Tavsiyeler

İphone Ekran Camı Değişimi

iphone cam değişimi, iphone ekran değişimi, iphone garanti
Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

Şu makalede belirttiğim gibi İphone Kulaklığım Bozuldu iphone 8 plus kullanıcıyısım. Telefonumun camı kırık Apple’da yada yetkili bir serviste yaptırmak istiyorum fakat Apple bu konuda oldukça fahiş fiyat uyguluyor. Kullanıcı hataları garantiniz devam etse dahi garanti kapsamına girmiyor. Camın kırılması da kullanıcı hatasıdır.

Apple iPhone Ekran Onarımı ve Değiştirme Fiyatları
Telefonunuzun camı çatladığında yada kırıldığında kullanmaya devam edebiliyoruz genel olarak ekranda bir sorun yoksa kullanımda çok sorun olmuyor fakat görüntü can sıkıyor. Ekranda sorun varsa zaten telefonu kullanamıyoruz. Burada ayırmamız gereken iki şey var bunlara değinmek istiyorum.

1- Ekran
Ekran, camın alt bölümünde bulunan dokunmatik dediğimiz bölüm ekran kırılırsa yada çatlarsa kullanım oldukça zorlaşır.

2- Ekran Camı
Ekranın üstünde bulunan koruyucu amaçlı takılmış bir cam parçası, bunda çatlata olsa kırıkta olsa kullanımda herhangi bir sorun olmuyor.

Apple’ın vermiş olduğu fiyat
Apple iphone telefonlarının sadece camı çatlak olsa dahi ekran ücreti alıyor. Ekran camını değiştirmek yerine neden komple ekran ve camın parasını alıyor bunun nedenini anlamamak zor olmasa gerek. Tabi ki daha fazla kazanmak. Camda çizik olduğu için rahatsız olup değiştirtmek isteseniz dahi Apple sizden Ekran ve Camın parasını alıyor. Ne kadar garip değil mi? Camı çatlak yada kırık bir telefon için hem cam hem ekran ücreti alıyor.

Ekranı komple değiştiriyor mu?
Bu konuda net bir bilgim yok fakat komple değiştirse dahi telefonunuzun camını değiştirmek için verdiğinizde sizden ekran ücreti alıp sadece camı değiştiriyor olma ihtimali hayli yüksek. Komple cam ve ekranı değiştiriyor olsa dahi sizden çıkardığı ekranı ekran onarımı için gelen bir telefona takma ihtimalleri de bir o kadar yüksek.

Servis konusunda kaliteli şu makalemde de belirtmiştim İphone Kulaklığım Bozuldu buna diyecek birşeyimiz yok fakat sadece ekranın üstünde bulunan cam parçası için komple ekran onarım ücreti almasını doğru bulmuyorum.

Malum ülkemizde herşeyin fiyatı 2,3 katı 6500₺’ye aldığımız bir iphohe 8 plus ekran camı için 1300₺ ücret ödememiz gerekiyor. Bu telefonu taksitle falanda aldığımızı düşünürsek (taksitle almadım) 1300₺ parayı vermek birçok insan için oldukça zor. Hele ki ülkemiz asgari ücretiyle kıyasladığımızda durum içinden çıkılmaz bir hale geliyor. 2 Haftadan fazla sadece bir ekran camı için çalışmak gerekiyor.

İphone cam değişimi yapan telefoncular
Yukarıda yazdıklarımı göz önünde bulundurduğumuzda başvuracağımız yol tabi ki diğer telefon tamircileri. 200-300₺’ye cam değiştiren telefoncular var işte bu kısımda yağmurdan kaçarken doluya tutuluyoruz. Peki neden?

Bir tanıdığım telefonunun camı kırıldığı için tanıdığı bir telefoncuya götürüyor iphone 6plus telefonunu, camını değiştirtiyor ekranda hiçbir sorun yok tek sorun camının çatlak olması.

Peki telefoncu ne yapıyor?
Camı değiştirmek yerine ekranı komple değiştiriyor, yan sanayi ekran takıyor. 200₺ para alıp ekranı komple değiştirdiği içinde parmak izi okuyucu çalışmıyor. Ekran için 200₺ para alıyor + Orjinal ekranıda alıyor. Telefoncunun bu işten kazancı 1000₺ Telefonu elime aldığımda ekranın yan sanayi olduğunu hemen anladım renk tonları oldukça soluk. Sadece cam ekranın renk tonlarını ne kadar değiştirebilir ki? Ekranın üstüne 5 tane camda koysanız renk tonları değişmez.

İphone ekran değişimi garanti kapsamında mı?
Kullanıcı hatasına girdiği için garanti kapsamı dışında kalıyor.
Garantisi olan iphone camını dışarıda yaptırırsam ne olur?
Apple yetkili servisleri dışında müdahale edilen cihazları garantiden atıyor. Yani telefonu bugün aldınız ve camı kırıldı. Götürüp bir telefoncuda ucuz diye yaptırdınız. Sonrasında telefonda bir arıza çıktığında apple servisine götürdüğünüzde sevis dışı müdahale olduğu için onarım yapılmıyor ve garantiden atılıyor.
iPhone cam değişimi kaç TL?
Tüm modellerin fiyatlarını aşağıda belirttim inceleyebilirsiniz.
İphone ekran değişti touch ıd çalışmıyor
Muhtemelen camı çatladı yada kırıldı değiştirtmek için verdiniz ama ekranı alıp yan sanayi ekran takıldı geçmiş olsun. Bazıları camı değiştirirken home tuşunuda değiştiriyorlar bir nevi parça çalıyorlar diyebiliriz.
Camı mı değiştirtmem gerekiyor? Ekranı mı?
Telefonun üstünde ince bir cam mevcut sadece bu çatlak yada kırık ise sadece camın değişmesi gerekiyor sadece cam değiştiğinde telefonunuzda hiçbir sorun sıkıntı olmuyor ve parmak izi okuyucuda çalışmıyor. Ekran değişim sonrası parmak izinin çalışıp, çalışmayacağını sorun çalışmayacağını söyleyen telefonculara hayırlı işler deyip hemen uzaklaşın. Ya ekranı yada home tuşunu çalacaktır. Bu yazıyı okuyanların çoğu “Telefonunum home tuşunu çalmışlar.” diye sövecektir. 😀

İphone ekran camı değiştirtmek isteyenlere tavsiyem
Telefonunuzun hiçbir sorunu yoksa, sadece ekran camı kırıksa telefoncuya vermeden önce parmak izi okuyucunun çalışıp çalışmayacağını, ekranın mı yoksa sadece camın mı değişeceğini özellikle sorun. Sadece camı değişen bir telefonun parmak izinin çalışmayacak olması imkansız bir şey. Ekran onarımı için ne yazık ki firma tavsiyesinde bulunamayacağım çünkü telefonumu camı çatlak bir şekilde kullanmaya devam ediyorum bir telefoncuya versem parça çalsa sonra mahkemeyle uğraşırım. Hakaret davası gibi 😀 Ekranımı yaptırırsam yazıyı günceller ve detayları belirtirim.

İphone Ekran Onarım Ücretleri
Apple’ın iphone modelleri için ekran yada cam fark etmiyor ikisi içinde aynı ücreti alıyor. Belirlemiş olduğu fiyatlar aşağıdaki gibidir.

İphone 11 Ekran Onarım Ücreti
iPhone 11 Pro Max 2.959 TL
iPhone 11 Pro 2.509 TL
iPhone 11 1.789 TL
iPhone X Ekran Onarım Ücreti
iPhone XS Max 2.959 TL
iPhone XS 2.509 TL
iPhone X 2.509 TL
iPhone XR 1.789 TL
iPhone 8 Ekran Onarım Ücreti
iPhone 8 Plus 1.219 TL
iPhone 8 1.069 TL
iPhone 7 Ekran Onarım Ücreti
iPhone 7 Plus 1.219 TL
iPhone 7 1.069 TL
iPhone 6 Ekran Onarım Ücreti
iPhone 6s Plus 1.219 TL
iPhone 6s 1.069 TL
iPhone 6 Plus 1.069 TL
iPhone 6 939 TL
iPhone SE Ekran Onarım Ücreti
iPhone SE (2. nesil) 939 TL
iPhone SE 939 TL
iPhone 5 Ekran Onarım Ücreti
iPhone SE (2. nesil) 939 TL
iPhone SE 939 TL

Yazar Hakkında

blank

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap