Hukuk

Sosyal Medyadan Hakaret, Küfür Etmenin Cezası

Ufuk Karaca Tarafından Yazılmıştır.

Her ne kadar sosyal medya ve diğer iletişim araçları hayatımız kolaylaştırsada birçok insan bunları babasının çiftliği gibi kullanıyor ve önüne gelen herkese hakaret ve küfür etme gibi bir hakkının olduğunu düşünerek sonuçlarını düşünmeden kullanmayı tercih ediyor. Sonuçlarını düşünmeme sebepleride bizlerin üstümüze düşeni yapmamamız.

İnstagram, Twitter, Facebook’ta birşey paylaşıyorsunuz ve bir kendini bilmez geliyor altına hakaret, küfür ediyor, bazen özel mesaj aracılığı ile içlerindeki pisliği döküyorlar üstelik herhangi bir amaçlarıda yok amaçsız birşekilde yapıyorlar bunları. Büyük bir bölümü kıskanıyor ve çekemiyor haliyle bunuda dile getirmenin yolu olarak hakaret ve küfür etmek olduğunu zannediyor.

Hobi edinmişler ve önlerine gelene hakaret, küfür ediyorlar.
Hepimiz bu durumdan şikayetçiyiz ama kimse gidipte savcılığa suç duyurusunda bulunmuyor haliyle bu tarz insanlarda kimsenin birşey yapamacağını düşünüyor ve bu tarz eylemlerine son hızda devam ediyorlar. Herkes üstüne düşeni yapıp gördüğü çöpü ortalıkta bırakmasa heryer temiz olurdu.

Whatsapp, İnstagram, Facebook, Twitter, Sms, Telefon ile yapılan hakaret ve küfrün ikiside hakaret olarak sayılıyor bu yüzden küfür ve hakareti ayrı olarak araştırmayın. TCK 125. (Hakaret) Hakaretin yanında tehdit ve Şantajda varsa bunlarda ayrı ayrı suç olarak sayılmaktadır. Hakaret yada küfürde size, annenize, kardeşinize yapılıyorsa buda TCK. m.43 (Zincirleme suç) olarak ayrıca ceza sebebidir.

Gelelim Asıl Mevzumuza
Geçen gün instagram üzerinden Direkt Mesaj aracılığı biri şahsıma bir sürü küfür etti tabi küfürlerine karşılık vermedim hiçbir şekilde çünkü savcılığa suç duyurusunda bulunacaktım. İnstagram ile ilgili makaleler yazıyorum haliyle birçok şeyinide biliyorum bunlardan biride yazılan mesajlar iptal edildiğinde iki taraftanda silinmesi.

İphone kullanıyorum gelen yeni özelliklerden biride ekran videosu kaydetme, telefonun ekran kaydetmesini açtım yazışma esnasında karşı taraf uyanık, kurnaz olduğunu düşünüyordu çünkü küfürleri bana edecekti ve sonradan iptal ettiğinde bendende silinecekti ve ortada delil falan kalmayacaktı.

Bir sürü küfür ettikten sonra savcılığa suç duyurusunda bulunacağımı dile getirdim, daha fazla küfür etmeye başladı sonrasında ise düşündüğüm gibi oldu ve gönderdiği küfürlü mesajları iptal etti ama ekran videosu kayıt halindeydi silmiş olması birşey ifade etmiyordu.

Bana küfür eden şahsiyyet; Senden şikayetçi olacağım sende benim anama, bacıma sövdün dedi pişkin bir şekilde, bende mesajları silmen neyi değiştirir ki? ekran videosu kayıttaydı dedim ve bir bölümünü göndererek bunu nasıl sileceksin diye sordum. Sonrası ise malum, erkeklikte bir yere kadar değil mi? Özür diledi tabi bende kabul etmiyorum özrünü dedim çünkü bu bir özür değil kişilik, karakter, şahsiyet meselesi ben şikayetçi olmasam aynı şekilde devam edecek ve önüne gelene hakaret, küfür etme hakkının olduğunu düşünecek.

Erkek adam yaptığı şeyin arkasında durur, arkasında duramayacağı şeyleri yapmaz.

TCK. m.125
(1) (Değişik: 29/6/2005 – 5377/15 md.) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir.

(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

TCK. m.43
Madde 43 (1) Bir suç işleme kararının icrası kapsamında, değişik zamanlarda bir kişiye karşı aynı suçun birden fazla işlenmesi durumunda, bir cezaya hükmedilir. Ancak bu ceza, dörtte birinden dörtte üçüne kadar artırılır. Bir suçun temel şekli ile daha ağır veya daha az cezayı gerektiren nitelikli şekilleri, aynı suç sayılır. (Ek cümle: 29/06/2005-5377 S.K./6.mad) Mağduru belli bir kişi olmayan suçlarda da bu fıkra hükmü uygulanır.

(2) Aynı suçun birden fazla kişiye karşı tek bir fiille işlenmesi durumunda da, birinci fıkra hükmü uygulanır.

TCK. m.53
(1) Kişi, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak;

a) Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tâbi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,

b) Seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasî hakları kullanmaktan,

c) Velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan,

d) Vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasî parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan,

e) Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tâbi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten, yoksun bırakılır.

 

Bu olayda şahsın hiçbir şekilde inkar etme gibi bir durumu söz konusu değil, instagram kullanım koşullarını kayıt olan herkes kabul etmiş oluyor. Profiller aracılığı ile gerçekleştirilecek her türlü eylemin sorumluluğunu profil sahibi üye olurken zorunlu olarak kabul ediliyor.

Bundan sonra ne olacak?
Karşı tarafın ifadesi alınacak, uzlaşmaya bağlı bir suç olduğu içinde uzlaşma bürosu bana ve karşı tarafa kağıt gönderecek sonrasında ise ben uzlaşmayı kabul edersem kağıt üzerindeki numarayı arayacağım bana ve karşı tarafa bir tarih ve görüşme saati verecek gideceğiz ve uzlaştırmacı önce beni çağıracak bana durumu izah edecek ve talebimi soracak, talep şikayetten vazgeçme şartı yani para isteyebilirim sonra şikayetçi olduğum kişiyle karşılıklı oturacağız ve uzlaştırmacı benim yanımda karşı tarafa şikayetimden vazgeçmem karşılığında talebimi iletecek eğer karşı taraf kabul ederse uzlaştığımıza dair bir dilekçe hazırlayıp ikimizede imzalatacak.

Kabul etmezse bende bu şartlar altında uzlaşmak istemiyorum diyeceğim ve uzlaşmadan vazgeçtiğime dair bir dilekçe hazırlayacak uzlaştırmacı ikimizde imzalayacağız ve olay mahmekemeye intikal edecek, hakim karşısına çıkacak ceza alacak tabi bunlada bitmiyor harici olarakta maddi ve manevi tazminat davası açma hakkım olacak yani uzlaşmazsa hem ceza alacak hemde maddi ve manevi tazminat davası ile karşı karşıya kalacak.

Sonuç olarak yaptığı şey cezasız kalmayacak
İşte Geldim Buradayım; Delikanlıysan adres ver lan, erkeksen numaranı ver diye yazdığı mesajları karşısında gayet rahat bir şekilde oturarak yedirmiş olacağım.

Böyle olaylarda klavye arkasında aslanlık yapanlar iş ciddiye binince zararsız yavru kedi gibi oluyorlar, uzlaştırma esnasında öyle masum oluyorlar, öyle acıklı bakıyorlar ki anlatamam derim ve yazıma burada son veririm.

Adalet isteyen temiz olmalıdır. Sözünü de hatırlatmak isterim, böyle birşey ile karşı karşıya kaldığınızda hakaret ve küfür etmeyin.

Sonuç için 06.11.2018 tarihinde yazdığım Hakaret Davasında Uzlaşma başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ufuk Karaca

15 Kasım 1987 Samsun doğumluyum.

Yorum Yap

11 Yorum var.

 • Mrb ufuk bey bana da bilginiz ile yardimci olursaniz cok sevinirim. Şahsin biri bana iftira atiyor. Sahte facebook uzerinden numarasini dagitmakla sucluyor. Fakat bu kisi beni rahatsiz etti kufurler etti. Sosyal medyadan mesajlar yazdi tehtit etti. Ben engelledim farkli hesaplar acip aynisini yapti. Bende ekran goruntulerini ifademe ekleyip savciya yolladik. Ayrica bu sahis kiz arkadasiyla telefon konusmalarinda hatali kendisinin oldunu benim sucum olmadini hatta bana ettikleri kufurler vardi. Kadin bana watsaptan atmisti. Bende ikisinin o konusmasini da cd ile ifademe koydum. Bu olayin sonucunda ne olur

  • Merhaba, Cd’ye koymayacaksınız, karşı tarafın numarası size ekli olmayacak. Ekran görüntüsü alırken numara üst tarafta görünecek. Diyelim ki ekran görüntüsü 3 sayfadan oluşuyor bunu 1 A4 kağıdına sığdırabilirsiniz ayrıca çıktı aldıktan sonra küfür ve hakaretlerin olduğu bölümleride kalemle altlarını çizerseniz iyi olur. Siz yapmadıysanız kendinizi de düzgün bir şekilde savunursanız bir ceza almazsınız. Elinizde delilleriniz varsa sizin açınızdan bir sorun olacağını düşünmüyorum, delilleri “Ekran görüntülerini” verdikten sonra yazışmaları da silmeyin muhafaza edin. Aksi bir durum olduğunda gösterebilirsiniz.

   • Ufuk bey yazilari zaten ciktim aldim A4 kagidinda cd yaptigim sey beni suclayan sahisla birlikte yasadigi kadin arasinda gecen konusmalar. Onlari kagida cikaramayacagima gore cd ye atip savciliga ifademle gonderdim.

    • İstenilen genelde benim dediğim şekilde oluyor. Çıktı almanız gerekiyor. İşlemlerin hızlı bir şekilde ilerlemesi açısından önemli. Cd olayını nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama elinizde deliller varsa sizin açınızdan bir sorun olacağını düşünmüyorum.

 • İyi akşamlar .. benim bir sorum olucak size .. kardeşim 1 yıl önce devlete küfür ve hakaret eden darbeyi savunan birine özelden küfür etmiş adam kendi yorumlarını hemen silmiş kardeşimin yazdığını ekran fotosunu alıp şikayet etmiş… adam mahkemeye hiç gelmiyor dava hala sürüyor kardeşimin memuriyeti yanacak sırf bu yüzden .. adam suçlu normalde ama sildiği için kanıtlayamıyoruz ne yapabiliriz acaba

  • Bu gibi durumlarda deliller çok önemli, keşke kardeşinizde alsaymış ekran görüntüsü falan ama iş işten geçmiş. Bu konuda bir avukattan yardım alırsanız size yol gösterecektir. Benim burada bu tarz bilgi vemem doğru olmaz çünkü bu sefer gelişi güzel herkese hakaret, küfür edenlerde aynı yolu izleyecektir. Özellikle devlet memuru ve benzer niteliklere sahip olanların bu durumda çok çok dikkat etmesi gerekiyor. Geçmiş olsun kardeşinize ama mutlaka bir avukattan yardım alın.

 • Hocam ne kadar maliyeti oluyor bu şikayetlerin savcılığa taşındığında ? Birde karşılıklı hakaret yaptık fakat küfretmedim . Karşı taraf küfür etti bu küfrünü şikayet ettiiğimde sorun yaşarmıyım ?

  • Karşılıklı olduğunda haksız bir fiile tepki oluyor fakat o senin ettiğini kanıtlarsa, sen kanıtlayamazsan suçlu duruma düşersin. Savcıya gidip suç duyurusunda bulunuyorsun herhangi bir ücret ödemiyorsun. Delil olarak ekran görüntüsü eklersen onların çıktılarını kendin götürüyorsun. Savcıya ifadeni veriyorsun, dilekçeni orada katip’e yazdırıyor ama ben bunlarla uğraşmamak için dilekçemi kendim hazırlıyorum varsa delillerimi ekliyorum ve savcıya dosyayı veriyorum sadece uğraştırmıyorum yani kimseyi 🙂

 • Böyle bordo klavyeli insanların cesareti savcılık ifade için çağırana kadar zaten karakter yoksunları.