   • Ufuk Abicim iyi günler dilerim, geçen gün benimde başıma geldi fotoğrafımın altına bir şahıs küfür yazdı ve özelden seni savcılığa vereceğim deyince anne bacı karıştırınca bende dayanamayıp sövdüm beraber küfürleşmiş olduk yani bu sefer hangi akla hizmetse seni savcılığa vereceğim dedi karşılıklı sövüşmede iki tarafada birşey yansıyormu verme durumu varmı acaba yanıtlarsan teşekkürlerimi iletiyorum.

    • O senin sövdüğünü kanıtlarsa, sende onunkini kanıtlamalısın. Sözden çok deliller ile ilerliyor mahkeme demek isterdim ama öylede olmuyormuş onuda gördüm.