SEO

Tanıtım Yazısı Nerelerde Yayınlanır?

Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

Bir çok web sitesinde, blogda, gazetelerin internet sitelerinde görmüşsünüzdür firmalar ile ilgili tanıtıcı bilgiler yer alıyor fakat sadece yazı ile olacak iş değil, herkes gazetelerin internet sitelerinde yazı yazdırıp, web sitesine bağlantı alamaz bu yüzden herkesin yapabileceği şeyleri anlatırsak daha doğru olur sanırım. Web sitenize yazı içinden alacağınız bağlantı aynı zamanda sitenizin değerini Google’nin gözünde arttıracaktır.

Tanıtım Yazısı Nerelerde Yayınlanır?

Tanıtımınızı yapacak web sitesi nasıl olmalı?
İlk olarak web sitesinin içeriği yaptığınız işle alakalı olmalı çünkü alaka düzeyi ne kadar yüksek ise size faydası o kadar fazla olacaktır fakat şöylede garip bir şey var. Genelde büyük oranda işinize yarayacak siteler rakiplerinizin web siteleri olacak çünkü içerikleriniz %100 uyumlu olacaktır, tabi bu da imkansız bir şey çünkü sizinle aynı sektörde iş yapan rakibiniz web sitesinde sizin reklamınızı yapmaz 🙂

Yani bu da demek oluyor ki %100 Uyumlu web sitelerinden bağlantı alamazsınız ancak web siteniz ile %100 uyumlu web siteleri yapabilirsiniz (Kendin yetiştir, Kendin Pişir, Kendin Ye) tabi bu da maliyeti katlayacaktır.

%100 Uyumdan sonra özgün içerikli siteler geliyor…
Özgün içerik nedir? Web sitesinde bulunan yazıların site sahibi tarafından yazılmış olmasıdır. Google’nin gözünde en çok değerli web sitelerinin başında özgün içeriğe ait web siteleri geliyor, Google’nin gözünde değerli bir sitenin, başka bir siteyi önermesi de o sitenin değerli olduğu anlamına geliyor.

Özgün içerikli sitelerden alacacağınız tanıtım yazıları web sitenizin Google’nin gözünde değerini arttırır.
Tanıtım yazılarında aralarda yaptığınız iş ile ilgili bağlantılar olmalı tabi bu bağlantı da yazınızın uzunluğuna göre değişebilir, ben örnek vereceğim uzun bir şeyler yazmayacağım kısa bir cümle içerisinde belirteceğim.

Örnek Cümle:
Şuanda okumuş olduğunuz yazı Tanıtım Yazısı Nedir? Nasıl Yazılır? başlıklı yazının devamıdır. Tanıtım yazılarının hangi sitelerde yayınlanacağına dair bilgiler veren örnek tanıtım yazısıdır.

Yukarıdaki örneği, örnek olduğu için çok kısa tuttum bu kadar kısa tanıtım yazıları olmaz, olsa da fazla faydasını göremezsiniz. Yazıda kırmızı ile belirttiğim yerlerde yaptığım iş ile ilgili bağlantılar oldu, yani Google’nin web sitemi ziyaret edecek botlarına kırmızı yazılı olan yerleri önermiş oldum. (kırmızıyla belirtmenize gerek yok net görünsün diye kırmızı yaptım.)

Şimdi ben yukarıdaki örnekte referans url verdim, benim web sitem ne kadar değerliyse, benim önerdiğim web sitesi de en az onun kadar değerli olur (Çöplük siteleri referans olarak gösterirsem Google bunu yemez ve buna devam edersem bir süre sonra önereceğim siteleri değersiz olarak görür, yani benim sitemin itibarı zedelenir 😀 ).

Ne kadar çok değerli, özgün içeriğe ait web sitesinden yazı alırsanız o kadar değerli olursunuz tabi bunlardan öncede web sitenizin optimizasyonunun iyi bir şekilde yapılmış olması gerekiyor, maliyetli bir iş profesyonel bir şekilde yapılmalı ve sitelerin seçilmesi gerekiyor. Ucuz SEO paketleri ile kıyaslamakta saçma bir kıyaslama olur bu yüzden 200, 300 TL ile yapılacak işler ile kıyaslamayın. Tanıtım yazısı fiyatları, yazıyı yayınlatmak istediğiniz web sitesinin kalitesine, değerine göre değişir.

Sonuç olarak;
Aynı içeriğe ait web sitesi için %100 uyumlu dedik, Özgün içerikli siteler için de %50 diyebiliriz. Kopya içerikli sitelere gelince, onlardan alacağınız tanıtım yazıları ya %10 etki eder yada ters tepip web sitenizi filtreye sokar. İlk başlarda biraz etki ediyor gibi görünebilir fakat sonradan zararını görebilirsiniz. Direkt Footerdan link almadan önce bolca tanıtım yazısı almanız gerekiyor. (Zararını hemen görmezsiniz fakat Googlenin yaptığı güncellemelerde görürsünüz.)

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap

2 Yorum var.

    • Olabilir tabi ki ama ilgili sitenin çok, çok popüler bir gazete yada haber sitesi olması gerekir. Popüler gazete yada haber sitesi neden olur? Google news’te kayıtlı olduğu için attığı başlık 1,2 gün 1 sayfada listelenir bazen 1 haftayı buluyor ki zaten günlük tekil ziyaretçileri milyon oluyor bazen… Sitede güçlü olacağı için iyi bir sıralamada alabilir. Marka bilinirliğini arttırmak için, yazıda marka ismi geçebilir bunun yararı olur diğer türlü hiçbir işe yaramaz.