Genel

E-ticarete giriş yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler.

Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

Büyümeyi sürdüren e-ticaret sektörü ve bu sektöre yapılan yatırımlar bir çok işletmenin iştahını kabartıyordu fakat maliyetli olduğu için bir çok işletme bu işe soğuk bakıyordu, gereksiz görüyordu fakat ne olduysa e-ticaret ile uğraşanların yaptıkları yıllık ciroları duyan işletme sahiplerini rakamlar yakmış sanırım, hepsinin buzları erimiş, hepsi e-ticaret sevdalısı oldu birden bire…

E-ticarete giriş, E-ticaret

İnternet ile ilgili olduğumu bilen, duyanların genel olarak sordukları soru “E-ticarette çok para varmış, bizim bi arkadaş iyi para kazanıyormuş, bizde yapsak maliyeti ne olur?” sorusunu soranlar kazanılan parayı görünce atlıyor, maliyeti söylediğinizde de atladığı yerde ateş varmış gibi kaçıyor…

2500, 3000 TL’lik cep telefonuna sahip birine yıllık e-ticaret sitesinin kirası 1500 TL’den başlıyor dediğinizde o parayı canları ile eşdeğer tutuyorlar. İyi de iş sadece 1500 TL verip e-ticaret sitesi açtırmayla da bitmiyor ki, bu işin dijital pazarlama ayağı var, bu işin başında durmak için eleman alımı yapacaksınız.

Aslında sorunun cevabı açık ve net!
Evet, E-ticarette para var, hemde çok para var!

İnternet kullanımı devam ettiği sürece, e-ticaret’te para olacaktır, hatta bir dönemden sonra bir çok insan alışverişlerinin bir çoğunu internet üzerinden yapacaktır. E-ticaret sitesini sadece internet sitesi olarak tanımlamamak gerekiyor, e-ticaret demek Türkiye’nin her ilinden ziyaret edilebilen, her ilden alışverişe açık bir şube demek…

E-ticaret, Para kazanma

E-ticarette para var ama altını çizerek belirtmekte de fayda var harcamadan kazanmak yok, tabi harcamalarınızı da doğru bir şekilde yapmanız gerekiyor  aksi halde sürekli içeri girersiniz.  Para harcarken korkak davranmayın, doğru harcadığınıza emin olduğunuz yerlerde para harcamaktan çekinmeyin, korkmayın çünkü size geri dönüşümü mutlaka olacaktır.

İnternet’te yüzbinlerce e-ticaret sitesi var, e-ticarette para olmasa, bu işi iyi bir şekilde yapanlar nasıl büyür? Mantık yürütecek olursak, sürekli reklam veren bir e-ticaret sitesi para kazanmasa sürekli nasıl reklam verebilir? Bir süre cepten gider fakat sonra, sonra toplamaya başlarsınız.

E-ticaret için gerekenler nelerdir?

1- E-ticaret Sitesi Kiralamak Gerekiyor.
E-ticaret sitesi satın alamazsınız, piyasadaki e-ticaret sitelerinin %98, %99’u kiralıktır yani yıllık ücret ödeyerek kiralarlar, ücret 1000, 1500 TL’den başlar 4000, 5000 TL’ye kadar gider, geçebilir de. Ucuzdan pahallıya fiyat farkı da sistem özelliklerine ve kalitesine göre değişiyor yani sadece fiyat farkı olarak görmeyin. E-ticaret sitesini normal site gibi sananlarda var, ikisi bir birinden çok ayrı bu yüzden fiyatları da farklı…

E-ticaret sitesinin fiyatını yüksek bulanlar, normal bir site istediklerini söyleyip, sonradan kolay bir şekilde para vermeden satışa çevirebileceklerini sanıyorlar ama ne yazık ki sandıkları gibi olmuyor, sistem komple değişiyor.

E-ticaret sitesi kiralayan bir çok firma var ama şuradan alın, buradan alın demeyeceğim.

2- İçerik Editörü
İçerik editörünüzün olması gerekir, genelde onu ben hallederim iş yerindeki elemanlar boşta eklerler diyorlar ama bu yanlış bir tutum. E-ticaret sitelerini gezerken bu mantıktaki insanların web sitelerini kolay bir şekilde tespit edebiliyoruz çünkü her iş baştan sağma oluyor, bu mantık insanı olduğu yerde saydırır bu yüzden bu mantıktan kurtulmalısınız.

3- SEO Uzmanı
E-ticaret siteniz hazır, ürünlerinizi girdiniz ama arama sonuçlarında da çıkmanız gerekiyor ve bu sizin yapabileceğiniz bir iş değil, dışarıya da yaptırabilirsiniz, yanınızda çalışmak üzere de bir eleman alabilirsiniz ama asgari ücretle çalıştırmak istiyorum derseniz oturur kendiniz yaparsınız.

Dışarıya yaptırmaya kalktığınızda da ürün belli anahtar kelimelerden ziyade kategori bazlı SEO çalışması yaptırmanız gerekiyor, ki buda maliyetli sayılacak bir iş, dışarıya yaptırmak pek mantıklı değil çünkü maliyetin yanı sıra riskli bir hal alıyor, ilegal yöntemlerle bu işi yapan bir çok birey, firma var bu yüzden işi bilenler, yanında çalıştırmak üzere eleman alımı yapıyor.

4- Google Adwords Danışmanı
E-ticaret sitelerinin çoğunun yaptığı gibi Google Adwords’e de reklam vermeniz, bunun için de aylık belli bir bütçe ayırmanız gerekiyor. En önemlisi de bu bütçeyi doğru, düzgün yönetecek Adwords Danışmanına ihtiyacınız var. Parayı verip ajanslara da yaptırabilirsiniz ama bu işi yapan uzman almanız daha iyi olacaktır.

İpucu:
Kendini geliştirmiş, SEO konusunda bilgili.
Google Adwords‘te kampanyalar oluşturup, bütçe yönetebilen.
İçerik editörlüğü yapan ve İnternet’te bir çok alanda bilgili birini de bulabilirsiniz.

SEO ve Google Adwords’ü İnterneti fazla bilmeyip, e-ticarete yeni giriş yapacak olanlar  basit gibi görünebilir fakat internet’te tüm sektörlerde en büyük pazarlama ayağı SEO ve Google Adwords bu yüzden, SEO danışmanı ve Google Adwords danışamanını iyi seçmeniz gerekiyor, çünkü seçeceğiniz kişiler İnternet’teki kaleniz olacaktır, İnternet için ayırdığınız bütçeyi bunlar yönetecektir.

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap