SEO Webmaster

Google Gibi Getir Aracı Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

Google Gibi Getir Aracı web sitenize eklemiş olduğunuz içeriğin hızlı bir şekilde arama sonuçlarında listelenmesine yardım eden bir araçtır. Yani web sitenize bir kaç yazı eklediğinizde günlerce, haftalarca arama sonuçlarında bu yazının yer almasını bekleyebilirsiniz ama bu aracı kullanarak saniyeler içerisinde web sitenize eklemiş olduğunuz yazı indexlenir.

Google Gibi Getir Aracı

Google gibi getir aracı zararlı mı?
Bu aracın hiçbir zararı yoktur, güven içerisinde kullanabilirsiniz web sitenize ve web sitenizin Google arama sonuçlarına hiçbir zarar vermez.

Bazen sistemde genel olarak sorunlar oluşabiliyor ve bu sorunlar neticesinde çeşitli hatalar meydana geliyor bu hatalardan bir tanesinde de şu uyarıyı alabilirsiniz “Google gibi getir isteğinizi işleme koyarken bir hata oluştu” bu hata web sitenize özel değil, genel bir hatadır.

Google gibi getir aracını bir site için haftalık 500 kez kullanabilirsiniz.
Sitenizi sürekli güncelliyor, içerik giriyorsanız bu aracı kullanmanıza gerek yok içerikleriniz özgünse indexlenmeniz de hızlı olacaktır. Sürekli güncellenen bir web sitesi için bu aracın kullanılması akıl, mantık işi değil.

Google gibi getir aracını kullanabilmek için tabi ki Google Webmaster Tools‘a web sitenizi eklemiş ve doğrulamış olmanız gerekir. Webmaster Tools’ta ekli olan web sitenize tıkladığınızda açılan sayfada sol menüde Tarama mevcut, Tarama menüsünün altında Google gibi Getir bağlantısı var, ona tıkladığınızda aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir ekran çıkacak karşınıza…

Google Gibi Getir Aracı Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

https://www.ufukkaraca.com‘un sağındaki kutuya yazacağız şey sadece yazının adresidir örneğin şuanda okumakta olduğunuz bu yazı için oradaki kutuya eklemem gereken şey google-gibi-getir-araci-nedir-nasil-kullanilir-ne-ise-yarar.html‘dir.

Bu araca alternatif olarak Google Sitemi İndexlemiyor Sorununa Çözüm makalesinde belirttiğim şekilde de içeriğiniz hızlı bir şekilde index alacaktır.

Çok gerekmediği sürece iki aracı da kullanmanıza gerek yoktur, web sitenize Google’nin ilgi göstermesini istiyorsanız içerikleriniz yararlı ve özgün olmalıdır. WordPress kullanıcıysanız ping adreslerine ait listeleri bulup blogunuza ekleyebilirsiniz.

Bu yazı sizin için yetersiz kaldıysa Google’nin Google gibi getir aracı için yazmış olduğu makaleye bakabilirsiniz.

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap

2 Yorum var.

  • Ping sistemi artık hiçbir işe yaramıyor ama Google gibi getir (URL Denetleme aracı oldu) index almada oldukça etkili Ufuk Bey…

    Yazıya katkım olsun.

    • Evet, 5 yıl önce yazmış olduğum bir makele, geçerliliğini yitirmiş konuları içeren bir kategori açıp oraya almayı düşünüyorum 🙂