SEO

Blogger Seo Ayarları Nasıl Yapılır? (Blogspot)

blank
Tarafından Yazılmıştır Ufuk Karaca

Bloggerdan blog açıldıktan sonra genelde hiçbir şekilde ayarlama falan yapılmaz olduğu gibi kullanıp zaman kazanmaya çalışırlar ama blogu ilk açtıklarında o blogun aslında eşek niteliğinde olduğunu bilmiyorlar, bilmedikleri içinde olduğu gibi kullanıyorlar yani eşeğe biniyorlar, yüklerini eşeğe taşıtıyorlar.

Belki yapılacak bir, iki ayar ile o eşek at olur ve daha fazla işlerine yarar?

İlk olarak sitenin title bölümünü ele alalım, title bölümü Google ve diğer arama motorlarında arama yapıldığında web sitesinin başlığıdır ve hepsi ilgili sayfaya göre değişir.

Blogger da normal ayarlarda önce blogunuzun adı, sonrasında ise yazının başlığı çıkıyor yani aşağıdaki gibi.

Ufuk Karaca ® Seo & Sosyal Medya Günlüğü » Blogger Seo Ayarları

Her yazıda yukarıdaki örnekte verdiğim gibi olursa eğer pek sağlıklı sonuçlar alamazsınız olması gereken aşağıdaki gibidir.

Blogger Seo Ayarları » Ufuk Karaca ® Seo & Sosyal Medya Günlüğü

Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?
Blogger’a girdikten sonra şablon menüsüne tıkladığınızda karşınıza html’yi düzenle diye bir bölüm çıkacak ona tıkladığınızda aşağıdakini aratın.

Bunu bulun:
<title><data:blog.pageTitle/></title>

Bunla değiştirin:
<b:if cond=’data:blog.pageType == “index”‘>
<title><data:blog.title/></title>
<b:else/>
<title><data:blog.pageName/> – <data:blog.title/></title>
</b:if>

Şablonu kaydet dediğinizde, title bölümünü halletmiş olacaksınız.

Sonrasında da yerleşim bölümüne girerek sitenizin sağ bölümüne metin eklemek için kutucuklar ekleyin o kutucukların içerisine blogunuz ve anahtar kelimeleriniz ile ilgili özgün, kısa yazılar ekleyin.

Ayrıca etiket olayını çok fazla abartıyor, ne kadar çok etiket eklerseniz o kadar çok spam yersiniz artık eskisi gibi değil bir yazıya 50 etiket ekle tüm etiketlerde listelensin, elinizden geldiği kadar etiket eklememeye özen gösterin, yazdığınız yazıların içerisinde kullandığınız kelimelerde anahtar kelimelerinizde olursa daha iyi olur.

Blogunuzu açtınız, ilk yazınızın içerisine hemen linkleri doldurmayın çünkü blog açıldığı gibi link basıldığında yeni doğmuş eşeğin sırtına çuval atmış gibi olursunuz dolayısıyla eşek o çuvalı kaldıramaz, altında kalır 😀

Blogger seo ayarları ile ilgili anlatacaklarım bu kadar, tabi tüm yapılacaklar yukarıda bahsettiğim şeylerden ibaret değil biraz mantıklı düşünüp, diğer blogları takip ederseniz neler yaptığını az, çok anlayabilirsiniz mesela ben bu yazımda 2 etiket kullanacağım.

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap

19 Yorum var.

 • hatalı kod 300 bloğa yaptım diyorsun Al işte verdiğin kodu dediğin satırla değiştirdiğimde ML, satır 8, sütun 16 ayrıştırılırken hata oluştu: Open quote is expected for attribute “cond” associated with an element type “b:if”. bu hatayı veriyor ???

  • Bazen fazlalık kodlar olabiliyor bazı temaların kodlamalarında bu yüzden hata alıyor olabilirsin. Ben birçok temada denedim herhangi bir sorun yaşamadım.

   • Yok sorun değil teşekkür ederim ilginiz için yeni açtım bloğu zaten büyük bir blog düşünüyorum bloğu iletişim sayfandan attım buradan yazmak istemedim

    • Bu blog benim kaçıncı blogum bilemiyorum ama 10 olmuştur galiba, en sonunda bu şekilde kaldı. Kimse bizim hayatımızı, hayat hikayemzi merak etmez bu yüzden büyük bir blog içinde büyük bir birikiminin olması gerekiyor, şuan uğraştığın şeyler ortalara geldiğinde öğrenmen gereken şeyler. Ayarları yaptığında da her yazın ilk sayfada yer alacak diye birşey yok 🙂

  • Temanda bir şeyler eksik olabilir, kodu kaydetmeme sebebi bir şeylerin eksik yada fazla olmasıdır. Aynı ayarı neredeyse 300 blog için yaptım herhangi bir sorun olmadı.

 • Şablon menüsünden girdim, HTML’yi düzenle dedim, verdiğiniz kodu arattım ama benzer bir kod yok yada ben sildim yanlışlıkla yardımcı olabilir misiniz?

 • Usta bi tema kuruyorum siteye altında bir sürü link var hiçbirini kaldıramıyorum nasıl kaldıracağım? kaldırdığımda site abuk, subuk yerlere yönlenip duruyor. Şifreli bir sürü kod koyuyorlar temaların içine. Yorum için eklentilerde gizli link ekliyor sadece kaynakta görünüyor. Bu linkler etki edermi seo için?

  • Temaları ücretsiz dağıtmalarındaki amaç alttaki linkler ve şifreli kodlar zaten, siteye zararı olur tabi ki bazı temalarda Footer bölümünde 5,10 link oluyor yeni açılmış bir blogda bu kadar link olması zararlıdır ayrıca şifreli kodların arka planda neler çalıştırdığını, neler yaptığını da bilmiyoruz.