Hukuk

Tescilli Bir Markayı İzinsiz Kullanmak

Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

Tescilli Bir Markayı İzinsiz Kullanmak, Boş bulduğunuz (Sahibi olan) bir arsaya bina yapmaya benzer. Sahibi gördüğü an, bittiğiniz andır. Ağlasanız da, sızlasanızda uçarı kaçarı yok o ismi hiçbir şekilde kullanmayacaksınız.

Tabi işi inada bindirme gibi bir lüksünüz de var ama lüks takılıyorsanız, külfetine de katlanırsınız. Net olarak bilmiyorum fakat telif haklarının bedelleri ağır bir şekilde ödetiliyor. Geçerli bir itiraz yapma gibi bir durumunuzda söz konusu değil, başkasının malını izinsiz ve ticari amaçla kullanmanızın geçerli bir nedeni olamaz.

Uzlaşmaya varabilirsiniz, Marka sahibi kullanmanıza belli şartlar koyarak izin verebilir tabi bu kullanımda bedava olmuyor, yaptığınız işten %’lik komisyon isteyebilir, yıllık belli bir ücret talep edebilir yani her türlü para ödeyeceksiniz, bedava kurtulma şansı hiçbir şekilde yok, para vermem diyorsanız da yapacağınız en iyi şey sil baştan başlamak…

Bunun sebebi nedir?
İş yaparken baştan sağma yaptıkları için, marka nedir, o nedir, bu nedir hiçbir şekilde bilmiyorlar tabi işletme sahipleri her şeyi de araştıramayabilirler bu yüzden iş yaptıkları şahıs yada kurumlarında buna etkisi çok büyük oluyor.

Şahsen bir iş aldığımda öncelikli olarak iş verenin istediği şeyleri öğreniyorum, arkasından eksikleri varsa onları anlatıyorum, böyle olursa böyle olur gibi açıklamalarda, tavsiyelerde bulunuyorum. Yani iş sadece iş verenin istediklerini yapmak değil, işimin devamlılığı için benimde bir şeyler katıp, karşı tarafın gözünden kaçan eksikleri tamamlamam gerekiyor.

Tabi günümüzde bu şekilde önerilerde bulunduğunuzda insanlar genelde fiyatı şişirmek, daha fazla kazanmak için eklemeler yaptığınızı düşünebilir fakat her ne olursa olsun, işi verdiğiniz kişinin bir şekilde o işe sahip çıkması gerekiyor aksi halde gözünüzden kaçan bir çok şey size maddi kayıp olarak geri döner yada 50 kazanacağınıza 5 kazanırsınız.

Marka Tescili denildiğinde bir çok insan acelesi yok diyor fakat başkası başvurduktan sonra da hiçbir şekilde kullanma ve kurtarma şansı olmuyor. Bu yüzden boş gördüğünüz arsaya bina yapmadan önce o arsayı satın almaya bakın. Markanızın kullanımına engel olmak için tescilli olması şart, tescilli markaları kullanmak yerine benzersiz, farklı isimler bulup marka yapmaya çalışın. Kopya olmayın, asıl olun…

Facebook’ta markanızın tam adını kullanan (Aynı sınıfta olmak şartıyla) sayfaları kolay bir şekilde kapattırabiliyorsunuz (10 civarı sayfa kapattırdım.), facebook inceleyip hemen kapatıyor çünkü telif hakları ile baş ağrıtmak istemiyor.

Sayfanın beğeni sayısı falanda önemli değil 1,2 günde kapatılıyor tabi sayfa kapattırmak için marka olmanız şart. İşi inada bindirip sürekli sayfa açan arızalarda olabilir, facebook 1,2 sayfa kapattıktan sonra kökten çözüm için sayfayı açan kişinin profilini kapatıyor.

İşinizi sağlamlaştırmaya ne zaman başlamalısınız? Başarı yolculuğu kitabında bir bölüm var… “Ne zaman başlayayım? Sorusunun yanıtı ŞİMDİ’dir.” Vakit kaybetmeyin, temeller sağlam olsun, yıkılmasın kaleniz.

Cezalar hakkında bilgi almak için buraya tıklayıp ALTINCI KISIM MARKA HAKKINA TECAVÜZ DURUMLARI Bölümünü bulun, oradaki bilgileri okuyun… Sayfa olarak 14’üncü sayfaya denk gelmektedir.

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap

55 Yorum var.

 • İyi çalışmalar ufuk bey. Biz malatya da bir okul açtık açtığımız yıl sakaryada olan aynı isimle konuştuk sıkıntı çıkarmadılar fakat bizimle aynı yıl aynı isimle ankarada açılan bir okul ek koyarak patente başvurup almış. Biz biraz geç başvurduk ankaradaki okul bize itiraz etti. Anlamadığım nokta asıl isim sakaryadaki okulunken bize bu ankaradaki itiraz ediyor nasıl bir yol izleyelim. Şimdiden Teşekkürler

  • Şöyle bir durum söz konusu diyelim ki KARACA Koleji ismini ben 2010 yılından beri resmi olarak kullanıyorum ama tescil ettirmedim. Sakaryadaki 2015 yılında kullanmaya başladı, siz ise 2020 yılında kullanmaya başladınız. Bu durumda ben uzun süredir kullandığımı resmi olarak kanıtlayabileceğim için itiraz hakkım oluyor. Tam detayı bilmiyorum bu yüzden böyle bir örnek verdim. Ayrıca isteyen herkes itiraz edebilir, benimle alakası olmayan birşeye bende itiraz edebilirim ama kabul edilmez. Şöyle de bir örnek var içinde “Fit” kelimesi geçen neredeyse her markaya ETİ GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ itiraz ediyor.

 • Merhabalar.
  Adıma tescilli olan marka ismim ile başka bir şehirde aynı meslekte ve sektörde bir firma açıldığını tesbit ettim.
  Sosyal medya hesaplarında aynı şekilde nasıl Bir yol izlemeliyim

  • Merhaba, karşı tarafa noterden ihtar gönderebilirsin. Devam ederse suç duyurusunda bulunabilirsin. Bu arada yazı sonundaki bağlantıyı değiştirmişler yenisini ekledim. İnceleyebilirsiniz.

 • Merhabalar , Çay markasi isim tescili bana ait “teachef ” . Bu isimde bir başkasi teachef cafe acabikir mi ?

 • Merhaba Ufuk bey şimdi ben lemesseoriginal diye bir marka çıkarttım tescilledim bütün alanlarda giyim aksesuar vs şimdi diyelim lemesse.com önceden alınmış tescil yok bişey yok ileride herhangi bir sıkıntı yaparmı bana yada benim markam olduğu için kendisi de giyim vs yapabilirmi bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  • “original” benzersiz birşey değil dolayısıyla markada birşey ifade edeceğini düşünmüyorum “lemesse” baz alınır adı üstüne, marka olduktan sonra zaten original yazarsınız yada başka şeyler önemli olan kök kelime. Marka olarak siz aldıysanız herhangi bir sorun çıkaramaz alan adı, domain birşey ifade etmiyor. İsteyen istediği alan adını, domaini alabilir marka farklı birşey.

 • Merhaba Ufuk Bey,
  Bizim tescilli firma ismimiz ( Örneğin ayakkabı evi ) . Sosyal medyada bunun sonuna ek getirilerek kullanılıyor ( ”ayakkabı eviyiz ” şeklinde )ve dolandırıcılar mağdur bıraktıkları kişilerin sikayetleri internet üzürinde memnuniyet sitelerinde fazlasıyla var. ınstagram bu konu ile ilgilenmedi .
  Size danışmak istediğim
  Fiziki bir mağaza değil büyük ihtimal şahıs şirketi sadece sosyal mecrada bu ismi kullanıyor isim değiştirmeleri konusunda yasal olarak bir yaptırım uygulatabilir miyiz ?

  • Sonuna eklenecek şeyler ayrıştırıcı olmuyor, yani markanın sonuna “yiz” koyması farklı bir markayı çağrıştırmıyor. Fikri sınai haklar ile ilgilenen bir avukattan yardım alabilirsiniz bu konuda, ben buradan bilgi versemde zaten siz işlem yapamayacaksınız dilekçe için avukattan yardım almanız gerekecek. Bu konuda yasaları da bilmediğiniz için haklarınızı daha iyi öğrenebilirsiniz.

 • Merhabalar benim bir sorum olacaktı
  Gazetelerde gördüm istanbulda bir cafe vosvos cafe olarak tabela yaptırıp cafe açmış bu volkswagen markası için bir ihlal degil mi eğer değilse
  Bende örnek veriyorum mercedes için veya bmw için bir cafe açabilirmişim
  Bmwpower cafe gibi yada mercedeslove cafe gibi bu adlarla marka tescili yapabilirmiyim.

  • Volksvagen marka ama vosvos olarak alınmamıştır muhtemelen çünkü baktığımda içinde vosvos geçen ve tescillenen birçok marka var. Aynı şey BMW ve Mercedes için geçerli mi? değil. Direkt ismin kullanılması farklı bir olay. BMW ve Mercedes direkt olarak marka oluyor yani başınada sonunada birşeyler eklesen alamazsın ama vosvos Volkswagen’in markası değil olsaydı zaten yapılan başvuruların hepsine haklı olarak itiraz ederlerdi.

 • Merhaba benım yıllar evvel tescılını aldıgım bı marka 2 sınıf ıcın aynı marka adı altında faalıyet gosteren bir fırma benımle 5 yıl evvel irtibata gecerek uzlasma yapmak ıstedıgını ve yıllık olarak bellı mıktar karsılıgı marka yı kulllanmak ıstedıgını belırtmıstır ..bu mıktar belırleme konusunda yardımcı olurmusunuz ? Not: 5 yıldır benı arayarak samımıyet gelısmıstır . 5 yıllık ve onumuzdekı 1 yılı baz alarak mı fıyat belırlemelıyım ?

  • Bunla ilgili güzel bir sözleşmede yapmanız gerekiyor. Kötüye kullanıp dükkanı kapattığında zararı size olacaktır bu yüzden geniş düşünmek gerekiyor. Fiyat konusunda bir fikrim yok çünkü markayı ve sektörü bilmiyorum bu yüzden şu kadar isteyin, bu kadar isteyin gibi birşey söylemem pek doğru olmaz.

 • Selamünaleyküm 9 yıldır turizm işyeri işletiyorum işyeri ismim patentlettim aynı kasabada benim işyeri ismini kullanan başka işyeri var buna belediye hiç bişey demiyor neyapabilirim

 • Merhaba. Şikayetvar.com izinsiz olarak logomuzu ve markamızı kullanabilir mi. Şikayetlerin gerçekliği ispatlanmamış, fatura istenmemiş, bizden aldığı kanıtlanmamış bir şekilde şikayet yayınlayabilir mi. Özellikle firma adını ve logosunu kullanma konusunda bilgi verirseniz sevinirim.

 • Şikayet ve yorum siteleri ünlü markaların ( elektronik, iletişim, banka vs ) isimlerini sitede yazıyor ve ziyaretçilerin bu markalar hakkındaki şikayetlerini yazmalarını istiyor…Bu tarz siteler marka isimlerini kullanmış / ihlal etmiş oluyorlarmı?
  Mesela siz GOOGLE ADWORDS danışmanlığı yazmışsınız, google size bu tarz bir şuçlamada bulunabilirmi?

  • “Google Adwords Danışmanlığı” bu zaten yaptığım birşey ayrıca bunu zaten Google üzerinden gerçekleştiriyorum, sistem Google’a ait ve bende ona ait bir sistemi kullanıyorum bunda herhangi bir sıkıntı olmaz, yani suçlamada bulunamaz. Yapılan şikayetin gerçeklik payı yok ise suç duyurusunda bulunulabilir.

   Şikayet var tarzı bir sistemi etik bulmuyorum şahsen, biri sana çamur atacak, aslı varmı yokmu araştırmadan şikayeti yayınlayacaklar sonra sen cevap vermek istediğinde kurumsal üye ol diyecekler, kurumsal üyelik içinde yıllık 3 – 5 BİN TL para isteyecekler. Gerçekten şikayeti yapılması gereken bir site varsa buda Şikayet Varın ta kendisidir.

 • Ufuk kardeşim Merhaba;
  Özel Servis olarak Küçük ev aletleri teknik servis hizmeti veriyorum.bir firmanın adını kullanarak web site yaptım 2014 yılında. ama sitemde özel servis olduğum firma ile bir anlaşmam olmadığı yazmakta. bugun ise firmadan aradılar siteyi kapatmamı söylediler.nasıl bir yol izleyebilirim. Saygılarımla kolay gelsin kardeşim

  • Firmaların isimlerini hiçbir şekilde kullanamazsınız, kullandığınız isimde tescilli bir isim bu yüzden siteyi kapatmaktan başka yapacak birşeyiniz yok malesef. Diretirsenizde mahkemeye verirler uğraşırsınız açacakları davayıda her türlüde kazanırlar.

 • Diyelım ınstagram adın da bı yer açtım ve bu fark edılınce bana nasıl bı dönüş yapılır ?

  • Marka tescil sınıfı ile aynı sınıfta iş yapıyorsanız mesaj atıp ismi değiştirmenizi isteyebilirler, değiştirmezseniz instagrama şikayet edebilirler instagram bu şikayet sonucu kapatmazsada savcılığa suç duyurusunda bulunurlar.

 • Merhaba bir kitabın adında en sevdiğim ünlü bir çikolata markasının ismini ve apaçık kendisini el almak istiyorum Kötü bir maksat kesinlikle içermiyorum telif hakkı yer miyim veya bununla ilgili izin almam gerekli mi Lütfen cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  • Bu konuda ilgili firmaya mail atabilirsiniz, Diyelim ki bir başlıkta bu söylediğiniz şeyi kaleme aldınız ve içeriğiniz hazır. Gerekli açıklmayı (Nerede ve Nasıl kullanacağınızı) ve yazmış olduğunuz yazıyı firmaya ilettiğinizde size olumlu yada olumsuz dönüş yapacaklardır. Firma bu konuda herhangi bir yaptırım uygular mı bilemiyorum bu yüzden en sağlıklısı ve sorunuzun en net cevabı bu olacaktır.

 • Merhaba instagramda elifinbutigi adı altında bir hesap açtım ve ticari bir sayfa.aynı ismi kullan bir sayfa daha varmış ve bana yazdı hemen ismi degistirmezseniz sayfanızı kapattiririm dedi ben bu ismi tescilledim dedi.ben pek kaale almadım ne kadar doğru sizce kapanirmi Sayfam ufuk bey

  • Ticari Ünvan ile Marka Tescillenmesi bir değildir. Ticari ünvana sahip olunması o ismin kullanım hakkının firmaya ait olduğunu göstermez. Ne yazık ki bu tarz konuda çok cahil bir şekilde insanları tehdit ediyorlar. İlgili sayfanın kullanıcı adını yazarsanız bakayım sayfaya öyle cevap vereyim, bu şekilde birşey diyemem.

 • Meraba ufuk bey
  Şimdi 2013 yılında bir işletme açmiştım ve ruhsat sıkıntısı yizünden işletmeyi kapatım ve tescilim yoktu işim çok güzeldi ve firsatcilar bu isim adinda bir işletme kurdular ben bunu duyunca markaya başvurdum ve tescil ettirdim şimdi bu kulananlardan ismimi indirip tazminatbdavasi aça bilirmiyim ve ne elde ederim VE bunun yani sıra bana dava açmişlar tescil bende oldugu halde cvbnız için şimdiden tşk

  • Bu konuyu fikri ve sınai haklar ile ilgilenen bir avukat ile görüşürseniz daha sağlıklı olur hem daha detaylı bilgi alırsınız hemde hukuki olarak tüm haklarınızı ve yaptırımları öğrenebilirsiniz.

 • Merhaba
  Bu aralar instagramda sayfa kapattirmakla ugrasiyorum yaziniza denk geldim yardimci olursaniz com sevinirim

  2014 yilinda marka tescili almistim ornegin Lale lale Diyelim instagramda Lalelalecom lalelaleorg lalelale tasarim lale_lale_butik vs gibi bir suru sayfa turemis instagram benzerlik yok diyor cevaplari su sekilde;
  Şikayetiniz için teşekkür ederiz. Bize gönderdiğiniz bilgilerden, şikayet ettiğiniz içeriğin ticari marka haklarınızı ihlal edip etmediği anlaşılamamaktadır. “Lale lale” ifadesi niteleyici bir terim olarak normal kelime anlamında kullanılmış gibi görünmektedir.

  Bu nedenle şikayet edilen içeriğin, ürünlerin veya hizmetlerin mülkiyeti, sponsorluğu veya ortaklığı konularında insanlarda kafa karışıklığına neden olması muhtemel görünmemektedir ve şimdilik şikayetinizle ilgili herhangi bir işlemde bulunmamız mümkün değildir.

  Bu sekilde bir donus oldu siz iletisime gecerken nasil bir mesaj yazmistiniz Ya da bilginiz var mi sonuna boyle kelimeler getirerek kullanabilirler mi ? O kadar cok sey okudum ki bir cozum bulamadim 🙁

  • Lale ismini örnek verirsen, hiçbirşey yaptıramazsın çünkü evrensel bir isim. Benim instagram kullanıcı adım ufukkaracacom mesela sen bu şekilde marka tescili yapsanda benim bunu kullanmama engel olamazsın.

   Kullanıcı adları marka olarak nitelendirilmiyor. Bu yüzden instagram kapatmaz. Çok büyük ve bilinir birmarka olursan ancak bu şekilde kullanımına engel olabilirsin.

   Mesela marka ile ilgili olmayan 90 bin takipçisi olan bir saatçi profili hublot markasına ait bir, iki fotoğraf paylaştığı için hublot tarafından şikayet ediliyor ve profil anında kapanıyor. Markayı bile kullanmıyor sadece iki fotoğraf paylaştığı için kapatılıyor ? Bundan yola çıkarsan istediğin yere varabilirsin.

 • Merhaba benim tescilli markamı benimle aynı sektörde olan bir firma facebookta kullanıyor. Yazınızdan okuduğum kadarıyla bunu kapattırabiliyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim? Facebook yardım bölümüne bu sorunu yazdım fakat bana ilk gelen alır geçerli diye bir yanıt geldi. Cevabınız için teşekkür ederim.

   • Cevabınız için teşekkürler. Bu formu doldurdum, cevap olarak tescil belgem istendi ve eksiksiz gönderdim. Son gelen cevap mailinde böyle bir hakkımın olmadığını, öncelik hakkı olduğunu, ilk o kişi bu markayı aldığı için sayfanın kapattırılamayacağını yazmış. Bu aşamada ne yapmam gerekiyor?

    • Şikayet ederken; Ticari marka hakkımı ihlal ettiğini düşündüğüm bir içerik buldum > Ticari marka şikayetime devam et. Bu şekilde devam edip formu dolduracaksınız. İsimler aynı ise kapatıyorlar, birkaç tane sayfa kapattırmıştım bu şekilde ama bu yıl içinde hiç denemedim. Değiştirdiler mi bir şeyleri pek bilmiyorum ama ismin tam olması lazım.

 • Merhaba.
  Daha önceden bir şirket ortağıydım. O şirkette 25 yıl ortaklı yaptım. Marka ismimizde tescilliydi. 2014 yılın sonlarına doğru ayrılma kararı aldık. Şirketin bütün haklarını devrettim. Marka bedeli de almadım. 2015 yılında yeni bir şirket kurdum. İlk şirketimin marka tescil ismi benim soyadım. Örneğin aaaaa. Bende yeni şirketimi isminde aaaaabbbbb olarak kurdum. Benden habersiz yeni iş yerim markasını tescil ettirmiş. Sonra ben yeni marka başvurusunda bulundum. cccbbbbb olarak markamı tescil ettirdim. Tescil itiraz sürecini bitmesine 4 gün kalmıştı polis baskına geldi. İtiraz sürecinin bitmesi artından tabelamı değiştirecektim. Polis baskına geldiğinde tabelam da sadece aaaaabbbbb markası yer almaktaydı. Şimdi mahkemeden dava bildirimi geldi. Suç duyurusunda ortak olan ismimizi deki aaaaa kullandığımdan dolayı dava açıyorlar. Sizce dava nasıl sonuçlanır. İş kollarımız aynı

  • Bu tarzda hukuki konuları fikri sınai haklar ile ilgilenen bir avukatla görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır, iş mahkemeye dayanmış bu konuda size sadece avukat yardımı olur. Benim burada yapacağım yorum pek sağlıklı olmayabilir bu durumda…

 • selam oriflame de üyeyim yani danışman facebook ta sayfa açtım oriflame adı benim için bir sakıncası olurmu ?

  • Kötüye kullanmazsanız eğer Sadece facebook profilinizi yada sayfanızı şikayet edip kapattırırlar, yani bir şey olmaz. Yorum yaparken de gerçek adınızı kullanın lütfen, mail adreslerini hiçbir şekilde, hiçkimse ile paylaşmıyorum.

 • Tescilli bir ismi, örnek olarak “antep güzel sofrası ” tescilli olan, bunu “güzel antep sofrası ” olarak kullanabiliyormuyuz. Şimdiden teşekkürler

  • Bu konuda pek bilgi sahibi değilim açıkçası ama anlam bozulmuyorsa yani ikisi de aynı anlama geliyorsa muhtemelen karşı tarafın itirazı olabilir, başvurunuz iptal edilebilir.

 • Selam. Bir Ukraynalı bayan, Facebook da bizim tescilli markalı Firmamızın ilanını negatif bir yorumunda örnek olarak kullanmış. Markanın Ukraynalı oligarklara ait kazıkçı bir firma olduğu izlenimini oluşturan bir yorumda kullanmış. Buna ne yapabiliriz?

  • Yurt dışındakilere pek bir yaptırımınız olmaz galiba, bu konuyu bir avukat ile görüşürseniz daha iyi olur sanırım, eksik yada yanlış bilgi vermek istemiyorum…

 • merhaba
  Bir urun satiyorum mesala ama ustune baskiyla Bmw mercedes yada baska markalari yazdim satarken yani baski yaptirdim el isi tamam diyelimki bu yasak ama ben urunun ustune BMW yi seviyorum yazsam odami yasak ozaman direk olarak firmanin ismini kullanmis olmuyorum dogru degilmi cvp verirseniz cok memnun olurum…

  • Büyük markaların ismini ne amaçla olursa olsun kullanmanız yasak. Tişört satışı da ticari bir amaçtır, tişörtte BMW’yi seviyorum yazıyorsa bu tişörtü alıyorsam bunda markanın etkisi vardır. Zaten büyük markaların bilinirliği olduğu için herhangi bir şekilde kullanımına istedikleri gibi engel olabilirler, yani direk markayı kullanmış olursunuz.

 • yalnız sınıf olarak düşünmek yanlış olur. şöyleki eğer ayakkabı satışı ile markanız var ve 35. sınıfta tescil edilmiş. bir başka kurum gidip aynı markayı ayakkabı boyası için 2. sınıfta tescil ettirmeye çalıştığı zaman sorun yaşar. Birde müşterinin algısının karımaması gibi bir kavram var haksız rekabet hukukunun içinde aynı şehirde olduğunuz göz önüne alınırsa aynı faaliyet alanı olmasa bile diğer kişi benim bilinirliğimi kullanıyor diye iddia edebilir.

  • Markanın bilinir olması için büyük olması gerekiyor ki zaten büyük markalar tüm sınıflarda tescil yapıyorlar. Mahalle ayakkabıcısı gelip benim bilinirliğimi kullanıyor diye bir şey iddia edemez. Bahsettiğiniz şey çok nadir olacak bir şey “Kemal Tanca” büyük markadır, bununla ilgili birşeyler tescillemeye kalktığınızda resmi marka bülteninde yayınlandığı gibi ilgili firma tarafından yayına itiraz edilecektir. Zaten şu başvuru numarasını 2012/05588 incelediğinizde taraflar arası çekişmeyi görebilirsiniz. TPE markanın tescillenmesine karar verse dahi Kemal Tanca’nın markanın iptali için dava açma hakkı var.

 • Merhabalar size bir sorum olacak. Yeni kurduğum işim için kafamdan bir isim uydurdum (gerçekten) logosunuda yaptırdım ama araştırmam sonucu o ismin daha önce tescillendiğini gördüm.İkimizde yerel firmayız Aynı şehirdeyiz, Faaliyet alanlarımız farklı, logomuz çok farklı acaba aynı ismi ben kendi alanımda tescilleyebilirmiyim? Bu ismi kullanmam durumunda hukuki bir problemle karşılaşırmıyım? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Marka tescilinde 45 sınıf var 1 sınıfı tescilleyen hepsine sahip olamıyor, hepsini kullanabileceği anlamına da gelmiyor yani 45 sınıfın her birini farklı kişiler tescilleyebilir bunda herhangi bir sorun yok.

   İsmi kullanırken dikkat etmen gereken şey şudur, farklı bir sınıfta tescil yapıp karşı tarafla aynı alanda faaliyet gösteremezsin, aynı alanda faaliyet göstermediğin sürece de herhangi bir sorun çıkmaz. Aynı alanda faaliyeti de sınıflara göre seçmek gerekiyor. 1 Sınıf tescilliyse, 1 hariç diğer 44 sınıftan istediğini alabilirsin hukuki bir sorun olacağını sanmıyorum…

   • Merhaba benim firmam gaziantepte 3 tane resmi markam ve patent belgem var kocaeilde bir firma benim adımı kullanıyor benim adım örnek veriyorum aliveli elektirk onun firmasının adı alivelihalielektirilk dünyası şeklinde bumnayaptırım olabilirmi

    • Verdiğiniz örnekten yola çıkacak olursam alabilir. Sizin merak ettiğiniz aslında şöyle birşey sanırım. Ufuk KARACA Elektrik olarak aldım diyelim markayı. Başkası gelip Ufuk Karaca Elektrik Dünyası olarak alamaz. Sadece Ufuk Karaca olarak alsam, aynı sınıfta bunun sonuna birşeyler ekleyip yine kullanamaz. Aliveli Elektirk olarak alırsanız sonuna birşey ekleyemez ama Aliveli Halil Elektrik Dünyası olarak alabilir tabi ki. Yani burada önemli olan şey köktür. Ufuk KARACA olarak aldıysam bu köktür ve sonuna birşey eklenemez, başına yada ortasına eklendiğinde bu durum geçerli olmuyor malesef. Sadece çok bilindik ve büyük markalarda bu şekilde kullanamazlar diğer türlü verdiğiniz örneğe göre kullanılabilir.

     • Ufuk bey aynı anladığınız gibi ceryan ediyor olay web sitesini öyle almış aliveli elektrik dünyası diye ama 3 tane mağazasınada koca koca yazılarla eliveli elektirik yazmış Mağazasının tabelasına

     • Tam olarak markayı ve sınıfları bilmediğim için net birşey söyleyemiyorum bu konuda. Sadece anlattığınızdan yola çıkarak anladığım kadarı ile yorum yapıyorum ama bu konuyu fikri sınai haklar ile ilgilenen bir avukat ile görüşebilirseniz, Avukata detaylı bilgi verirseniz daha sağlıklı cevaplar alabilirsiniz. Verdiğiniz örnekten yola çıkarak yanlış yönlendirme yapmak istemem.