SEO

Site dışı SEO çalışmalarında kendi alt yapınızı oluşturun.

Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

Site dışı SEO, bir sitenin farklı sitelerden aldığı bağlantıları kapsar. Bir iş başvurusunda nasıl referans gösteriyorsak site dışı SEO çalışmalarında da sitemizi referans gösterebilirler. Bu bağlantılar ,sosyal ağ, forum, sözlük, imleme, blog linkleri olarak farklı birçok türden siteden gelebilir. Kaliteli ve farklı yerlerden referans gösterilmek her zaman site dışı SEO (off page SEO) çalışmalarında bizi ön plana çıkaracaktır.

Bu yazıda dışarıdan alacağımız backlinkler haricinde kendi (alt yapımızı oluşturmanın) backlinklerimizi üretmenin, kullanmanın bize ne gibi yararlar sağlayacağından bahsedeceğim.

SEO çalışması yaptıranları bilemiyorum ama yapanlar mutlaka dikkat ediyordur herkesin kullandığı kaynaklar neredeyse aynı bu yüzden rekabetler uç, uca gidiyor yani bugün arama sonuçlarında geçtiğiniz biri, bir sonraki gün sizi geçebiliyor yani siteniz birinci sıradaysa bu birincilik ufak bir kaç şeyle elden gidiyor, sonra siz bir kaç şey yapıyorsunuz derken bu şekilde devam ediyor.

Sebebi de belli aslında herkesin aynı kaynakları ve taktikleri kullanması, senin yaptığını bende yapabiliyorsam aramızda ne fark kalır ki? Bugün sen beni geçersin, yarın neler yaptığına bakarım ve daha fazlasını yapar seni geçerim ki zaten şuanda en çok olan şeyde bu insanlar bir birlerinin yaptığı çalışmaları takip ediyor ve aynısını yapıyor.

Bazıları dozu fazla kaçırıp bir uçuyor, pir uçuyor ve filtreye giriyor bunlar da Google’nin tam olarak nasıl işlediğini ve sabrın ne olduğunu bilmeyen insanlar yapıyor.

Çoğu kısa yoldan bir şeyler yapmak istiyor, yapmaya çalışıyor emek verip bir şeyler yapma, bir yerlere gelebilme adına attıkları pek adım yokta diyebiliriz.

Peki herkesin yapamayacağı çalışmalar var mı?
Herkesin yapamayacağı bir çalışma yok ancak SEO çalışması yaptırıyorsanız ve bu konuda hiçbir bilginiz yoksa ne söylerlerse kabul edersiniz, fiyatta ucuz oldu mu tamamdır. Zaten yaptıracağınız çalışmalarda size ait bir alt yapı olmayacak, SEOcular hem kendi kaynaklarını genişletecekler hemde para kazanacaklar çünkü backlink paketleri dediğiniz şeyler böyle işliyor, ucuz olsun diyorsanız backlink paketlerine yönelebilirsiniz çünkü hiç kimse 300, 500 TL’ye sizin alt yapınıza yatırım yapmaz.

Kendinize ait alt yapıda emek fazla olur, fiyatta fazla olur ama ne olursa olsun güzel bir çalışma ve sabırlı bir bekleyiş ile ektiğinizin kat, kat fazlasını çok rahat bir şekilde biçebilirsiniz. Kendiniz için oluşturduğunuz kaynağı kullanmaya başladığınızda rakiplerinizle arada fark olacaktır çünkü sizin farklı olarak onların yararlanamayacağı bir kaynağınız olacak.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta;
Siz kendiniz için bir, iki alt yapı oluşturdunuz ve 3,5 ay sonra kullanmaya başladınız. Rakibiniz çıkıp, aynısını yaparak 1,2 ayda sizin geldiğiniz yere gelemeceyektir çünkü kaynağı düzgün bir şekilde kullanmadığınızda Google’nin gözünde bir değeri olmayacaktır.

Site dışı SEO çalışmalarında kendi alt yapınızı oluşturun

İki tarla düşünün
Sizin tarlanız; Ektiğiniz ekin 5 ayda toplanacak kıvama geliyor ve 5 ay doldu, toplamaya başladınız. “Tamamen Organik” bunun size hiçbir zararı olmayacaktır hatta ilerleyen zamanlarda da bunun faydasını göreceksiniz.

Rakibinizin tarlası; Sizden görüp o da yapmak istiyor ama 5 ay gibi bir zaman beklemek istemiyor, erken olur mu? elbette olur, olur ama “Hormonlu” olur, Zararlı olur.

Organik ile Hormonlu arasındaki farklı herkes çok iyi bir şekilde biliyor diye bu şekilde örnek verdim. Yani sizin 5 ayda yaptığınızı rakibiniz 1,2 ayda yapar ama bir uçar, pir uçar sonra kolay, kolay toparlayamaz çünkü…

“Hormon” zararlıdır, Organik istiyorsan da kendin yetiştireceksin!

Pazardan domates alıyorsunuz, kavun gibi domatesler kocaman, hormonlu mu bunlar? dediğinizde yok diyorlar. Hormon olsa var derler mi, tabi ki demezler niye desinler kim alır o zaman? “SEO çalışmasını da böyle görün” bu yüzden en iyi kaynak kendi alt yapınız olacaktır.

Organik bir şeyler istiyorsan kendin yap!

Yani; Site dışı SEO çalışmalarında kendi alt yapınızı oluşturun.

Kendi alt yapınızın size ne faydası olur?

ufukkaraca.com benim.
ufukkaraca.xyz benim rakibim.

Site dışı SEO 1
Ben (ufukkaraca.com) SEO çalışması yaptım, profil backlink, wiki makale vs…
Rakibim (ufukkaraca.xyz) benim yaptığım çalışmalara baktı aynısını yaptı…

Ne farkımız olacak? Hiçbir farkımız olmayacak eğer ikimizde özgünsek yarım günde bir sıralama değişebilir.

Site dışı SEO 2
Ben (ufukkaraca.com) SEO çalışması yaptım, tanıtım yazısı, profil backlink, wiki makale vs… (+ Kendi oluşturduğum alt yapıyı “karacaSEO.com sitesini” kullandım yani bu alt yapıdan bağlantı, makale aldım, alt yapıyı kendim oluşturduğum için içerikte %100 uyumlu, etki %100 olacaktır.) en önemlisi karacaSEO.com’un organik olduğunu biliyorum çünkü kendim yetişriyorum.

Rakibim (ufukkaraca.xyz) benim yaptığım çalışmalara baktı aynısını yaptı… (Benim alt yapı için hazırladığım ve kullandığım sitede takıldı, bana ait olduğu için kullanamayacak, makale ve bağlantı da alamayacak)

Aradaki fark açık ve net bir şekilde ortada, yaptığım her şeyi yaptı ama bana ait olan alt yapıda takıldı kaldı ben kendi oluşturduğum alt yapıyı kullanmasına müsade eder miyim? “hayır” aynısını yapabilir mi? evet ama bunun için zamana ihtiyacı var yada hormon kullanacak beni geçecek sonra bir uçacak, pir uçacak…

Organik ile Hormonlu arasındaki büyük farkı unutmayın bu sadece meyve, sebzede geçerli değildir.
Hormonluyu yersiniz, hasta olduğunuzda zor atlatırsınız (Filtreye girersiniz, zor çıkarsınız.), organik yersiniz kolay, kolay hasta olmazsınız, bu yüzden kendi alt yapınızı oluşturun, organik takılın.

Kendi alt yapınızı oluşturmaktan kasıt, aynı içerikte 3,5,10 site açmak değildir bununda altını çizelim, aynı içerikte birden fazla site açıp bir birine bağlantı verdiğinizde sitenize zarar verecek, filtreye sokacaktır.

Ek olarak Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) makalesini okursanız SEO hakkında daha fazla bilgilenmiş olursunuz…

 

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap