Sosyal Medya

İnternet Kullanıcılarının %90’ının Sosyal Medya Hesapları Risk Altında.

blank
Tarafından Yazılmıştır Ufuk Karaca

İnternet kullanımı inanılmaz derecede artıyor, bilgisayarı olmayanın akıllı telefonu var ve internete giriş yapanların hemen, hemen hepsinin facebook, twitter hesabı, Android kullanıcılarının da Google hesapları var.

Sosyal ağlarda üyeliklerin çoğalmasıyla birlikte, pastadaki büyük paylar sosyal medya sitelerine dağılmaya başladı bu da çok dikkat çekici bir durum, inanılmaz büyüme oranları mevcut bu yüzden gözler sosyal medya sitelerine ve hesaplarına dikilmeye başlandı, bunun farkında olan sosyal ağlar güvenliğe oldukça fazla önem vermeye başladı ama bir çok kullanıcı sosyal ağların güvenlik ayarlarını bilmiyor.

Mail adresi; En önemli güvenlik mail adresinde başlıyor, güvenli bir mailiniz yoksa hesaplarınız tehlikede demektir. Basit gizli soru yanıtları, sallama doldurulan profiller, eklenmeyen alternatif e-posta adresleri ve telefonlar, yani sallama oluşturulan profiller oldukça fazla kullanıcılar mail adreslerini açıyor, bir daha ihtiyacının olmayacağını düşünerek hiçbir şeyini umursamıyor fakat lazım olduğunda, şifresini unuttuğunda hiçbir şekilde giriş yapamıyor, geri alamıyor…

Güvenli mail için Gmaili tercih edebilirsiniz
Gerekli güvenlik ayarlarınızı yaptığınız da sizden başkası şifrenizi bilse dahi mailinize giremeyecektir. Her girişte telefon ile kod gönderimi yapılıyor, bu kod girilmediğinde mail adresinize kimse giremiyor. Yani mail adresinizi çalacak kişinin telefonunuzu da çalması gerekiyor.

Facebook Güvenlik Ayarları
Facebook profiliniz için telefonunuzu mutlaka onaylatın ve 2 adımda doğrulamayı açın, güvenlik ayarlarında güvenilir kişiler mevcut her zaman ulaşabileceğiniz 5 arkadaşınızı seçin. 2 Adımda doğrulama ile facebook’a her giriş yaptığınızda cebinize kod gönderir, o kod olmadan hesabınıza kimse erişemez. Şifrenizi bilseler dahi telefonunuzu ele geçirmeden hesabınıza giriş yapamazlar.

Twitter Güvenlik Ayarları
2 Adımda doğrulama twitterda da mevcut, öncelikle telefonunuzu ekleyin, onaylatın daha sonra 2 adımda doğrulamayı açın. Gmail ve Facebook’taki gibi şifrenizi bilseler dahi telefonunuz olmadan hesabınıza erişemezler.

1- Gmail adresi oluşturun güvenlik ayarlarınızı yapın.
2- Facebook hesabınıza Gmail adresinizi ekleyin, telefonunuzu onaylatın, hesabınızın güvenlik ayarlarını yapın.
3- Twitter hesabınıza Gmail adresinizi ekleyin, telefonunuzu onaylatın, 2 adımda doğrulamayı açın.

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap