SEO

Google Aramada Konum Nasıl Değiştirilir?

blank
Tarafından Yazılmıştır Ufuk Karaca

Bir çok insan Google’da arama yaptığında kendini ilk sayfada görüyor ve herkesin aynı şekilde gördüğünü sanıyor fakat ne yazık ki sanıldığı gibi değil, Google konumları baz alarak yaptığı filtrelemede kullanıcılara daha yakın sonuçlar sunmayı hedefliyor böylelikle bazen yüzlerce web sitesini eleyip kullanıcıya daha yakın olan siteleri gösteriyor.

Örneğin Kına Organizasyon işi yapıyorsunuz diyelim.
Kına organizasyon aramasında ilk sayfada yer alıyorsanız eğer bu tüm illerde aynı sonuçların görüleceği anlamına gelmiyor. Örnek olarak yaptığım şu aramalara baktığınızda iki aramadaki sonuçların aynı olmadığını görebilirsiniz.

Normal Arama: Kına Organizayon
İl Bazlı arama: Kına Organizasyon İstanbul
İlçe Bazlı Arama: Kına Organizasyon Bakırköy

İstediğiniz, hedef anahtar kelimenizde sıralamanız hangi ilde yada ilçede nasıl sıralama aldığına bakmak istiyorsanız eğer anahtar kelimenizin sonuna il yada ilçeyi ekleyip arama yaptığınızda, sonuçlar arama yaptığınız il yada ilçeye göre listelenecektir.

Yukarıda yaptığım anlatım ve verdiğim örnek bana aittir, Google’nin bununla ilgili yazmış olduğu yazı da aşağıdadır.

Belirli bir konuma ait sonuçları görme
Farklı bir konumun yakınlarındaki sonuçları görün, Belirli bir konumun yakınındaki sonuçları görmek için ilgili konumun adını, aramanıza ekleyin. Örneğin, İzmir yakınındaki kumru restoranlarını bulmak için kumru izmir araması yapabilirsiniz.
Kaynak: Google’da konumunuzu değiştirme

SEO çalışması yaptırdığınızda sadece kendi ilçenizde sıralama alacaksınız yani bu her yerde ilk sayfada olduğunuz anlamına gelmeyecektir. Konum bazlı çalışmalar her zaman daha iyi sonuç verir, kazancınızı daha fazla katlayabilirsiniz.

Google Chrome Konum ayarları değiştirme özelliği yok, Google ayarlarında da yok bu yüzden arama yaparken konum değiştirmek için yukarıda anlattıklarımı yapmalısınız.

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap

1 Yorum Yapılmış

  • güzel bir paylaşım olmuş gerçekten elinize sağlık arkadasım.. fakat aradığım aslında şu örnek olarak ankara daki bir vepsite için ankaradan bağlantı kurarak sanki ankaradan aratma yapıyormus gibi web siteyi aramada tıklatmak