Bilgisayar

Canon Shutter Sayısı Öğrenme (Canon EOS İnfo)

Canon Eos İnfo, Canon Shutter
Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

Fotoğraf makinesi alırken, satarken Shutter sayısı merak ediliyor çünkü bazıları aşırı derece kullanıp makinenin ömrü bitmeden elinden çıkarmak istiyor. Bende fotoğraf makinemin Shutter sayısını merak edip birkaç program denedim ve kurulum gerektirmeyen en basit programı sizlerle de paylaşmak istedim.

Programın kullanımı oldukça basit, ilk olarak aşağıdaki bağlantıya tıklıyoruz ve programı indiriyoruz.
https://sourceforge.net/projects/canon-eos-digital-info/files/latest/download

İndirdiğimiz dosyayı masa üstüne alıp dosyaya sağ tıklıyoruz ve klasöre çıkar diyoruz hemen masa üstüne bir klasör geliyor klasörü açtığımızda aşağıdaki gibi bir görüntü olacak.

Canon Shutter Sayısı Öğrenme

CanonEosDigitalInfo‘ya tıklayıp programı açıyoruz karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.

Canon Shutter Sayısı Öğrenme, Shutter Nasıl Öğrenilir

Sonra makinemizi usb ile bilgisayara bağlayıp makinemizi açıyoruz, bilgisayar makineyi gördükten sonra üstteki ekran görüntüsündeki Connect’e tıklıyoruz ve ekran görüntüsündeki gibi makineye ait bilgiler görünüyor.

Ekran görüntüsü alması ve yazması 10 dakika sürdü ama işlemi yapmak bir dakikanızı bile almayacaktır.

Shutter sayısı neden önemli?

Shutter sayısı neden önemli?
100 Bin fotoğraf çektiğinizde, makinenin perdesi 100 bin kez hareket etmiş oluyor haliyle perde yıpranıyor üreticiler 100-200 bin arası perde ömrü veriyorlar ve bu sürenin aşılmamasını tavsiye ediyorlar. Yani ikinci el bir makine alacağınızda 100-200 bin shutter sayısındaysa perde ömrünün azalması, bitmesi anlamına gelir. Çoğu insan ikinci el makine alırken buna dikkat etmiyor olsada önemli bir kavramdır diyebiliriz.
Programsız Shutter Sayısı Öğrenebilirmiyim?

Programsız Shutter Sayısı Öğrenebilirmiyim?

Shutter sayısını programsız öğrenmek mümkün değildir, makine sıfırlama ve kart formatlama işlemi yapıldığı için fotoğraflara verilen numaralarda sıfırlanıyor.
Program Kurmam Gerekiyor mu?

Program Kurmam Gerekiyor mu?

Canon Shutter Sayısı Öğrenmek için indireceğiniz EOS İnfo programını kurmanıza gerek yoktur. Sadece indirdiğiniz dosyanın içinde bulunan Canon Eos digital info dosyasını açmanız yeterlidir kurulum gerektirmiyor.
Hangi modellerin shutter sayılarını öğrenebilirim?

Hangi modellerin shutter sayılarını öğrenebilirim?

Canon’un tüm serilerinin shutter sayılarını Canon EOS İnfo ile kolayca öğrenebilirsiniz.

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap

6 Yorum var.

  • merhaba ,

    canon 200d kullanıyorum. Yönergelerinizi takipettiğim de kamera bağlanıyor fakar connect dediğim de not connected diyor. Yardımcı olmanızı dilerim.

    İyi çalışmalar

  • Merhaba canon eos 1200d şuana kadar kaç tane fotoğraf çekildiğini nasıl öğrene bilirim öğren e bilmem mümkün mü acaba?