SEO Webmaster

Google Bomb Cezası ve Bu Cezadan Kurtulma Yolları

Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

Bir süredir ilgilendiğimiz (kendimize ait) bir siteye çok fazla link alımı yaptık, dengesiz bir şekilde gitmiş olmalıyız ki sitenin ana sayfası anahtar kelimesinde kayboldu, domain keyword bir domain ve kendi kelimesinde anasayfası arama sonuçlarında yer almıyor.

2 kelimelik bir domain, tek kelimesiyle arama yaptığımızda sonuçların yüksek ve rekabetli olmasına rağmen ilk 12 sırada yer alıyor, iki kelimeyi yani keyword araması yaptığımızda ise ana domain değilde alt kategorisi 2 sırada listeleniyor.

Aşağıdaki fotoğrafa baktığınızda sorunun asıl kaynağının ne olduğunu çok rahat bir şekilde anlayabiliriz.

Ücretli tanıtım yazısı, kaliteli tanıtım yazısı

Siteye verilen bağlantı sayısı 11.917 bunun 9.184 tanesi direkt olarak anasayfaya verilmiş bağlantıdan oluşuyor ve 9.184 bağlantının %75, %80’lik bir bölümü direkt keywordden verilmiş bağlantıdan oluşuyor.

Yani bağlantı verilirken çoğunluk olarak domainin ana kelimesini kullanmışız bu yüzden çoğunluk olarak kullandığımız kelime ve bağlantıların verildiği anasayfa sayfa arama sonucundan uçtu gitti, yerine ise alt kategori geldi.

Dikkat edilmesi ince bir nokta var;  Siteniz Bomb cezası almadan önce çok kolay fark edebileceğiniz gel, gitler oluşuyor yani anahtar kelimenizde 1 gün yok oluyor, diğer gün geri geliyor, 1 gün  1 saat 1,2 sırada oluyor, sonra 8,10 sıraya düşüyor sakın buna aldanıp üste çıkarmak için daha fazla bağlantı almaya çalışmayın, bu gel git size bağlantıları durdurmanız, geri çekmeniz için Google’nin yapmış olduğu ufak bir uyarı, bu uyarının sonunda da bizim başımıza gelenler aynen başınıza gelebilir 🙂

Bomb Cezası olduğunu nasıl anlarsınız?
Sadece en çok bağlantı aldığınız kelimelerde arama sonuçlarından kaybolursunuz, diğer kelimelerde de kaybolmanız Sandbox tehlikesi ile karşı karşıya olduğunuz anlamına gelir. Bomb sandbox’a göre daha hafiftir, Sandbox ocağınıza incir ağacı dikilmesi gibi birşeydir 😀

Ücretli tanıtım yazısı, kaliteli tanıtım yazısı

Bu cezadan nasıl kurtulabilirsiniz?
Bizim aldığımız tüm bağlantılar kendi kaynaklarımızdan olduğu için, kalitesiz gördüğümüz bağlantıların yarısını kaldırdık, direkt anahtar kelimelerden olan bağlantıları da sektörde kullanılan diğer anahtar kelimeleri kullanarak değiştirmeye başladık yani direkt anahtar kelimeye yüklenmeyi durdurup, eski yaptıklarımızı da tekrar elden geçirdik.

Aldığımız bağlantıların büyük bir bölümü de Footer’dan yani sitenin tüm sayfalarından direkt bağlantıydı. Linkleri reddetmedik, reddetmiş olsak daha çabuk sonuç alabiliriz ama kaynakları tekrar kullanacağımız için reddetmememiz gerekiyor.

Eğer bağlantıları kaldırma şansınız varsa kaldırmanız gerekiyor, yoksa da reddetmelisiniz. Makale içi anahtar kelimelerden aldığınız bağlantılarda herhangi bir sorun olmaz, kaldırmanız gereken bağlantılar sitenin footer, sidebar gibi alanlarından aldığınız yani sitenin tüm sayfalarından aldığınız bağlantılardır.

Google’nin bağlantıları reddetme aracını kullanarak bağlantıları reddedebilirsiniz. Yukarıda tabloda bağlantı sayısını da Google Webmater Tools‘a sitenizi ekleyerek görebilirsiniz.

Tavsiye: Sağda, solda forumlarda bağlantı alın gibi yapılan önerilerden de uzak durun, sorunun nedeni zaten alınan bağlantılar.

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap

2 Yorum var.

  • Ufuk selamlar. Ellerine sağlık bu güzel ve açıklayıcı yazı için. Bir programcı olarak SEO’nun derinliklerine hiç inme gereği duymamıştım ama iş gereği bir firmaya belirli bir keyword’de SEO çalışması yapmak zorundayım. Malum site başka kelimelerde sonuçlarda çıksa da domain ile aynı olan keyword’de malesef ilk 500’de bile yok. Sorunumun bu makalede yazan konu olduğunu düşünerek siteye gelen tüm bağlantıları (5100 adet) reddettim. Yavaş yavaş ilerleyeceğim bakalım hadi hayırlısı.

    • Selamlar, Blogunuzu takip ediyorum güzel şeyler paylaşıyorsunuz. Direkt anahtar kelimeye yüklenildiğinde site bir süre sonra kayboluyor onun içinde farklı birşeyler denemiştim birkaç yıl önce halen işe yarıyor. Mail atıyorum 🙂