Google Adwords

Google Adwords Yeniden Pazarlama Maliyeti

Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

Google Adwords yeniden pazarlamanın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını öğrenenler ne kadar yararlı olduğunun ve bu reklam modeliyle marka bilinirliğini arttırmanın ne kadar kolay olduğunun farkına hemen varabiliyor. Marka bilinirliğini arttırmaktan ziyade müşterilerin güvenini de kolay bir şekilde kazanabiliyorsunuz.

Reklam modelinin nasıl çalıştığını öğrenenler genelde hemen yaptırmak istiyor ve bunun maliyetini soruyorlar. Maliyet hesaplaması aslında biraz zor oluyor çünkü sitenize benim gibi günde 500, 600  sayfa gezen biri girdiğinde işin boyutu çok değişik bir hal alıyor 🙂

Eğer marka bilinirliği oluşturmak ve sadece her yerde görünmek istiyorsanız Google Adwords Yeniden Pazarlamanın ücretlendirmesi Bin gösterim başı maliyet (BGBM) olarak hesaplanır.

Kaba taslak bir hesaplama yapacağım sizde bu hesaplama üzerinden yola çıkıp bir maliyet oluşturabilirsiniz.

Görüntülenme başına 0,03 TL ödediğinizi varsayalım.
Yukarıda da belirttiğim gibi ben tek başıma günde 500, 600 sayfa görüntülemesi yapıyorum. Sadece beni baz alırsak yapacağımız hesap şöyle olacaktır.

0,03 x 600 = 18 TL maliyeti oluyor.

Yani sitenizde yeniden pazarlama reklam modeli kullanılıyorsa, ben sitenize girdiğimde 18 TL’lik bir maliyetim olacak size…

Ufukkaraca.com’u baz alarak hesap yapalım.
www.ufukkaraca.com’un tekil ziyaretçi sayısı 5,6 bin bu 6000 üzerinden hesap yapalım bu 6000 kişinin her biri günde 10’ar sayfa gezmiş olsa topma 60.000 görüntülenme yapar. Yeniden pazarlama için görüntülenme ücreti olacak 0,3 TL ödediğimi düşünürsek bunun bana maliyeti 1800 TL olur. Fazlası da olabilir çünkü bir haber sitesine giren kullanıcı oraya bak, buraya bak derken 50, 60 sayfa gezmiş olabilir.

Normal bir site için hesap yapalım.
Günlük 500 tekil ziyaretçiniz var, bu ziyaretçilerin her biri günde 30 sayfa gezmiş olsa toplam 15000 görüntülenme olur. Görüntülenme başına 0,03 ücret ödediğimizi düşünerek hesap yapalım.

0,03 x 15000 = 450 TL maliyeti oluyor.

Görüntülenme başına 0,03 dediğimizde hiçbir şey değilmiş diyenler oluyor ama ne yazık ki binlere vurulduğunda çok bir şey olabiliyor 🙂

Tabi birde soyguncu ajanslar mevcut, bunlara denk geldiğinizde de maliyet olduğunun 2,3 katı oluyor ve bu soyguncuların pardon, yardım sever arkadaşların bazıları danışmanlık ücreti almadıklarını iddia ederek müşteri çekiyor. 🙂

Google Adwords Yeniden pazarlamanın ne olduğunun açıklamasını yapmıştım, yazıya göz atabilirsiniz. Google Adwords ile ilgili hizmet almak isterseniz iletişime geçebilirsiniz.

Önemli: Maliyetler yukarıda belirttiğimden ibaret değildir. Anlatımı yeniden pazarlamayla ilgili hiçbir şey bilmeyip bu reklam modelini kullanmak isteyenlerin anlayacağı bir şekilde yaptım.

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap