Genel

TPE Marka Tescili Kısmen İlan Edilmesi (Kısmi Yayın Kararı) Nedir?

Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

Başvuruda bulunduğum markalardan birinde çıkan son yazı;
KISMI YAYIN Başvurunuzun incelenmesi sonucunda kısmen ilan edilmesine karar verilmiş olup bu karara ilişkin yazımız tarafınıza gönderilmiştir/gönderilecektir.

İlk başta yazısı sağda, solda araştırayım dedim daha sonra mantık yürüterek anlatılmak isteneni kolay bir şekilde bulabildim.

Aynı sınıfta iki farklı marka başvurusu yapmıştım biri normal yayınlandı diğeri ise kısmen tabi bunları karşılaştırdığımda ise kısmen yayın kararının başvurduğunuz marka sınıfının içerisindeki işlerin bir yada birkaç bölümünün çıkarılması anlamına geldiğini gördüm…

TPE kısmi yayın kararı nedir?

TPE kısmi yayın kararı nedir?
Başvuruda bulunduğunuz marka sınıfları içerisinden belirli hizmetlerin yada sınıfların çıkarılmasıdır.
Hangi hizmetin yada sınıfın çıktığını nasıl anlarım?

Hangi hizmetin yada sınıfın çıktığını nasıl anlarım?

Başvuruda bulunduğunuz marka sınıfının içerisindeki hizmetle, Türkpatent sorgulamasında çıkan sınıfı karşılaştırın. Eksik olan hizmet yada sınıf çıkarılmıştır.
Kısmi Yayın Kararına İtiraz Edebilirmiyim?

Kısmi Yayın Kararına İtiraz Edebilirmiyim?

Geçerli nedenleriniz varsa buna itiraz edebilirsiniz, yapılan itirazınız kabul görürmü bilinmez ama yapacağınız her itiraz ve itirazdan gelen yazılara vereceğiniz cevaplar için ücret ödeyeceğinizi unutmamalısınız.

Aşağıdaki örneği incelediğimizde iki başvurunun da aynı sınıfta olduğunu rahat bir şekilde anlayabilirsiniz, ikisi de aynı sınıfta ama kısmi yayın kararı verilen marka sınıfından “Spor, kültür ve eğlence hizmetleri”ni çıkarmışlar yani bu da demek oluyor ki marka tesciliniz “Spor, kültür ve eğlence hizmetleri” sektöründe geçersiz sayılacaktır.

Normal Yayın Kararı: Eğitim ve öğretim hizmetleri. Sempozyum, konferans, kongre ve seminer düzenleme, idare hizmetleri. Spor, kültür ve eğlence hizmetleri. Dergi, kitap, gazete v.b.gibi yayınların basıma hazır hale getirilmesi, okuyucuya ulaştırılması, dağıtımına ilişkin hizmetler ( global iletişim ağları vasıtasıyla anılan hizmetlerin sağlanması da dahil ). Film, televizyon ve radyo programları yapım hizmetleri. Haber muhabirliği hizmetleri, foto-muhabirliği hizmetleri. Fotoğrafçılık hizmetleri. Tercüme hizmetleri.

Kısmi Yayın Kararı: Eğitim ve öğretim hizmetleri. Sempozyum, konferans, kongre ve seminer düzenleme, idare hizmetleri. Dergi, kitap, gazete v.b.gibi yayınların basıma hazır hale getirilmesi, okuyucuya ulaştırılmasına ilişkin hizmetler (global iletişim ağları vasıtasıyla anılan hizmetlerin sağlanması da dahil). Film, televizyon ve radyo programları yapım hizmetleri. Haber muhabirliği hizmetleri, foto-muhabirliği hizmetleri. Fotoğrafçılık hizmetleri. Tercüme hizmetleri.

Böyle durumlarda itiraz etme hakkınız mevcut fakat enstitü kararına itiraz edebilmeniz için 300 TL ücret ödemeniz gerekiyor eğer bu itirazı siz yapamazsanız marka tescil firması aracılığı ile yapmanız gerekiyor o zaman ücret ikiye katlanabilir. Bu gibi durumlarda edeceğiniz itirazlardan doğru düzgün sonuçlar alamayabilirsiniz, sonuç alamayacaksanız niye itiraza açık? 300 TL itiraz ücreti alacaklar da ondan 🙂

Marka başvurunuz iptal edilmiyor sadece içerisinden bazı sınıflar çıkarılıyor buna da kısmi yayın kararı deniyor…

Yayına İtiraza Kısmen Kabul
Başvurduğunuz marka yayına çıktığında itiraz edilirse eğer değerlendirilir ve itiraz kısmen kabul edilirse yani markanız 5 sınıf ise 5 sınıfa itirazı birden kabul etmezler bir, iki sınıfı çıkarabilirler. Tek sınıflı başvuru yaptıysanızda yukarıda yazdığım Normal Yayın Kararı ve Kısmi yayın kararında belirttiğim gibi geçerli olacaktır. Yani sınıfın içerisinde belirli hizmetlerin çıkarılması anlamına gelmektedir.

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap

2 Yorum var.