Genel Sosyal Medya

Kartvizit Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?

Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

Günümüzde en önemli iletişim sosyal medya mecraları aracılığı ile yapılıyor ve gittikçe de yükselişte, neredeyse telefondan çok sosyal ağlar aracılığı ile iletişime geçiliyor ki bu yüzden firmaların bir çoğu twitter, facebook gibi sosyal mecralardan destek sağlıyor, hizmetlerini tanıtıyor yani iletişimin her alanında var olan, her daim büyür en büyük marka iletişimi en güçlü olandır.

Müşterilerinizle aranızda kopmaması gereken bir iletişim köprünüz var.
Telefonla arayıp yeni ürünlerinizi sormazlar, web sitenizi sürekli ziyaret edip yeni ürünler var mı diye bakmazlar ama sosyal medya hesaplarınız olduğunda takip ederler, sosyal medya hesapları aracılığı ile yeni ürünlerinizi tanıtabilir, müşterileriniz kolay bir şekilde soru sorar, kolay bir şekilde yanıtlarsınız.

Genelde işim olduğu zaman mailden ziyade firmaların facebook ve twitter hesaplarına yazarım, geri dönüşler hızlı oluyor, çünkü her firmanın facebook ve twitter hesabı var.

Kartvizit denildiği zaman da herkesin aklına basit bir kağıt parçası geliyor evet basit bir kağıt parçası olabilir ama kurumsal kimliğinizin aynası, ayrıca müşterilerinizle aranızda oluşacak köprünün biletidir.

İnternet var, o var, bu var kartvizite ne gerek var? diye düşünenlerde olabilir.
“Tüm reklam araçlarını kullanmak zorundasınız.” hemde çok iyi bir şekilde kullanmak zorundasınız.

Makale için örnek olarak bir kartvizit arkası yaptım.

Logo; Logom olmadığı için ben adımı ve soyadımı yazdım siz onun yerine varsa kendi logonuzu koyabilirsiniz, hazır logolar kullanmaktan kaçının, hazır logo kullanacağınıza değişik yazı fontları ile sadece isim yazabilirsiniz. Matbaalara gittiğinizde genelde hazır tasarımlar kullanılır yani herkesin kullandığı şeyleri kullanmış olursunuz tabi bu şekilde olduğu zaman daha ucuz ve daha basit oluyor.

Varsa logonun hemen altına sloganınızı ekleyebilirsiniz, tasarım kullanmadım ben yaptığım kartta siz daha değişik bir şekilde yaptırabilirsiniz ama elinizden geldiği kadar hazır tasarımlar kullanmamaya dikkat edin, kendinize özgü bir kartınız olsun.

Sosyal Medya; Sosyal Medya olarak sadece facebook ve twitter ekledim, siz bunu daha fazla genişletebilirsiniz (instagram, youtube vs…).

Kart Vizit Örnek

Fiyatlara gelince; Matbaalar hazır tasarımlar kullandığı için fiyatlar ucuz, bunların fiyatlarını sıfırdan tasarlanan kartvizitlerle bir tutulması çok saçma olur.

Ortalama 100, 150 TL civarı güzel bir kartvizit yaptırabilirsiniz. Kağıt kalitesine göre de fiyatlarda artış olabilir. Örnekte verdiğim kartvizite kabartma + lag kullanıldığı zaman görünüşü oldukça güzel olur.

Kullanmanız gereken tüm sosyal medya mecralarını kullanın, bunları da kartvizitinize güzel bir şekilde ekletin. Kartvizit tasarımı yaptırmak isterseniz aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz, tasarım + baskı şekilinde yaptırılır ve teslim edilir.

Kartvizit ile ilgili bir sonraki yazım Yeni Nesil Kartvizitlerle ile ilgili olacaktır.

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap