Webmaster

Php İle Normal Siteden Mobil Siteye Yönlendirme

Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

Mobil kullanıcı sayısı azımsanmayacak kadar büyük rakamlara ulaştı, artmaya da devam ediyor tabi durum böyle olunca da normal web siteleri mobil ziyaretçilerin (büyük bir kitlenin) işini zorlaştırıyor. Bunun önüne geçebilmek için yeni web sitesi yapılacağı zaman özellikle tüm tarayıcı ve cihazlar ile uyumlu olan responsive modeli tercih ediliyor.

php mobil siteye yönlendirme kodu wordpress

Hali hazırdaki web sitesinin komple değişmesi imkansız olan yada uğraşmak istemeyenler de mobil ziyaretçiler için basit bir mobil sayfa hazırlayabiliyor.

Mobil sayfayı hazırladığınızda normal siteye giren mobil kullanıcıları da bir şekilde mobil siteye yönlendirmeniz gerekiyor, bunun için de php kodu mevcut.

Şu php kodunu web sitenizin her yerinde görülecek bir yere ekleyin ve m.ufukkaraca.com’u kendi mobil sitenize göre değiştirin.

<?php
include(“Mobile_Detect.php”);
$Tarayici = new Mobile_Detect();
if($Tarayici->isMobile()==TRUE or $Tarayici->isTablet()==TRUE){
echo “<meta http-equiv=\”refresh\” content=\”0;URL=http://m.ufukkaraca.com\”> “; //m.ufukkaraca.com’u kendi mobil sitenize göre değiştirin
exit;
}
?>

Daha http://mobiledetect.net/ sitesinde dosya mevcut o dosyayı indirin ve içerisinden sadece Mobile_Detect.php dosyasını sitenizin ana dizinine atın.

WordPress için mobil yönlendirme: Yukarıdaki php kodu header.php dosyasına atın, Mobile_Detect.php dosyasını da tema klasörünüze atın.

İki işlemde normal siteyi, mobil siteye yönlendirebilirsiniz yukarıdaki iki işlemi eksiksiz bir şekilde yaptıktan sonra web sitenize cep telefonunuzdan yada tabletten girdiğinizde otomatik mobil siteye atacaktır.

Aynı iş için birden fazla web sitesi olanlar sadece bir mobil site yapıp, mobil trafiği tek bir yerde toplayabilirler.

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap

10 Yorum var.