SEO

SEO Çalışması Yaptırmadan Önce Dikkat Edin

Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

Bazı tipler ve modellemeler yaptım, elimden geldiği kadar genelleme yapmamaya çalıştım ama kaçırdığım ve genelleme olan kötülemelerden işini hakkı ile yapanlar hariçtir.

SEOlar; Genelde yazdıkları makalelerde şunu yapmayın, bunu yapmayın, onu yaparsanız siteniz batar, ölürsünüz, gidersiniz gibi yazılar ile bir çok şeyden insanları uzak tutmaya çalışıyorlar, kendi sitesine bakıyorsunuz, zararlı sakın yapmayın dedikleri ne varsa yapmışlar.

İnsanlarda her ne kadar bunların söyledikleri şeyleri yaparak bir yerlere gelmeye çalışsalar da oldukları yerde sayıyorlar. Mantığımızın %10’unu çalıştırdığımızda şöyle bir şey çıkıyor ortaya “Bu adam bu işten para kazanıyor, her şeyini anlatırsa kendisi ne kazanır?”

Bir yerde hazine gömülü olsa, kim haritayı elinize verip, nereden nasıl gideceğinizi, hazineye nasıl ulaşacağınızı anlatır? “Hemde çıkarsız bir şekilde”

Belli zamanlar oluyor, bu zamanlardan sonra SEOcular kullandıkları eski yöntemleri herkese anlatıyor ve herkes yapıyor çünkü ortalık ne kadar kızışır, rekabet ne kadar artarsa SEOcular o kadar çok kazanacaktır ama dikkat edilmesi gereken bir şey daha var.

Siz onların kullandıkları eski yöntemleri kullanmaya başladığınızda, onların alt yapısı bir öncekinden daha sağlam olacaktır. Hatta SEO çalışması için sizi kendi alt yapılarına sürükleyecekler, kendi açtıkları tanıtım siteleri, toplistlere, forumlara yönlendirerek bir süre sonra kendileri çalışmayı bırakıp sizi çalıştırmaya başlayacaklardır, onların alt yapılarının güçlenmesi için sizde onlara çalışacaksınız. Kendiniz için çalıştığınızı sanacaksınız ama attığınız her adım SEOcunun işine yarayacaktır.

SEO Çalışması Yaptırmadan Önce Dikkat Edin

Backlink Alımları; Genelde herkes aynı şeyi yapıp, aynı taktikle ilerliyor bu yüzden herkesten bir farkınız kalmayacaktır. Aradan sıyrılmak için farklı şeyler denemeniz gerekiyor. Sizin yaptığınızı, başkaları da yapabiliyorsa o zaman sektörde sabit bir şekilde ayakta kalma gibi bir şansınız, lüksünüz yoktur.

Bir fulbol takımı düşünün örnek olarak dünya devi Real Madrid’in ilk 5’ini verelim ve şunu ekleyelim, Bu takıma rakip olacaksanız, aşağıdaki ilk 5’i bulmanız imkansızdır, yani o takımın yaptığı şeyleri yapamayacaksınız.

1- Cristiano Ronaldo
2- Kaká
3- Iker Casillas
4- Karim Benzema
5- Mesut Özil

Yenilmez mi? tabi ki yenilir, daha iyi ve daha uyumlu kadro bulursanız neden yenilmesin? hatta daha iyi olmasa da bir birine %100 uyumlu oyunculardan oluşan bir takım kurduğunuzda karşınıza çıkacak rakipleri kolay bir şekilde devirebilirsiniz. (İçeriğinizle %100 uyumlu ama düşük kaliteli bir sitelerden backlink almak, %100 uyumsuz, alakasız ama biraz daha kaliteli siteden backlink almaktan daha iyidir.)

Yani 5 yıldız olup alakasız olacağına, 2,3 yıldız olsun %100 aynı içerikte olsun, aynı içerikte bir sitenin sizin sitenizi referans göstermesi her zaman iyidir.

Yani SEO çalışması yapılırken yapılan işlemin çokluğu, aldığınız paketin doluluğu hiçbir şey ifade etmiyor. Aldığınız paketin içerisinde Cristiano Ronaldo yoksa, sadece mahalle takımı oyuncularıyla doluysa sizin yaptığınızı herkes yapacaktır çünkü her mahalle de futbol oynayan bir çok oyuncu vardır. Futbol takımı benzetmesiyle devam edecek olursak, mahalle takımı ile şampiyonlar ligine katıldığınızda kazanma şansınız %1’dir.

Mahalle takımı ile şampiyonlar ligine katılıp, kazanmayı beklemek aptallıktır.

Wiki Makale; Wiki makale sitelerinden aldığınız makale içi bağlantılar hiçbir işinize yaramayacaktır çünkü iş size teslim edildikten sonra 1,2 hafta içerisinde makaleler silinecektir doğal olarak bağlantılarda uçacaktır. Hiçbir işinize yaramayacaktır diyorum, aslında işinize yarayacak ama sonradan silindiği için etkisi tamamen gidecektir.

Sonuç; Bir paket daha alalım, Bir paket daha alalım, Bir paket daha alalım. (Rakiplerde aynı şekilde devam edecek) birilerinin sitesi filtreye girene kadar bu çatışma böyle devam edecektir.

Forum Profil Backlink; Forumlara otomatik olarak üyelikler oluşturuluyor ve bu forumlar sadece bu iş için açılıyor yani size yaptıkları işin aynısını, benzeri bir çok siteye yapıyorlar durum böyle olunca da iş açık arttırmaya dönüyor, en çok veren kazanır. Wiki makaledeki gibi sizin yaptığınızı herkes yapabilir, işi yapan aynı SEO paketini aynı sektörde 50 kişiye satabilir.

Sonuç; Her zaman masa kazanır.

Hacklink; Hacklinkin açıklamasını da şu şekilde yapalım.
Web siteniz var ve web sitenize doping alıyorsunuz, birinciliği kapıyorsunuz lakin gerçek hayatta sporlarda ki gibi bir kural var, yakalanırsanız diskalifiye edilirsiniz, nereden? “Google Arama Sonuçlarından”… Yani hileyi yaptığınızda fark edildiğiniz anda elenirsiniz ve bu size oldukça pahallıya patlar.

Siteniz arama sonuçlarından silinir yani diskalifiye olursunuz, tabi Google deyimi ile filtreye girersiniz, bazende sonuçlar çok acı olur. Bir daha eklenmemek üzere siteniz arama sonuçlarından tamamen silinir.

Bir çok SEOcu hacklink çalışması yapıyor ancak web sitesinin sahipleri bunun ne olduğunu dahi bilmiyor, zarar uğradığı zaman da tek bildiği şey “Sitem Google Arama Sonuçlarından Silinmiş.” Google’nin sitemi ve çalışanları SEO işi yapan insanlardan daha akıllı yani durduk yere hiçbir siteyi filtreye sokmaz, durduk yere hiçbir siteye ceza vermez çünkü sistemde EGO diye tabir ettiğimiz, kendini tatmin etme duygusu yoktur.

Hacklink çalışmasının bir parçası sizin web sitenizde olabilir bunun için web sitenizin kaynak kodlarını sürekli kontrol edip, başka sitelere bağlantı verilip, verilmediğiniz kontrol etmeniz gerekiyor. SEO ve Web tasarımı yapanların bir çoğu müşterilerinin web sitelerine gizli bağlantılar koyuyor ve bundan extra gelir elde ediyor. Yani web sitenizi yaptırıyorsunuz, siteyi yapan, sizin sitenizi kendi çıkarları için kullanıyor…

Kendi alt yapısını oluşturmuş SEOcu sizi kendine bağlar!
Kendi alt yapısını oluşturmuş SEOcu yaptığı işten çok aldığı parayı sever bu yüzden kendi alt yapısını oluşturmuş olanlardan elinizden geldiği kadar uzak durun. Size bir paket satar, alt yapı kendisinde olduğu için tüm işlemleri hızlı bir şekilde yapar ve size vaadettiği sıralamaya geldiği zaman yaptığı iş biter. Yani 500, 1000 TL ne verdiyseniz, iş bitti yeni bir iş için, yeni bir ücret vermek zorundasınız.

Peki yeni ücreti hemen vermek zorunda mısınız? tabi ki hayır ama vermek zorundasınız çünkü alt yapı adamın elinde, yaptığı işlemleri çok rahat bir şekilde geri çekebiliyor bu da demek oluyor ki SEO yaptırdığınız kişi yada kurum yaptığı çalışmaları geri çektiği zaman doğal olarak sitenizin sıralaması eski haline gelecek belki daha fazla düşecektir.

Siteniz arama sonuçlarından düşünce; Aklınıza gelecek olan ilk şey yeni bir paket almaktır, zaten SEOcunun istediği de yeni bir paket satabilmek değil mi? O halde amacına ulaşıyor istediği gibi, amacına ulaştıran da sizsiniz.

Yeni moda olan 5, 10 site açma konusuna da değinmek istiyorum;
Yeni trendlerden biri birden fazla site açmak, bir işletme için 5,10 site açılıyor hepsinin içeriği benzer yada birebir aynı oluyor üstelik bunların hepsini 1 sayfaya taşımak için aptalca bir şekilde para ödüyorlar, alemin akıllısı sizsiniz, İnternetin en aptalı da Google değil mi?

1000 Tane de siteniz olsa değişen bir şey olmaz çünkü yeteri kadar içerik üretemeyeceksiniz, içerik üretemeyeceğiniz içinde doğru düzgün sıralama alamayacaksınız ve harcadığınız para neredeyse boşa gidecektir.

1000 Dönüm arazinin 5 dönümünü eker, sularsak, hasat zamanı gelince hepsinden bir şeyler beklersek… Ne derler? “APTAL”

Olması gereken bir tanedir, temiz olmasıdır, ziyaretçiye istediği bilgileri eksiksiz bir şekilde sunulmasıdır ki zaten amacınız da bu değil mi? ziyaretçi sitenizi bulacak, istediği tüm bilgilere kolay bir şekilde ulaşacak yani web siteniz ziyaretçiler ile aranızdaki iletişimi güçlendirecek bir araçtır, iletişim aracıdır.

“Marka iletişimdir, İletişim sanattır.”

İnterneti çöplüğe çevirdiğiniz zaman markalığınız kalmayacaktır, Sürekli ziyaretçilerin önüne çıktığınızda da hoşgörü ile karşılanmayacak çünkü aradıkları şeyi bulmalarını zorlaştıracak, diğer işletmelerle iletişim kurmalarına engel olacaksınız doğal olarakta ziyaretçiler sizden bıkacaktır. Hatta Google hesabında oturum açtıysa web sitenizi arama ayarlarından filtreler ve sitenizi bir daha görmez.

Daha önce bu yöntemle ilerleyen bir çok site vardı ancak son penguen güncellemeden sonra bir çok şey değişti, bir çok e-ticaret sitenin ziyaretçi sayısı %75, 80 düştü. Bir çok işletmenin sitesi de aynı şekilde, tabi ziyaretçilerin düşmesi demek, arama sonuçlarında sitenin sıralamalarının değişmesi, düşmesi demek…

Birden fazla web sitesi açarak sadece daha fazla para harcamış olursunuz, yapmanız gereken şey mevcut sitenize bakmaktır. Elindeki bir siteyle bir şey yapamayan, 2,3,4,5 gidiyor. Bir taneyi yaptı, çok tutuldu arkasından diğerlerini sürüyor piyasaya, aynı elmanın mavisi… Siteyi yapan için sorun olmaz çünkü parasını alır, işine bakar ve şununda altını çizmekte fayda var.

İş yapan bir çok insan size fikir sunmaz, sadece istediğiniz şeyleri yapar bu şekilde yapan insanlar ile ilerlemeniz mümkün değildir, yeteri kadar bilginiz olsa başkasına yaptırmaz, kendiniz yapardınız değil mi? Bilmiyorsanız da yapacak kişi ile istişare yapmanız gerekiyor, peki kişi bilmiyorsa ne olacak? ne isterseniz onu yapacak.

Trendyol ve Markafoni son zamanlarda adını iyi bir şekilde duyurmuş ve bilinir marka olmayı başarmış 2 ayrı fırsat sitesi, Eğer bu siteleri, birden fazla site yaptırınca daha çok iş yapacağını sanan biri yapmış olsaydı durum şöyle olacaktı…

İlk aşama tüm uzantılar;
Trendyol.com, Trendyol.net, Trendyol.org, Trendyol.biz, trendyol.tc, trendyol.co, Trendyol.gen.tr, Trendyol.com.tr

İkinci aşama iller;
Trendyolistanbul.com, Trendyolankara.com vs… vs…

Bokunun çıkartılmış hali;
Tüm illerin, Tüm ilçeleri…

Şimdi Trendyol yukarıda listelediğimi yapsa;
Daha fazla ürün mü satacak?
Daha fazla paramı kazanacak?
Daha fazla müşteri mi kazanacak?
Bu şekilde markaların yönetimi çok güzel bir şekilde, işlerinin ehli uzmanlar tarafından yapılıyor, düşünmeye kafanız basmıyorsa da bu şekilde takipler, gözlemler yapın bir şeylere bakarken sadece bakmış olmak için bakmayın altında nedenler arayın…

Bu firma 100 tane site açabilir ama açmıyor? peki neden yapmıyor bunu hiç düşündünüz mü? bir getirisi olmayacağını sadece götürüsünün olacağını biliyorlar, açmıyor çünkü sağlıklı bir şekilde düşünen bir ekibi var, açmıyor çünkü ekipte bulunanlar beyin takımı, beyinsizlerle doldurmuyorlar.

Her yerde görünebilirsiniz ama kolay, kolay marka olamazsınız, hele ki herkesin yaptığını yaparak hiçbir yere varamazsınız. Öncelikli olarak bir imajınızın olması gerekiyor, paranızı boşa harcayarak imaj sahibi olamazsınız.

Yazar notu; İşiniz devamlı ise, SEO işlerini dışarıya yaptırmak yerine bu işi yapan, yanınızda çalışacak bir eleman bulun, iş ilanı verirken de 50’in 1 ilanlar açmayın, yani php bilsin, css + xhtml bilsin, asp bilsin, flash bilsin, sosyal medya uzmanı olsun, çaycılık yapsın, telefonlara baksın, sipariş alsın bir de 4 yada en az 2 yıllık üniversite mezunu olsun, yok anasının…

İşinizin doğru yapılmasını istiyorsanız, alanında uzmanlar, işi bilenler almalısınız tabi SEO uzmanı photoshop, asp bilecek, php bilecek, onu bilecek, bunu bilecek diye bir şey yok aradığınız yani ihtiyacınız olan kişi “SEO UZMANI” ise, ilana sadece bunu ekleyin.

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap