Genel

Elektronik E-İmza Nasıl Alınır?

Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

Elektronik imza almadan önce mobil imza almayı düşünüyordum, defalarca Türk Telekom müşteri hizmetlerini Mobil imza için aradım. Belirli bayilerin yaptığını söylediler ve her aradığımda 2,3 bayi numarası verdiler bayileri aradığımda da bizim mobil imza yetkimiz yok dediler.

Müşteri hizmetlerini tekrar aradığımda yine numara verdiler baktım olacak gibi değil, şikayette bulundum Türk Telekoma ama ne yazık ki hiçbir şekilde ilgilenmediler. Durum böyle olunca müşteri hizmetlerinin bu konuda pekte birşey bilmediğini fark ettim sanki Türk Telekom bayileri, Türk telekomdan bağımsız çalışıyor.

Sonrasında Elektronik imza almaya karar verdim ve araştırma yapmaya başladım nereden alabilirim diye ve PTT’nin de bu hizmeti verdiğini gördüm. PTT’ye gittim elekronik imza almak istediğimi söyledim, bir form verdiler doldurdum formla birlikte kimlik fotokopisi de aldılar.

2019 PTT E-imza Fiyatları;
1 Yıllık e-İmza 129,00 TL
2 Yıllık e-İmza 179,00 TL
3 Yıllık e-İmza 229,00 TL

2 Yıllık almak istediğimi söyledim ve ödemeyi yaptım, başvurumu perşembe günü yapmıştım cumartesi günü elektronik imzam elime ulaştı. Sms ile de şifresi gönderildi. Böylelikle Elektronik İmzamı almış oldum.

Aldıktan sonra diski bilgisayara taktım, programı var onu okurdum sonrasında devletin birkaç kurumunda deneme yapayım dedim ve Google Chrome, Firefox, Opera, Safari gibi tarayıcılarda çalışmadığını fark ettim. Tarayıcılar Java desteğini tamamen kaldırmış sonuç olarak yavaşlığından şikayet ettiğim ve bir kenarda hiç kullanmadığım İnternet Explorer’a kaldım. 😀

Elektronik imza sadece İnternet Explorer da çalışıyor, başka tarayıcılarda boşuna denemeyin.

Kullanımı da oldukça kolay, programını bilgisayarınıza kurduktan sonra devlete ait bir kurumda işlem yapacağınızda elektronik imzayı seçiyorsunuz. Türk Patent Enstitüsünde aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor.

Türk Patent Enstitüsü E imza

Elektonik imza için şifrenizi girip tamam dediğinizde sisteme giriş yapıyorsunuz ve artık işlemlerinizi online yapabiliyorsunuz. Önceleri dosya gönderiyordum ve haliyle 15, 20 TL kargo ücreti ve dosya göndererek yaptığım içinde başuruda 100 TL fazla ücret ödüyordum. Şimdi ise işlemlerimi daha kolay ve hızlı bir şekilde yapabiliyorum üstelik ödememi kredi kartı ile yapabiliyorum.

Elektronik imzayı ne için aldım?
E-devlet, Bankalar vb. birçok yere elektronik imza ile giriş yapabiliyorsunuz. Ben Türk Patent Enstitüsünde kullanmak için aldım. Dosya hazırla, çıktı al, bankaya git ödeme yap, dekontla dosyayı Ankaraya kargola, bekle başvuru işlensin vs… Benim için çok kolaylık oldu ayrıca zamandan ve paradan da tasarruf etmiş oldum.

Herhangi bir amacınız yoksa Elekronik imza almanıza gerek yok benim gibi kendi işimi kendim görürüm diyorsanız gerçekten çok kolaylık sağlıyor.

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap

1 Yorum Yapılmış

  • Bende türk telekomdan mobil imza almaya çalışmıştım bir ara ama sonra baktım olacak gibi değil, imzayı kimin verdiğini kimse bilmiyor. Sonrasında zorunlu olarak mobil imza sevdasından vazgeçtim 😀 En iyisi elektronik imza, tak flashı imzala.