Çöplük

Hakaret, Tehdit, Şantaj gibi olaylarda savcılığa suç duyurusu nasıl yapılır?

Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

Bu makalemde bilişim yolu ile yapılan hakaret, tehdit ve şantaj ile ilgili olaylarda suç duyurusunda nasıl bunulabileceğinizden, delillerden bahsedeceğim. Avukatlar genelde anlatmış bu tarz şeyleri fakat hukuki bir dil ile anlattıkları için, bu konuda bilgisi olmayanlar tam olarak anlayamayabilirler.

TCK’dan bahsetmeyeceğim eğer bu yazıyı bir avukat falan okursa herkes hukukçu olmuş, eksik bilgi, önüne gelen yazar olmuş bilmem ne tarzında saçama sapan düşüncelere kapılmasınlar. (Yazdığım makalelerin toplamının 6-7 milyondan fazla okunduğu bilgisini de verelim.) Ben hukukçu değilim ama bazı şeyleri bilmek içinde hukukçu olmak gerekmiyor zaten ilgilendiğim alan da “BİLİŞİM” tarafı.

– Ufak tefek, saçma sapan şeyler için gidipte suç duyurusunda bulunmayın, adliyeyi boşa oyalamayın.
– Elinizde delil yokken yalan, yanlış şeyler için birine kızıp suç duyurusunda bulunmayın. (Bilişim yolu ile işlenen suçlar için diyorum)
– İnsanları kışkırtmayın küfür etsin, hakaret etsin diye çünkü haksız bir fiile tepki olarak yapıldığı bazı durumlarda oklar size dönebiliyor.
– Üçkağıtlarla birilerini suçlamaya çalışmayın, adalet kör ve topal ama er yada geç gideceği yere varıyor.

Bilişim yolu ile yapılan hakaret, tehdit ve şantajlar neyi kapsıyor öncelikle buna bir bakalım.

  • Whatsapp üzerinden mesajla.
  • İnstagram üzerinden DM “Direkt Mesaj” ve yorum yaparak.
  • Facebook gönderilerine yorum yaparak ve messenger’dan yazarak
  • Telefon ile arayarak, kısa mesaj göndererek.
  • Twitter’da direkt mesaj, atılan tweete etiketlemek ve atılan tweete yorum yaparak.
  • Youtube’de paylaşılan videoya yorum yaparak yada yapılan yoruma cevap vererek.

Ben yukarıda örnek olarak ençok kullanılanları ve ençok suç işlenen platformları yazdım, diğer her türlü iletişim araçlarını kapsamaktadır.

Kullananların bazıları babasının çiftliği gibi kullanıyor iletişim araçlarını ve her istediklerine her şeyi söyleyebileceklerini sanıyorlar böyle sanmakta haklılar çünkü küfür ediyorlar, tehdit ediyorlar ve hakaret ediyorlar ama hepsi yanlarına kalıyor kimse hakkını aramıyor yada umursamıyor durum böyle oluncada böyle insanları suça teşfik etmiş oluyoruz ve her seferinde dozunu biraz daha arttırıyorlar.

Ufak tefek şeylerde olsa münakaşaya girmek yerine suç duruyurusunda bulunmayı tercih ediyorum ve karşılık vermemeye özen gösteriyorum emin olun ki o atıp tutan insanlar savcıya ifade vermeye gittiğinde yaptıklarının, söylediklerinin arkasında durabilecek cesarete dahi sahip olmayan insanlar. Yaptım pişman değilim diyen görmedim, duymadım şimdiye kadar.

Whatsapp üzerinden mesajla hakaret, tehdit ve şantaj.
Bilindiği gibi ençok kullanılan mesajlaşma uygulamalarının başında whatsapp geliyor ve birçok insan tarafından çok aktif bir şekilde kullanılıyor. Whatsapp üzerinden hakaret, tehdit ve şantaja maruz kaldığınızda karşı tarafın numarası sizde kayıtlıysa rehberinizden silin ve yazdıklarının ekran görüntüsünü alın sayfa sayfa.

Rehberden neden silin diyorum?
Çünkü ekran görüntülerinde isim yerine direkt kişinin numarası görünecektir. Herhangi bir kişiyle yazışıp başka birinin üstüne de atma ihtimaliniz olabilir bu ufak ama önemli bir detay.

Ekran görüntülerini aldıktan sonra çıktısını almanız gerekiyor, diyelim ki ekran görüntüsü 9 adet bunu 9 sayfa olarak çıkarmak yerine 3 tanesini 1 A4 kağıdına sığdırabilirsiniz ve her çıktıdan 2’şer adet çıkarttırın. Savcılığa giderken yanınızda bulundurun bir çoğu CD’ye koyuyor sürecin hızlı işlemesi açısından direkt çıktı olarak verirseniz daha iyi, hakaret, tehdit ve şantaj içeren mesajları da bir kalem ile altlarını özellikle çizerseniz savcı özellikle oralara dikkat edecektir.

Nasıl olsa çıktı aldım, savcıya verdim diye elinizdeki yazışmaları silmeyin,
Aynı zamanda elinizdeki delilleri her ihtimale karşı olay tamamen sonuçlanana kadar saklamaya özen gösterin.

Yazdıktan 1 saat sonra whatsapp yazışmaları iptal edilebiliyor.

Burada da teknolojiyi kullanacağız elbette, ekran videosu alan birçok uygulama var, İphonların kendisinde var bu özellik ekran videosu kaydetmeyi açın, ekrandaki yazışmaları kayıt edin, kişinin profilini görüntüleyin ve o videoyu da saklayın kişi mesajları sonradan herkesten sil yapsa dahi elinizde sağlam bir deliliniz olacaktır. Suç duyurusu ile ilgili detayı yazının sonuna ekleyeceğim.

İnstagram üzerinden mesajla yada yorumla hakaret, tehdit ve şantaj.
İnstagram üzerinden böyle birşeye maruz kaldığınızda da aynı şekilde ekran görüntülerini alabilirsiniz, 3 ekran görüntüsünü 1 A4 kağıdına sığdırabilirsiniz.

İnstagramdan gönderdiği mesajları iptal mi etti?
İnstagramda birine mesaj gönderdikten sonra mesajları iptal etme seçeneği var ve bunun zaman sınırlaması yok istediği zaman iptal edebiliyorlar. Yine aynı şekilde ekran videosu alan uygulamalar mevcut. Bu uygulama yardımı ile yazışmaların ekran videosunu alabilirsiniz. Mesajları sonradan iptal etse dahi elinizde ekran videosu olacaktır.

Bende böyle bir olay ile karşılaştım ve sonradan sileceğini bildiğim için ekran videosu kaydetmeyi açmıştım düşündüğüm gibi de oldu sonradan mesajları iptal etti ama ben ekran videolarından ekran görüntülerini aldım elimde hem ekran görüntüleri hemde yazışmanın videosu oldu. Sosyal Medyadan Hakaret, Küfür Etmenin Cezası başlıklı makalemde yazdım.

Yorumlarda da aynı şekilde yaptıktan sonra silebilir ekran görüntüsü alabilirsiniz, ekran görüntüsü aldıktan sonra ekran videosu da alın gönderinizdeki yorum görünsün, yorumdaki kullanıcıya dokunun ve kişinin profili görünsün. Detaylı bir şekilde ekran videosu alacaksınız hepsi bu zor birşey de değil ekran video kaydı yaparken siz profilinizi açacaksınız, yorum yapılan gönderiye gireceksiniz yorumlarda görünecek, kişinin ismine dokunup profiline gireceksiniz. 3 ekran görüntüsünü 1 A4 kağıdına sığdırabilirsiniz.

Facebook üzerinden mesajla yada yorumla hakaret, tehdit ve şantaj.
Hepsini tekrar tekrar yazmayacağım yukarıda yazdıklarımdan yola çıkarak bunları da aynı şekilde yapabilirsiniz bilindiği gibi yorumları sonradan silebiliyorlar messenger yazışmalarını iptal etme yada silme özelliği yok sadece kendisinden silebilir.

Telefon ile arayarak yada kısa mesaj yoluyla hakaret, tehdit, şantaj.
En kolayı bu sanırım kişi sms attığında iptal etme gibi bir durum söz konusu değil sildiğinde ise sadece kendinden silebiliyor, yine aynı şekilde rehberden silin, numarası görünsün ekran görüntülerinde ama smsleri de muhafaza edin davanız sonuçlanana kadar. Savcıya gittiğinizde mesajları da gösterebilirsiniz. 3 ekran görüntüsünü 1 A4 kağıdına sığdırabilirsiniz.

Arama yolu ile olduğunda da numarası rehberinizde kayıtlı olmasın, aradığında numarası görünsün hoparlöre verin sesi başka bir telefon ile de video kaydı yapın. Sonrasında söylediği herşeyi tek tek not alın, savcıya ifade verirken eksiksiz bir şekilde söylediklerini dile getirin. Hatta savcıya da çektiğiniz videoyu gösterebilirsiniz.

Twitter üzerinden mesajla, atılan tweetle, atılan tweete yorum yaparak hakaret, tehdit ve şantaj.
Birşey paylaşıyorsunuz ve hemen arkasından karşıt görüşlü biri geliyor ve hakaret, küfür etmeye başlıyor, tehdite kadar gidiyor iş bunda da aynı şekilde yukarıda whatsapp ve instagram belirttiğim şeyler geçerli. Atılan tweetleri silebilir, tweetinize yaptığı yorumu silebilir ekran videosu almak en güzeli en azından silmiş olsa dahi elinizde sağlam bir deliliniz olacaktır.

Youtube üzerinden yorumla hakaret, tehdit ve şantaj.
Buna genelde bir videoya yorum yaptıktan sonra hemen biri geliyor ve küfür, hareket ediyor genelde buna maruz kalanlar Youtube içerik üreticileri, video paylaşıyorlar ve bir takım ezikler gelip küfür, hareket ediyorlar bu türler klavye arkasında olduklarında kendilerini güvende hissediyorlar ama bulunacaklarından haberleri olmuyor tabi yazdım gitti, peşine koşanda olmaz nasıl olsa mantığı ile ilerliyorlar. Bunda da yine ekran videosu alabilirsiniz sonradan yorumu silmiş olsa dahi elinizde bir delili olma açısından.

Delillerimiz elimizde şimdi ne yapacağız?
Bulunduğunuz en yakın adliyeye gidiyorsunuz ve bilişim suçlarında bulunan savcının yanına gidip durumu izah ediyorsunuz, delillerinizi veriyorsunuz çıktıları 2’şer adet götürmeyi unutmayın, 2 adette kimlik fotokopisi ekleyin, sonrasında ifadenizi alacaktır. Vermiş olduğunuz delilleri de dosyanıza ekliyor ve işlemleriniz başlıyor. Bunun için savcılık sizden herhangi bir ücret talep etmiyor.

Savcı soru sorduğunda sadece sorduğu soruya cevap verin paldır küldür ne var ne yok arkadaşınızla dertleşir gibi hepsini anlatmayın, sadece size sorulan sorulara cevap verin.

Ben genelde dilekçemi falan herşeyimi kendim hazırlayıp savcıya veriyorum, kontrol ediyor ve imzalıyor. Neden böyle birşey yapıyorum? orada dilekçe ve benzer şeyler ile uğraşıp, ifade vermek istemiyorum. Herşeyi hazırlayıp veriyorum kimseyi uğraştırmıyorum 😀

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap