Genel

Eşiniz olsun ama benzeriniz olmasın, Marka Tescili…

Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

Benzersiz olmanın yolu elbetteki önce kullandığınız isimden geçer, kullandığınız ismi herkes kullanıyorsa benzersiz değilsiniz, herkes kullanıyor olabilir ama bu isim için kim marka tescili yaptırırsa o ismi tescillediği sınıflarda sadece tescilleyen kişi kullanır ve diğer kullananlarında kullanmasına çok rahat bir şekilde engel olabilir.

“Diğer kullananlarında kullanmasına çok rahat bir şekilde engel olabilir.”
Cümlesi aslında çok tehlikeli bir cümle, paranız varsa araştırın tescilli olmayan markalar için başvuru yapın, tescilleyin, sonra sahiplerine satın iyi olur değil mi? Merak etmeyin bunu daha önce düşünüp yapanlar, yapmaya devam edenler var zaten.

İşletme sahipleri benzersiz olmak için marka tescili konusunda bilinçlenmeye başladı, ama çoğunluk olarak marka tescilinin ne işe yaradığını, marka tescilinin ne olduğunu bilmeyen işletmeler var tabi bu durum fesat insanların işine yarayacak çünkü işletme iyi bir yerlere gelmişse, kullandığı isim de tescilli değilse çok rahat bir şekilde marka olarak tescili yapılır ve gerçek sahibine satılabilir/kiralanabilir.

Eşiniz olsun ama benzeriniz olmasın, Marka Tescili

Marka Tescili aslında çok basit, basit olmasına rağmen de çok önemli…
Yapmazsanız / Yaparlar. Başkası tescilledikten sonra yapılacak pek bir şey yoktur herhalde. Tescillenmiş başvuru için itiraz edilir, mahkemeler vs… derken yoğun bir şekilde başınızı ağrıtır.

Marka Tescil işlemleri ülkemizde Türk Patent Enstitüsü tarafından yapmaktadır.
Marka tescili yapan patent firmaları da mevcut ancak bu firmalar mevcut ücretin üstüne danışmanlık ücreti de ekliyor. Yani toplam 800’e maal olacaksa 1000, 1500 TL gibi ücretler talep edebiliyorlar.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

1- İlk olarak Türk Patent Enstitüsünün sitesinden gerekli evraklar indirilir.
Marka Başvuru formunu indirmek için tıkla.

2- Marka Tescili yapacağınız sınıfları seçmelisiniz.
Marka Tescil tüm sınıfları indirmek için tıkla

3- Marka Başvuru Formundaki alanlar eksiksiz bir şekilde gerektiği gibi doldurulur. Yaptığınız hata varsa, düzenlemeler için Türk Patent Enstitüsü ücret talep etmektedir. Hata düzeltme ücreti 40 TL

4- Başvuru için ücret hesaplanır.
1 Sınıf seçtiğiniz taktirde başvuru ücretiniz 160 TL’dir + Ön yazı talep edeceksiniz 30 TL de onun ücretidir, toplam 190 TL sadece başvuru ücreti. Marka Ücretleri İçin Tıklayın.

5- Buradaki hesaplardan birine hesapladığınız ücreti eksiksiz bir şekilde ödüyorsunuz. 1 TL dahi eksik olsa işleminizi yapmazlar. Türk Patent Enstitüsü Hesap Numaraları.

6- Doldurduğunuz formun çıktısını alıyorsunuz, Yaptığınız ödemenin dekontunu da içine atıp Türk Patent Enstitüsüne kargo ile yolluyorsunuz. Mobil imza, E-imzanız varsa işlemleriniz online olarak İnternet’ten Türk Patent Enstitüsünün resmi sitesi olan http://www.tpe.gov.tr/ adresinden yapabilirsiniz.

Kargo Adresi:
Türk Patent Enstitüsü
Hipodrom Caddesi No:115 (06330) Yenimahalle / ANKARA

Anlatımı basit bir şekilde yaptım, fazla ayrıntıya girmek istemedim kendinizde yapabilirsiniz, başkalarına da yaptırabilirsiniz arada pek fark yok, hata yaparsanız her hata için ücret ödemek zorunda kalırsınız, sınıfınızı doğru seçemediğinizde de yeni başvuru yapmak zorunda kalırsınız.

Not; Toplam 45 sınıf mevcut, herkes bir sınıf için başvuru yapsa 45 kişi bir marka için başvuruda bulunabilir ama sizinle aynı sektörde tescil ve aynı işi yapamazlar.

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap

1 Yorum Yapılmış