Genel

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.
 • Kart aidatı olmayan bankalar
 • Hesap işletim ücreti olmayan bankalar
 • Birçok banka hem hesabınıza attığınız parayı kullanıyor hemde hesap işletim ücreti, kart aidatı adı altında 6 ayda bir sizden 80, 100 TL para kesiyor. Her ne kadar bu paranın yasal olmadığı söylense de bankalar bir yolunu bulup müşterilerinden alıyorlar.

  Benim gibi birden fazla bankada kartınız varsa da yıllık neredeyse bir asgari ücret tutarı kadar aidat ödemeniz gerekir. Bunların haricinde yaptığınız birçok işlem içinde ücret kesiyorlar bunların başında Havale ve EFT var.

  Şimdi yazıda anlatacağım ve devamlı kullandığım kartlar hiçbir şekilde hesap işletim ücreti, kart aidatı adı altında para almıyor. Hemde Havale ve EFT yaptığınızda da hiçbir şekilde ücret ödemiyorsunuz.

  Devamlı para transferi yapanlar için Havale ve EFT’nin ücretsiz olması da çok iyi çünkü bazen günde 4,5 yere para gönderiyorum EFT ücreti 5 TL falan sanırım. Bazen 10 TL gönderiyorum, 10 TL göndermek için 5 TL EFT ücreti ödemekte saçma geliyor açıkçası 🙂

  Sıralamayı kullanım yoğunluğuma göre yapacağım, yani listenin başında ençok kullandığım kart olacak şekilde listeleyeceğim.

  1- Kuveyt Türk

  Dolar, Euro, TL, Altın hesabı açabiliyorsunuz, tüm hesaplar ücretsizdir herhangi bir şekilde aidat ödemiyorsunuz Havale ve EFT de tamamen ücretsiz.

  Altınlarınız varsa Kuveyt Türk’e götürüp hesabınıza gram altın olarak yatırabilirsiniz almak istediğinizde de gram altın olarak geri alabiliyorsunuz, isterseniz TL olarak çekebiliyorsunuz. Altın hesabı kasa kiralama derdinden de kurtarıyor sizi… Hesabınıza yatırdığınız Doları, Dolar olarak çekebiliyorsunuz, EURO’yu da EURO olarak çekebiliyorsunuz, Dövizlerinizi istediğiniz Kuveyt hesabına ücretsiz transfer edebiliyorsunuz. Dilerseniz TL’ye de çevirebiliyorsunuz. Hafta sonları 100 Dolarda 15 TL fiyat farkı oluyor.

  Faizle işim olmaz, birikim yapacağım diyenler Kuveyt Türk hesabınızda TL, DOLAR, EURO, ALTIN istediğinizi biriktirebilirsiniz.

  2- Enpara

  Finansbanka ait olan Enparada da hesap işletim ücreti, kart aidatı adı altında para kesilmiyor. Havale ve EFT’yi ücretsiz yapıyorsunuz. Tüm Finansbank ATMlerini kullanabiliyorsunuz.

  Enpara hesabınıza sadece TL yatırabiliyorsunuz, döviz hesabı açıp, döviz satın alabiliyorsunuz fakat banka daha fazla gelir sağlamak için dövizinizi çekmenize izin vermiyor, TL’ye çeviriyor ve bozdururken de aradaki farktan kâr ediyor. Enparayı genelde işi internet’te olanlar ağırlıklı olarak kullanıyor.

  Haram yemeye bayılırım, haram olsun, fazla olsun yeter ki benim olsun diyenler varsa vadeli hesap açabiliyorsunuz, paranıza yüksek faiz veriyormuş diye duydum.

  3- CEPTETEB

  Türkiye Ekonomi Bankası TEB’e ait olan CEPTETEB, Enparadaki özelliklerin hepsi var, Hesap işletim ücreti ve kart aidatı adı altında hiçbir şekilde ücret yok. Havale ve EFT ücretsiz. Döviz olarak kullanmadım hiç sadece TL olarak kullandım ama kartı teslim eden banka personeline sordum hesabımıza parayı Döviz olarak yatırıp, çekebiliyormuşuz.

  Haram yemeye bayılıyorum diyenler varsa vadeli hesap açtığınızda paranıza yüksek faiz veriyormuş.

  4- NUVO
  Yapıkredi’ye ait olan Nuvo 2 ve 3’teki gibi hesap işletim ücreti ve kart aidatı adı altında hiçbir ücret almıyor, havale ve eft ücretsiz. İşlerini doğru düzgün yapmıyorlar, henüz kullanma fırsatım olmadı daha doğrusu işlerini doğru düzgün yapmadıkları için kartı kullanıma açtıramadım bir türlü.

  Neden böyle bir kart yaptılar, neden doğru düzgün hizmet vermiyorlar çözemedim ama kullanmak isteyen varsa deneyebilir.

  Bu yazıma da burada son veriyorum, içlerinde kullandığınız kartlar varsa yada yazıdaki kartlar ile ilgili sormak istedikleriniz varsa yorum yapabilirsiniz.

  Yazar Hakkında

  blank

  Ufuk Karaca

  15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

  Yorum Yap

  20 Yorum var.

  • enpara kullanıyoum gayet iyi üçret yok, tek olumsuz yanı finasbank atm her yerde yok Ankaradaki bir çok avm de dahi yok…

   mesai saalerinde acil nakit ihtiyacımı eft yapıp iş,garanti ve yapıkredi atıyorum ve gidip hemen cekiyorum. hafta sonu ise mecburen finansbank aramak zorunda kalıyorum.

   • Kasım ayında ankaraya gitmiştim bende hiçbir yerde bulamadım Finansbank ATM’si evet büyük sıkıntı neyseki ayda 1 kez müsade ediyordu ücretsiz başka atm kullanmaya o şekilde hallettim işimi 🙂

  • Bende 19 sene önce emekli olanlardan biriyim. O zamanlar elimizde ihtiyacımızdan fazla nakit olarak Türk Lirası tutamazdık, paramız her gün değer kaybederdi. Ev, araba gibi yatırım yapmıyorsak, Elimizdeki toplu paranın değerini korumak için alman markı veya altın alarak paramızı değerlendirirdik. İhtiyaç halinde yakınlarımıza döviz veya altın üzerinden borçlanırdık. Bu güne kadar bankalardan faizde almadım, kredide çekmedim hiç bir harama bulaşmadım. Emekli olduğum halde hiç boş durmadım, Helal kazandım, helal yedim, çok şükür bugün evimde var arabamda var, her kese tavsiye ederim harama bulaşmayın. Eski sıkıntılı günleri yaşamayan gençler, bu günlerin değerini bilemezler.

  • 20 sene evvel emekli olduğumda 60 bin tl ikramiye almıştım o zamanlar bir daire parasıydı ama paramı faiz almamak için acil durumda kullanmak üzere kenarda tuttum,gerektiğinde vadesiz hesapta tutup hiç faiz yemedim, şu an acil durum oluştu ama paramın alım gücü bırakın daire almayı araba bile almaya yetmiyor,kısacası param sizin gibi ahkam kesenlerin yüzünden heba oldu,ben ticaret bilmem,bilmeyen birçok insan da var o nedenle şuna yatırım yapsaydınız,buna yatırım yapsaydınız demeyin,yabancı ülkelerde enflasyon sıfır bilmem kaç olduğu için bankalar da faiz vermiyor ama insanlar niye faiz vermiyor demiyor çünki 20 yıl da geçse paranın değeri düşmüyor,insanlar paralarını çoğaltmak için değil, enflasyondan koruyup değerini kaybetmesin diye faize yatırıyorlar diyen müftüler de size göre haramzade,ben kaybettiğim, alın terimle kazandığım emekli ikramiyemin hesabını ve kul hakkını haram ediyorum ve sizin gibi insanları yanlış yönlendirip,kandıranlardan ahirette davacı olacağımı bilmenizi istiyorum,

   • Ahiretten mi bahsediyorsun? Bakara suresinin 275 ayetini aç bir oku bakalım ne deniyor? Sonra Nahl suresinin 116 ayetini aç bakalım orada ne diyor? Sonra bir kez daha düşün bahsettiğin kişiler sahtekar mı? müftü mü? helal etmediğin şey gerçekten hakkın olan bir şey mi?

   • Kişisel bir blog burası, kurumsal bir yapıya sahip değilim bu yüzden kurduğum cümlelere dikkat etmiyorum. Hayırdır faiz diye belirttiğim bankalardan birinde falan mı çalışıyorsun?

    • Faiz haramdır . Bunu yiyen kesim zaten belli . İnançsızlar ve ateistler.. Karnı şişkin ensesi kel göbekli Alicanlar

  • Aga faiz bencede haram ama bilgilendirici bi yazi yazarken “haram yemek istiyorum” gibi sacma cumlelerden uzak durman lazimdi. Insanlara haram kazancin yolunu gostererek sende gunaha ortak oluyorsun bu mantikla. Ya hic yer vermeyeceksin ya da oyle sacma seyler yazmayacaksin.

   • İnsanlara yol gösteriyorum evet. Faizin haram olduğunu belirtiyorum. Haram dediğim halde insanlar yöneliyorsa bu benlik birşey değildir önce bunu kafana sok. Faiz yemek, haram yemektir ve bende buna vurgu yaptım tabi nasıl bakarsa öyle görüyor insan, nasıl baktın? Nasıl gördün? Ortada… Yoldan, yolsuzluğu görmek zihniyet meselesidir.

    • Helal olsun Ufuk ben cevap yazıcaktım senin cevabı okudum rahatladım 🙂 Ali adam zaten yazmış haram yemeğe bayılırsanız diye faizin haram olduğunu insanlar biliyor ama sallamıyor umursamıyor malesef burada iğneleme var teşvik değil. Saygılar…

  • Albaraka Türk de hesap işletim ücreti almıyor. internet şubeden yapılan EFTler ücretsiz

  • Yapıkredi nuvoya internetten başvurdum kartım gelmedi geldik evde yoktunuz diyorlar hep buyüzden alamadım. kullanmayacağım zaten soğuttular vazgeçtim.

  • Güzel bir yazı olmuş, ben sadece enparayı kullanıyorum. Hesap işletim, havale ve eft ücreti olmadığı için. Yapıkrediye başvurdum bende kartım halen elime ulaşmadı, nuvo hakkında yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum.