İnstagram Sosyal Medya

İnstagram Hesabım Çalındı (Çalanı Buldum)

Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.
25.11.2020 Güncelleme: Nasıl buldun, bende birini bulmam lazım ve benzeri mesajlar atmayınız. Ben savcı değilim şikayetiniz var ise gidip suç duyurusunda bulunun.

Herkese merhaba arkadaşlar,

Neredeyse sitede yazdığım tüm makalelerde insanlara çıkarsız, karşılıksız yardımcı olmaya çalışıyorum elimden geldiğince, bu makalemde de instagram hesabımın çalınmasından bahsedeceğim.

17 Temmuz tarihinde bir müşterimle iş görüşmesi yaptım, müşterimin yanından çıktığımda instagram uygulamasını açtım çıkış yaptıldı ve hızlı bir şekilde şifre, e-posta değiştiriliyor ve hesabım donduruluyor.

Cep telefonundan yapacak fazla birşeyim yoktu ama aşırı derece sinir olmuştum eve geldiğimde biraz kurcaladım, instagrama falanda yazdım fakat dönüşleri biraz geç oluyor. Facebook Business hesabımda vardı, oradan da yazdım hesabım çalındı diye. Yani yapabileceğim herşeyi yaptım geriye beklemek kaldı.

Tabi boş boş beklemedim bu esnada biraz araştırma yaptım ve hesabımı çalan kişiyi buldum, mahkemeye verme diye bir sürü yalvardı korkudan şifremi falan geri verdi. Hesabıma girdiğimde tüm fotoğraflarımın silinmiş olduğunu gördüm. Fotoğraflarım nerede diye sordum, sildim abi dedi, çok iyi yaptın dedim. Sonrasında yalvarmalara devam etti tabi, bende haliyle bana birşey söyleme mahkemede hakime anlatırsın dedim.

19 Temmuz çarşamba günü Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığıa giderek şahıs hakkında suç duyurusunda bulundum ve delillerle birlikte verdiği zararları ifademe ekledim.

Savcılık tarafından soruşturma başlatıldı haliyle soruşturmanın gizliliği açısından çok fazla detay veremeyeceğim.

Bu kişi birçok kişinin hesabını çalmış, muhtemelen çaldığı hesapları satıyordu, hesap sahibine para karşışığı geri veriyordu.

Şimdi sadede gelelim, kişi hesabımı çaldı üzgünüm, bir daha yapmayacağım demesi bir işe yarar mı? hayır.

İnstagram Hesabı Çalmanın Cezası Nedir?

Kişiler tarafından yaptıkları şey sadece bir hesap çalma olarak biliniyor ama Türk Ceza Kanunu Maddelerinde 5,6 ayrı suç işlemiş sayılıyor.

TCK. Madde 244

TCK. Madde 244
TCK. Madde 244 bilişim sistemleri ile alakalıdır “Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme” sosyal medya hesaplarının çalınması, mail ve benzer alanları kapsamaktadır. Genelde 244 maddenin 1,2,4 fıkrası kullanıldığından sadece onları ekledim.
TCK. Madde 244/1

TCK. Madde 244/1

Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
TCK. Madde 244/2

TCK. Madde 244/2

Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
TCK. Madde 244/4

TCK. Madde 244/4

Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması halinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

İnstagram’a ve Facebook Business’e mail attım hesabımın çalındığını ve çalan kişi tarafından fotoğraflarımın silindiğini söyledim. İkisinden de gelen cevap benzerdi, hesabınızdan kendinizin veya başkalarının sildiği fotoğraflar hiçbir şekilde geri gelmiyor. Bununla ilgili yapacak birşeyimiz yok dediler. Bu fotoğrafların silinme konusunu şuradakiyle karıştırmayın İnstagram Fotoğraflarım Silindi (Çözüm)

Fotoğrafları silmiş olması işi çok çok ayrı bir boyuta taşımış oldu, işlemiş olduğu suçta haliyle farklı bir boyuta geldi. Olayla ilgili yeni gelişmeler oldukça paylaşmaya devam edeceğim, bu işinde peşini bırakmayacağım. Gelişmelerden haberdar olmak için instagramda ufukkaracacom hesabımı takip edebilirsiniz.

22.02.2018 Güncelleme
19 Temmuz 2017 tarihinde Bakırköy Adliyesi Bilişim Suçlarına yapmış olduğum suç duyurusunu bilişim suçları çocuk mahkemesine sevk etmiş. Çocuk mahkemesi de kasım ayında olayın gerçekleştiği yer olduğu için dosyamı Küçükçekmece Adliyesi, çocuk  suçlarına göndermiş. Toplam 7 ay oldu, 7 ayda ilerlemenin durumu bundan ibaret.

15.05.2018 Güncelleme
Uzlaştırma kapsamında bir suç olduğu için, uzlaşmak istedim uzlaşmada 10.000₺ istedim çocuk lise öğrencisiydi, çocuğun yüzüde babasının yüzüde düştü, haliyle o kadar parayı vermem işçiyim, kirada oturuyorum dedi babası, bende uzlaşmaktan vazgeçiyorum dedim sonra çocuk ağlamaya başladı tabi, çocuğa üzülmedim aslında cezasını çekebilirdi, sonra dedim birşey istemiyorum, uzlaşma dosyasına bir daha suç işlememek şartı ile diye birşey eklettim.

Bir daha suç işediği taktirde bu dosya da işleme alınacak tarzında birşeyler eklettim ve karşılıklı imzaladık ve çıktık. Giderken durakta gördüm dolmuş bekliyorlardı, gidecekleri yere kadar da bıraktık. Umarım bundan sonra böyle işlere kalkışmaz. Bu tarz işlerin şakası olmuyor, siciliniz bozulduğunda kamu görevi yapamıyorsunuz özellikle bunun altını çizmekte fayda var. Basit gibi gelebilir ama inanın hiç basit değil alacağınız cezanın haricinde 10-20 binlik tazminat davaları ile karşılaşabilirsiniz hele ki hesap ticari bir hesap ise daha sıkıntılı bir hal alır.

Kendinizi kanıtlamaya çalışırken hayatınızı karartmayın.

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap

30 Yorum var.

 • hocam merhaba ben eski hesabimin sifresini unuttum taklit yoluyle şikayet ettim ama sikayet eden kisinin e postasina kendi hesabimi yazmadim hesabi ustume almak icin formu kimligimle gonderdim instagram 1 saat içinde donus yaptı kimligimi istedi tabi mail Facebook basliginda geliyo bende gonderdim daha bana hesap kapandi veya sifre yenileme e postasi gelmedi fakat şifresini unuttugum instagram hesabim kapanmis arama yerinde bulamıyorum sonuclanana kadar gozukmemesi normal mi kapandigina dair mailde gelmedi bana

 • Hocam ben bugün kanalımı satacaktım paraya ihtiyaç duyduğum için. Facebookta bir kişi bana mesaj attı ben alırım diye. Bağlan pc me kanala bak dedim baktı. Bakarken bana hesabına gir dedi. O sırada chrome şifre kaydedilsinmi uyarısı çıkarınca biranda fare oraya yöneldi bağlantıyı kesitim. Sonrasında biraz daha temkinli yaklaştım ama adamın kanına giriyorlar işte, bana aracıya sen mail şifre at bende parayı atıyım dedi. Baktım aracıya parayı attı aracıda bana ss attı. Temkinli yaklaştım ama yinede hesabı verdim. Hesabı verdikten sonra hesaptaki kurtarma mailini numarayı iki adımlı girişi sözde aracı kaldırdı. Benden gelen kodları fln istedi. Ben bana parayı at sonra desemde dediğini yaptım sonra. Alıcı benim pc ye bağlanıp birşeylere bakıyordu öyle, tüm google hesaplarımdan çıktı tarayıcıda ve kanalımın mailinide kaldırdı tarayıcıdan. Sonra baktım facebookta benim yaş bölümüme girdi 0 yaptı ve birkaç defa uygulaya basınca facebook hesabımıda onay a düşürdü yani facebook hesabımda kapandı. Bende o zamandan sonra dolandırıldığımı anladım. Benim yaş 18. Ben bu kişilerden şikayetçi olmak istiyorum. Ne yapmam lazım? Şu an kanalımı geri almaya çalışıyorum ama onlardanda şikayetçi olmak istiyorum. Bana yardımcı olabilirmisiniz ne yapmam gerektiği açısından.

 • Nunarama açılmış bir hesap var iş arkadaşlarımma yazılmış yazılar var lütfen yardımcı olun yoksa işimden olicam hiçbir türlü kendimi kanitliyamiyorum

 • Stalkci girişi diye bir site var ve ben giriş yaptım hesabım çalındı ne yapıcam Allah kahretsin ya

 • Benimde hesabımı çaldı birisi ve herkese uygunsuz mesajlar attı uygunsuz şeyler paylaştı ve bu 2 3 defa oldu kim olduğunu öğrenmek istiyorum bana bu kişiyi bulmamda yardımcı olurmusunuz lütfen.🙏

  • Merhaba, malesef bu tarz konularda yardımcı olamıyorum. Hesabınızı çaldırdıysanız kurtarmayı deneyin, iki faktörlü kimlik doğrulamasını da mutlaka aktif edin.

 • Aynı olay şuan benim başıma geliyor 18 yaşından küçük olsak bile suç duyurusunda bulunabilirmiyiz

 • Merhaba hesabım ınstagram topluluk kurallarına uymadığı için kapatıldı . Ama kural ihlalı yapmadım. Hesap fenerbahçe fan hesabıydi. Yardım eder mısınız.

  • Kural ihlali yapmadım diyorsun ama bir takımın ismine sayfa açıyorsun, bu tarz profiller şikayetle de kapattırılabiliyor. Şikayetle kapattırıldıysa profilin sana ait olduğunun ıspatını isyecekler resmi belgeli olarak, belge olarak ne göndereceksin? :O

 • Ben savcılığa şikayette bulundum sadece telefom numarası ve ad soyadi vardı elimde ama böyle diyip duruyor ben çalan kişiden aldım hesabı diye diyip duruyor ben bunları savcılığa gösterdim ceza alırlar mı

   • Merhaba benim ınstagram şirket hesabimiz çalındı ve bi sürü emeklerimizi silmiş ve kullanıyor napabilirim hesabınızı geri vercem diye bizden 200 tl para bile aldı verdiği isim banka hesap a ait olan isim bizimle iletişime gecen telfon numarası var tabiki bizi heryerden engelledi biz napabiliriz hangi mahkemeye başvur yapabiliriz lutfen bize yardimci olurmusunuz🙏

    • Merhaba, bilişim suçlarına girdiği için savcılığa gittiğinizde bilişim suçları savcısına gideceksiniz. Malum salgından dolayı şuanda işlem yapılıyormu bilmiyorum muhtemelen yapılmıyordur diye düşünüyorum.

 • Çok üzerine gitme yahu. Kaç yıl hapis ne demek. Ceza talep et ama o kadar ağır değil. Evet kötü bir şey yaptı ama evine girmedi ki kardeşim. Bir az sık pişman et yaptığına bırak gitsin bence…

  • Zaten ne oluyorsa senin gibi düşünenler yüzünden oluyor. Kimse şikayet etmiyor, haliyle bunlarda meydanı boş bulup rahat bir şekilde at koşturuyor ama hakimin karşısına çıktığımızda göreceğim ben onun ne kadar cesaretli biri olduğunu.

   Alacağı ceza zerre umurumda değil, İbreti alem olsun.

   Benim hesaptan sonrada birinin hesabını çalıp 800 TL istediler, parayı göndermiş sonra benimle iletişime geçmişti. Hesabı geri vermeyip 400 TL daha istediler ama bir şekilde aldık hesabı para kaptırmadan.

   Yani bu olaylar sandığın gibi basit bir instagram hesap çalma olayı değil.

   Hırsızlık, dolandırıcılık gibi birçok şeyi kapsıyor.

    • Benim hesapta böyle birşey olmadı çünkü çalanı buldum. Korkudan verdi şifreyi ama bulamasaydım aynı şey başıma gelecekti. Bu sıralar bu tarz olaylar aldı başını gitti.